Notowania

Przejdź na
kryzys grecji
03.02.2012 19:59

Kryzys w Grecji. Kolejne rozmowy w sprawie długów

Najważniejsi negocjatorzy bankowi wrócą w weekend do Aten, by spróbować zakończyć rozmowy w sprawie częściowej redukcji greckich długów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MPD01605/CC/Flickr)

Najważniejsi negocjatorzy bankowi wrócą w weekend do Aten, by spróbować zakończyć rozmowy w sprawie częściowej redukcji greckich długów. Rozmowy prowadzić będzie Instytut Finansów Międzynarodowych (IIF) i przedstawiciel francuskiego banku BNP Paribas.

IIF, stowarzyszenie banków z siedzibą w Waszyngtonie, które prowadzi rozmowy w Atenach w imieniu instytucji finansowych, poinformowało, że jego dyrektor zarządzający Charles Dallara podejmie kolejną rundę negocjacji z rządem w sprawie proponowanej redukcji długu publicznego Grecji o 100 mld euro.

Rzecznik IIF Frank Vogl powiedział, że Dallarze towarzyszyć będzie doradca szefa banku BNP Paribas Jean Lemierre.

W ramach negocjowanych uzgodnień prywatni inwestorzy, którzy mają greckie obligacje, zgodziliby się na straty sięgające ponad 70 proc. Papiery dłużne zostałyby zamienione na nowe obligacje, warte o połowę mniej, o dłuższym terminie wykupu i niższym oprocentowaniu - wyjaśnia AP.

Negocjacje między rządem w Atenach a posiadaczami greckich obligacji trwają od kilku miesięcy. Dotyczą ustalenia warunków, na jakich banki mają zmniejszyć kwotę swych opiewających na 350 mld euro wierzytelności wobec Grecji o 100 mld euro. UE i MFW ostrzegły, że bez porozumienia o dobrowolnym udziale sektora prywatnego w redukcji greckiego długu, długu tego nie da się ustabilizować i obie instytucje nie udzielą dalszej pomocy.

Jeśli rząd w Atenach i wierzyciele nie osiągną porozumienia do marca, gdy zapada termin wykupu obligacji wartych 14,5 mld euro, Grecji może grozić niekontrolowane bankructwo.

Czytaj więcej o kryzysie w Grecji
Mają teraz gorzej, niż my za Balcerowicza Zdaniem ekspertów DIW Grecja pilnie potrzebuje pomocy w rodzaju planu Marshalla, polegającego na inwestycjach w nowoczesną infrastrukturę i przemysł.
Grecki rząd poniósł porażkę w parlamencie Deputowani odrzucili ustawę o godzinach otwarcia aptek, której przyjęcia chciał tymczasowy rząd jedności narodowej premiera Lucasa Papademosa.
Tagi: kryzys grecji, grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz