Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kto zostanie bohaterem, a kto antybohaterem 2005 roku?

0
Podziel się:

Buduje - na razie z sukcesem - już drugą dużą instytucję finansową. Dał sporo zarobić inwestorom giełdowym. Dlatego Leszek Czarnecki został jednym z kandydatów Money.pl na Bohatera roku 2005. Jeśli uważasz, że zasługuje on na to miano, zagłosuj na niego w naszym plebiscycie. Jesteś przeciwnego zdania? Oddaj głos negatywny! Na każdego z 20 nominowanych można bowiem głosować "za" lub "przeciw".

Kto zostanie bohaterem, a kto antybohaterem 2005 roku?

Tylko przez dwa dni trwania plebiscytu na każdego z kandydatów oddano już setki głosów. Internauci wybierają swojego bohatera i antybohatera roku 2005 (klikając tutaj możesz sprawdzić wyniki i zagłosować). Od dziś zaczynamy prezentować sylwetki i dokonania nominowanych osób. Zaczynamy od Leszka Czarneckiego.

Właściciel Getin Holding nie bez kozery jest nazywany Królem Midasem polskich finansów. Ten 43-letni finansista tworzy praktycznie od podstaw już drugą potężną instytucję finansową. Pierwszą był Europejski Fundusz Leasingowy, który założył w 1991 roku. Gdy po 10 latach sprzedawał swoje akcje w EFL za 900 mln złotych francuskiemu bankowi Credit Agricole, firma była liderem rynku leasingowego w Polsce.

Po wycofaniu się z bieżącej działalności biznesowej wszyscy myśleli, że Leszek Czarnecki zajmie się swoją pasją - sportami ekstremalnymi i podróżami (potwierdzeniem tego było zgłoszenie akcesu do lotu w kosmos, za bagatela 20 mln dolarów).

Przysłowie mówi, że wilka ciągnie do lasu, tak Czarneckiego wciąż ciągnęło do finansów. Na bazie firmy giełdowej Getin (przekształconej następnie w Getin Holding), w 2004 roku rozpoczął budowę kolejnego wielkiego projektu - instytucji finansowej oferującej rozmaite produkty.

Obecnie w skład Getin Holding wchodzi między innymi: Getin Bank (stworzony z połączenia Górnośląskiego Banku Gospodarczego z Bankiem Przemysłowym), Getin Leasing, Powszechny Dom Kredytowy, firma doradztwa finansowego Open Finance oraz Towarzystwo Ubezpieczeniowe Europa.

Za miarę sukcesu tego przedsięwzięcia niech świadczy fakt, że wartość akcji Getin Holding i TU Europa, notowanych na GPW, w ciągu 2005 roku podwoiła się. Dzięki temu Leszek Czarnecki został uznany za najbogatszego inwestora na warszawskim parkiecie. Wartość jego aktywów giełdowych jest szacowana na blisko 3 mld złotych.

Ponadto Czarnecki otrzymał w 2005 roku nagrodę Lesława A. Pagi za osiągnięcia i wkład w rozwój rynku usług finansowych w Polsce. Jest to druga tak prestiżowa nagroda dla wrocławskiego biznesmena po tym jak w 2004 roku został uznany przez "The Financial Times” za jedną z 25 wschodzących gwiazd europejskiego biznesu.

Za sukcesy w tworzeniu nowych projektów i za to, że firmy Leszka Czarneckiego pozwoliły giełdowym graczom podwoić kapitał, Money.pl nominował biznesmena do tytułu Bohatera roku 2005. Jednak ostateczna decyzja należy do internautów, którzy głosują w plebiscycie. Poza Leszkiem Czarneckim nominowanych jest jeszcze 19 postaci z polskiego życia gospodarczego i politycznego. Na każdą osobę można oddać głos poparcia lub dezaprobaty.

Kto wzbudził Twój podziw, a kto Cię zdenerwował w 2005 roku? Możesz wyrazić swoje zdanie na temat osób, o których było głośno w minionym roku, głosując w plebiscycie Money.pl i radia TOK FM (kliknij tutaj). Na forum jest miejsce, aby uzasadnić swój wybór.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)