Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys w portugalii
06.04.2014 15:59

Kryzys w Portugalii. 3 lata po pożyczce, a kraj wciąż z długami wobec firm

Choć większość obiecanego kredytu trafiła już do Lizbony, państwo wciąż nie zdołało uregulować wielu długów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kelsie DiPerna/CC BY 2.0/Flickr)

Państwo portugalskie wciąż ma ogromne zaległości wobec swoich krajowych wierzycieli. Wiele oczekujących na spłatę długów firm i dostawców musiało ogłosić upadłość.

3 lata - dokładnie tyle mija dziś od momentu, gdy Lizbona poprosiła trójkę, czyli Komisję Europejską, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy o pożyczkę w wysokości 78 miliardów euro. Bez tego Portugalia nie byłaby w stanie spłacić narastających należności i sfinansować bieżących potrzeb państwa. Choć większość obiecanego kredytu trafiła już do Lizbony, państwo wciąż nie zdołało uregulować wielu długów.

Zgodnie z przepisami, publiczne instytucje mają 3 miesiące na zapłatę za towary i usługi. Mimo to zaległe należności sięgają obecnie 1,8 mld euro. Tylko firmy branży budowlanej czekają na zapłatę rzędu 770 milionów euro. To dwukrotnie mniej, niż jeszcze rok temu, ale zaległości wciąż są zdecydowanie za duże i utrudniają funkcjonowanie przedsiębiorstw. Zdarza się, że gdy dłużnicy w końcu decydują się na uregulowanie należności, nie mają już komu płacić, bowiem firma musiała ogłosić upadłość.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: kryzys w portugalii, portugalia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz