Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys we Francji. Hollande ma pomysły na reformy

0
Podziel się:

Dzięki wyższej daninie od najbogatszych do skarbu państwa wpłynęłoby dodatkowo 200-300 mln euro.

Kryzys we Francji. Hollande ma pomysły na reformy
(PAP/EPA)

Kandydat socjalistów w wyborach prezydenckich we Francji Francois Hollande bronił w radiu RTL swej propozycji obłożenia 75-procentowym podatkiem osób o dochodach co najmniej 1 mln euro rocznie, dzięki czemu do skarbu państwa wpłynęłoby 200-300 mln euro.

Reforma systemu podatkowego jest jednym z głównych punktów programu Hollande'a, faworyta wyborów i głównego rywala obecnego szefa państwa Nicolasa Sarkozy'ego z rządzącej centroprawicowej Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP). Hollande przedstawia reformę jako instrument sprawiedliwości społecznej.

Podatek dla najbogatszych, któremu sprzeciwia się centroprawica, dotyczyłby - według Hollande'a - _ mniej więcej 3 tys. osób _. Socjalista uważa, że dzięki podniesieniu podatków dla najbogatszych dofinansowane zostałyby edukacja i badania naukowe, powstałoby też więcej miejsc pracy w sektorze publicznym. Według Hollande'a, _ to jest kwestia moralna _, a nie ekonomiczna.

Faworyt sondaży powtórzył, że jest za zamrożeniem cen paliw na trzy miesiące oraz za tym, aby wysokość podatku nakładanego na producentów paliw, tzw. TIPP, była zmienna i dostosowywana do aktualnej ceny ropy naftowej. - _ Nie dopuszczę do sytuacji, aby państwo cokolwiek zarabiało na wzroście cen paliw _ - podkreślił Hollande.

Rząd sprzeciwia się propozycji socjalistów, uznając ją za _ całkowicie nierealną i nieskuteczną _. Według ministra przemysłu Erica Bessona, niemożliwe jest finansowanie z budżetu państwa obniżki cen paliw, gdyż zbyt wiele kosztowałoby to podatników.

W ostatnich dniach ceny paliw biją rekordy we Francji, podobnie jak w Hiszpanii i Portugalii. Przed tygodniem na francuskich stacjach paliwowych ceny benzyny sięgnęły nigdy nie notowanego wcześniej poziomu 1,60 euro za litr E98. Wzrosła także cena litra oleju napędowego do 1,42 euro, która bliska jest rekordu z czerwca 2008 roku - 1,45 euro.

Kolejnym punktem programowym Hollande'a jest sprzeciw wobec podwyższenia podatku VAT z 19,6 proc. do 21,2 proc. Podniesienie VAT obiecał Sarkozy, aby z tej podwyżki pokryć część wydatków socjalnych.

Hollande skrytykował również wtorkową propozycję Sarkozy'ego dotyczącą podniesienia uposażeń nauczycieli, którzy zgodziliby się na wydłużenie tygodnia pracy, w myśl zasady _ więcej za więcej _. Prezydent zaproponował podczas spotkania wyborczego w Montpellier _ podniesienie o 25 proc., czyli o prawie 500 euro netto miesięcznie _ pensji nauczycielom, którzy zechcieliby pracować dłużej: 26 godzin zamiast 18 godzin tygodniowo.

Kandydat socjalistów nazwał propozycję Sarkozy'ego _ dość niesprawiedliwą formą szantażu _. _ Prawie o połowę więcej pracy za dodatkowe 25 proc. płacy. - Znacie kogoś, kto zaakceptuje taki interes? _ - pytał retorycznie Hollande.

Ze swej strony zaproponował tworzenie nowych miejsc pracy w szkolnictwie, lecz bez podniesienia płac. _ - Chcę, aby w szkolnictwie pracowało więcej ludzi, lecz nie mogę pozwolić sobie na ogłoszenie podniesienia wynagrodzeń. Kiedy słyszę propozycje obecnego prezydenta, uważam, że są one, nierozsądne, nie do zaakceptowania, ani nie do przyjęcia pod względem finansowym _ - dodał.

Więcej o podatkach we Francji - czytaj w Money.pl
Kryzys zajrzał w oczy. Będą ścigać oszustów Aby zapełnić pustą kasę państwową francuskie ministerstwo finansów zapowiada bezlitosną walkę z oszustami podatkowymi.
"Tą drogą powinna iść cała Unia Europejska" Dokument w sprawie współpracy francusko-niemieckiej w kwestii polityki podatkowej przedsiębiorstw został przyjęty 6 lutego.
Sarkozy ma sposób na kryzys. Przedwyborczy Sarkozy przedstawił różne pomysły, których wdrożenie ma uzdrowić gospodarkę.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)