Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Europie. Wielkie manifestacje w Hiszpanii i Portugalii

0
Podziel się:

Nie tylko Polacy protestowali. Strajki przetoczyły się przez najbardziej zadłużone kraje Starego Kontynentu.

Kryzys w Europie. Wielkie manifestacje w Hiszpanii i Portugalii
(PAP/EPA/JUAN CARLOS HIDALGO)
bEJmRcZN

Co najmniej kilkadziesiąt tysięcy Portugalczyków manifestowało w Lizbonie przeciwko antykryzysowej polityce rządu. Akcję zorganizowała największa w tym kraju centrala związkowa - Powszechna Konfederacja Robotników Portugalii CGTP. Na ulice, już po raz trzeci w tym tygodniu wyszli też Hiszpanie.

Choć protest w Portugalii przebiegał spokojnie, pod adresem władz padło wiele gorzkich słów. W przyszłym tygodniu Powszechna Konfederacja Robotników Portugalii ma podjąć decyzje o ewentualny strajku generalnym w Portugalii.

_ - Wyrażamy nasz sprzeciw w sytuacji w jakiej znajduje się kraj. Od czasów goździkowej rewolucji 38 lat temu, jest coraz gorzej. Nie ma pracy, a ludzie nie mają czego jeść. Wina leży zarówno po stronie Unii Europejskiej jak i wszystkich dotychczasowych rządów - _mówił Polskiemu Radiu uczestnik manifestacji.

bEJmRcZP

_ - Politycy rządu obniżają wynagrodzenia i warunki pracy, tworząc kolejnych bezrobotnych - _ dodała inna uczestniczka.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/203/219851.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/hiszpania;leczy;sie;klinem;a;kaca;beda;mieli;,252,0,1112060.html) *Hiszpania leczy się klinem. A kaca będą mieli... * O niezdrowych tendencjach na Półwyspie Iberyjskim, pisze Maciej Rynkiewicz. Tłumy wyszły na ulicę też w stolicy Hiszpanii. W ponad 20 miastach do późnych godzin nocnych trwały manifestacje przeciwko polityce rządu, cieciom budżetowym i policji, która w wyjątkowo agresywny sposób zachowała się podczas poprzednich manifestacji. Protestujący w Madrycie po raz kolejny zebrali sie w okolicach parlamentu.

Ludzie po raz trzeci w tym tygodniu przyszli pod parlament, by wyładować gniew przede wszystkim z racji podwyżki podatków, obniżki zasiłków i najwyższego w strefie euro bezrobocia. Tłum zgromadzony w Madrycie pod parlamentem domagał się demokracji oraz dymisji rządu premiera Mariano Rajoya.

Okazją do manifestacji było wczorajsze przyjęcie projektu przyszłorocznego budżetu do parlamentu. Jedna czwarta wydatków państwa zostanie przeznaczona na spłaty zaciągniętych pożyczek a państwowy dług wewnętrzny Hiszpanii przekroczy w 2013 roku aż 90 procent PKB.

bEJmRcZV

U nas też protestowali. Budzili PolskęBezrobocie było też jednym z głównych tematów wczorajszych demonstracji w Warszawie. Według danych służb bezpieczeństwa, marsz pod hasłem Obudź się Polsko zgromadził 40 tysięcy osób, z kolei sami organizatorzy mówią nawet o stu tysiącach uczestników.

fot: PAP/Rafał Guz_ Marsz "Obudź się Polsko" przeszedł ulicami Warszawy _ _ _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/marsz-obudz-sie-polsko-przeszedl-ulicami-warszawy-g472100.html)Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił o rosnącym bezrobociu, a także wykorzystywaniu polskich pracowników przez zagraniczne firmy. Przypomniał, że miliony ludzi nie ma pracy, wielu nie ma umów o pracę. Z kolei przemawiający po szefie PiS przewodniczący NSZZ Solidarność wezwał do walki o niezrealizowane postulaty ludzi pracy z lat osiemdziesiątych, do walki o demokratyczną i sprawiedliwą Polskę.

Piotr Duda apelował też, by wymóc zmiany, bo obecny rząd nie chce rozmawiać z ludźmi, a człowiek pracy pozostaje biedakiem, którego prawa nie są respektowane. Podkreślał, że Solidarność dziś reprezentuje tych, którzy nie mogą sami protestować. Piotr Duda ujął się również za młodym pokoleniem, wskazując na umowy śmieciowe, jako szkodliwe dla nich. Podkreślił, że jest wiele osób, które w wieku 30 lat nie mają okresów składkowych, dla innych praca tymczasowa to praca stała.

Stopa bezrobocia w Polsce wynosi 10 proc., w Hiszpanii 25,1 proc., z kolei w Portugalii 15,1 proc., wynika z danych Eurostatu. Dane GUS dla naszego kraju mówią o stopie na poziomie 12,4 proc. Średnia dla Unii Europejskiej to 10,4 proc.

bEJmRcZW
Czytaj więcej o sytuacji w Europie w Money.pl
Wściekli Hiszpanie po raz trzeci w tym tygodniu szturmują parlament W pogrążonym w recesji kraju bezrobocie przekroczyło 24 procent. A rząd wdraża drastyczne oszczędności.
Widowiskowe protesty przeciwko bankom Gniew protestujących wymierzony jest w banki, które w czasach boomu na rynku nieruchomości udzieliły wielu kredytów, a teraz borykają się z ogromnym zadłużeniem.
bEJmRdaq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)