Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Księgowy tylko z dyplomem.

0
Podziel się:

Stowarzyszenie Księgowych chce uregulowania zawodu głównego księgowego. Niewykluczone więc, że osoby, które odpowiadają w firmie za jakość sprawozdania finansowego i upoważnione są do jego podpisywania, już niedługo będą musiały ubiegać się o tytuł dyplomowanego księgowego.

Stowarzyszenie Księgowych chce uregulowania zawodu głównego księgowego. Niewykluczone więc, że osoby, które odpowiadają w firmie za jakość sprawozdania finansowego i upoważnione są do jego podpisywania, już niedługo będą musiały ubiegać się o tytuł dyplomowanego księgowego.

Profesor Zbigniew Messner, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (SKwP) twierdzi, że konieczność zmian wynika z wymogów, które stawia Międzynarodowa Federacja Księgowych (IFAC).

FAC zrzesza organizacje zawodowe z całego świata. Polskie stowarzyszenie różni się od nich tym, że przynależność do niego jest dobrowolna. Dlatego właśnie, zdaniem Zbigniewa Messnera, trzeba zastanowić się, jak uporządkować zawód księgowego od strony formalnoprawnej. Konieczne jest określenie, kto może być głównym księgowym i jakie warunki musi spełnić osoba, która dostanie tytuł dyplomowanego księgowego.

"Wszystkie zasady powinny zostać określone przez Ministerstwo Finansów po konsultacjach z organizacjami zawodowymi" - dodaje profesor Messner.

Problemy te wymagają jednak uregulowania w prawie bilansowym. Stąd konieczne jest sprecyzowanie pewnych wymogów przy okazji dostosowywania ustawy o rachunkowości do ostatnich zmian w IV, VII i VIII Dyrektywie. Mogłoby to nastąpić na przełomie 2007 i 2008 roku. Profesor Messner podkreśla jednak, że wszystkie nowe rozwiązania muszą uwzględniać prawa nabyte w tym zakresie.

Pomysł stowarzyszenia popiera Antoni Kwasiborski, członek komisji ds. standardów rewizji finansowej i norm wykonywania zawodu Krajowej Izby Biegłych Rewidentów. Jego zdaniem w Polsce mamy problemy z niskim poziomem rachunkowości. Na świecie funkcjonuje system, w którym sprawozdanie podpisywanie jest przez firmującego je biegłego rewidenta albo dyplomowanego księgowego. Na przykład w Niemczech podpisuje je doradca podatkowy lub biegły rewident. W przeciwnym razie ani urząd, ani sąd nie przyjmie takiego sprawozdania. Podobnie jest we Włoszech i we Francji.

*Zbędne bariery *
Pomysł wprowadzenia zawodu księgowego krytykuje wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych Dariusz M. Malinowski. Jego zdaniem niecelowe jest tworzenie nowych barier i ograniczeń. Polityka dotycząca reglamentacji dostępu do zawodów wyraźnie zmierza w kierunku liberalizacji dostępu. Trudno więc reglamentować odgórnie dostęp do stanowisk. Zmiany wydają się też niecelowe z uwagi na ograniczenia odpowiedzialności zarówno podatkowej, jak i karnej skarbowej osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Dotyczy to głównych księgowych. Właściciele firm sami powinni podejmować decyzje, kto będzie strzegł ich finansów.

*Resort finansów milczy *
Ciągle nie wiadomo, jak do propozycji Stowarzyszenia Księgowych w Polsce ustosunkuje się Ministerstwo Finansów.

Joanna Dadacz, dyrektor Departamentu Rachunkowości Ministerstwa Finansów, poinformowała, że resort musi przede wszystkim implementować IV i VII Dyrektywę.

"Nie zapadły jeszcze żadne decyzje dotyczące dodatkowych zmian, które mogłyby wejść do ustawy o rachunkowości oprócz tych, do których jesteśmy zobowiązani" - twierdzi Dadasz.

O tym, czy resort finansów zdecyduje się na wprowadzenie zawodu księgowego, dowiemy się może jeszcze w tym roku.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)