Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ONZ za zdjęciem embarga nałożonego na Kubę

2
Podziel się

Po raz pierwszy od 25 lat Stany Zjednoczone wstrzymały się, a nie zagłosowały przeciwko, podczas głosowania w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ dorocznej rezolucji wzywającej do zdjęcia amerykańskiego embarga na Kubę, nałożonego w 1962 roku.

ONZ za zdjęciem embarga nałożonego na Kubę
(PAP/EPA)
bDALVzpN

Dokument został przyjęty większością 191 głosów, przy żadnym głosie przeciwko i dwóm wstrzymującym się (poza USA także Izrael).

Amerykańska ambasador przy ONZ Samntha Power zwróciła uwagę na nowe podejście wobec Hawany wprowadzone przez prezydenta USA Baracka Obamę.

- Amerykańska polityka izolacji Kuby izolowała Stany Zjednoczone, w tym także w ONZ - powiedziała, wzbudzając aplauz delegatów na sesji.

bDALVzpP

Wstrzymanie się od głosu USA nie oznacza, że Stany Zjednoczone zgadzają się na wszystkie działania kubańskiego rządu - podkreśliła, zwracając uwagę zebranych na poważne naruszanie praw człowieka i bezkarność władz w Hawanie. Ale jednocześnie przyznała, że reżim "dokonał ogromnych postępów" w dziedzinie zdrowia i edukacji.

Szef kubańskiej dyplomacji Bruno Rodriguez Parilla podkreślił, że embargo szkodzi mieszkańcom Kuby i hamuje rozwój gospodarczy kraju.

- Szkody dla ludności wywołane przez blokadę są nie do policzenia - powiedział. Wezwał amerykańskie władze, by dalej znosiły restrykcje, w szczególności nałożone na kubańskie banki, po tym, jak Obama korzystając ze swoich uprawnień zniósł ograniczenia handlowe i dotyczące podróży. Jednak pełne zniesienie embarga leży w kompetencji Kongresu zdominowanego przez Republikanów niechętnym ustępstwom wobec reżimu na Kubie.

Od 1992 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjmuje co roku rezolucję pozbawioną mocy prawnej, krytykującą amerykańską blokadę gospodarczą Kuby. W przyjętym w środę dokumencie zwrócono uwagę na poprawę stosunków między Hawaną a Waszyngtonem, przypominając wizytę, jaką w marcu złożył na wyspie prezydent Obama.

bDALVzpV
bDALVzqq
Źródło:
KOMENTARZE
(2)
Bella
4 lata temu
coz nie robi dla szczepionki na raka pluc:) i osiagniec w dziedzinie biotechnologii na Kubie :) wszyscy podlizuja sie bo pragna tej szczepionki a szczegolnie USA; na Kubie jest bezplatna , a USA bardzo jej potrzebuje ; Kuba ma sluzbe zdrowia na wyzszym poziomie niz USA ; niech sciagna te embargo bo to juz jest chore
Vibrio choler...
4 lata temu
Haiti zrobią nowe .:)))