Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nbp
18.09.2012 16:57

Kryzys w firmach. NBP twierdzi, że sytuacja się pogarsza

Narodowy Bank Polski zbadał ponad 17 tysięcy firm. Zobacz, jak przedsiębiorstwa bronią się przed recesją.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stanisław Kowalczuk/East News)

Sytuacja przedsiębiorstw wyraźnie się pogorszyła - napisano w opublikowanym we przez Narodowy Bank Polski raporcie _ Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw w II kw. 2012 roku _. Analiza wskazuje na możliwość dalszego spadku dynamiki inwestycji firm.

Na zdjęciu Marek Belka, prezes NBP

W raporcie wskazano, że wyraźne pogorszenie sytuacji sektora przedsiębiorstw w II kwartale bieżącego roku odnosi się do analogicznego okresu ubiegłego roku oraz poprzedniego kwartału.

_ Widać dwa główne źródła problemów: zbyt szybko rosnące koszty sprzedaży oraz spadek wyniku na operacjach finansowych. Negatywnie na poziom zysków oddziaływał również spadek tempa przychodów ze sprzedaży krajowej _ - napisano w publikacji NBP.

W efekcie tych zjawisk wynik finansowy firm po odprowadzeniu podatków zmalał o jedną trzecią względem poprzedniego roku. Wśród pozytywnych czynników obserwowanych w II kw. 2012 r. raport wymienia m.in. wzrost dynamiki przychodów z eksportu czy zwiększenie odsetka firm rentownych (przede wszystkim wśród eksporterów).

_ Niższe zyski oraz obniżenie rentowności odnotowało większość branż i klas. Najsilniejsze spadki nastąpiły w branżach najbardziej rentownych, w tym energetyce i górnictwie, ale także w znajdującej się w najtrudniejszej sytuacji finansowej sekcji budownictwo, która od początku bieżącego roku generuje (jako jedyna sekcja PKD) straty _ - wyjaśniono w analizie.

NBP ocenia, że przedsiębiorstwa utrzymują płynność finansową, choć zaznaczono, że kolejny kwartał z rzędu zaobserwowano spadek płynności gotówkowej.

_ - Po czterech kwartałach dwucyfrowego wzrostu tempo inwestycji spadło. Złożyły się na to niższe niż przed rokiem zakupy maszyn i urządzeń oraz spadek nakładów na środki transportu. Spowolnienie inwestycji objęło niemal wszystkie spośród badanych grup przedsiębiorstw. Deklaracje niższych budżetów dla nowo rozpoczynanych inwestycji mogą zapowiadać przy tym dalszy spadek dynamiki nakładów na inwestycje w kolejnych kwartałach _ - poinformowano w raporcie.

W dokumencie napisano, że pod koniec II kw. br. zatrudnienie było minimalnie wyższe niż w analogicznym okresie ub. r. Wzrost nastąpił głównie w handlu i usługach oraz w grupie eksporterów wyspecjalizowanych, natomiast w przetwórstwie przemysłowym nastąpił nieznaczny jego spadek. Znaczniejsza redukcja wystąpiła w energetyce i budownictwie.

_ Dynamika wydajności pracy zmalała i w ujęciu realnym kształtuje się nieznacznie powyżej zera, choć udział przedsiębiorstw osiągających realny wzrost wydajności pracy utrzymał się na poziomie sprzed roku _ - zaznaczono.

Zgodnie z informacją zamieszczoną w raporcie badaniem objęto w końcu czerwca 2012 r. 17276 przedsiębiorstw.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: nbp, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz