Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Kuba otwiera się na świat. Domaga się całkowitego zniesienia embarga

25
Podziel się:

Kuba czeka na całkowite zniesienie embarga nałożonego wiele lat temu przez USA.

Kuba otwiera się na świat. Domaga się całkowitego zniesienia embarga
(AP/FOTOLINK)

82,7 mld dolarów - taką wartość ma obecnie wartość PKB Kuby. Według szacunków otwierający się na świat kraj może powiększyć tę liczbę do 99 mld dolarów jeszcze przed końcem 2020 r. Eksperci upatrują poprawy sytuacji gospodarczej m.in. w rosnącej liczbie turystów. Kluczem do dalszego rozwoju może okazać się zniesienie wieloletniej blokady handlowej.

Jak podaje serwis Trading Economics, jeszcze w 2010 r. PKB Kuby szacowano na około 64 mld dolarów.

Władze Kuby poinformowały, że w piątek wieczorem w wieku 90 lat zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej, który faktycznie sprawował władzę w tym kraju między 1959 a 2008 r. Władzę przekazał swojemu bratu Raulowi, tłumacząc to złym stanem zdrowia. Przez ten cały czas na Kubie nigdy nie zostały zorganizowane wolne wybory.

Odizolowana od świata przez wiele lat Kuba w ostatnim czasie zaczęła się otwierać. Jak wskazuje w ostatnim raporcie Bank Światowy, ten rok przyniósł bardzo wyraźny skok w liczbie turystów odwiedzających to państwo - o około 12 proc. w porównaniu do ubiegłego roku, przy czym w przypadku turystów z USA ten wzrost sięgnął 77 proc. rok do roku - analitycy zaznaczają, że w dużej mierze jest to efekt odwiedzin Amerykanów pochodzenia kubańskiego, którzy przyjechali do swoich rodzin.

Od czasów, gdy władzę na Kubie przejął Fidel Castro, z kraju uciekły setki tysięcy osób, głównie na Florydę. Ich nieruchomości zostały przejęte przez państwo. Tuż po ogłoszeniu informacji o śmierci byłego kubańskiego przywódcy na ulicach Miami pojawiły się tłumy świętujących Kubańczyków. - Nie zrobi już więcej szkód - powiedział o Castro 76-letni Antonio Hernandez, cytowany przez agencję Associated Press.

Do politycznego zbliżenia pomiędzy Waszyngtonem a Hawaną doszło w 2015 r. Po ponad pół wieku zostały wówczas przywrócone stosunki dyplomatyczne między krajami. Wciąż jednak nie zostało całkowicie zniesione embargo nałożone na Kubę. Władze Kuby policzyły, ile kosztowały państwo amerykańskie sankcje wprowadzone w 1961. Wyszła im niebagatelna kwota - 125,9 mld dol.

O woli jego zniesienia mówił kilkakrotnie prezydent USA, Barack Obama - taka decyzja jest jednak w rękach amerykańskiego Kongresu. Również przywódca Kuby Raul Castro przypomina o istniejącym wciąż embargu przy okazji każdej wizyty zagranicznej. Pod koniec września, podczas wystąpienia na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, Castro przypomniał, że blokada gospodarcza jest tym, co obecnie najmocniej hamuje rozwój gospodarczy kraju.

Władze USA i Kuby różnią jednak kwestie związane z demokracją i prawami człowieka.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(25)
Tim
7 lat temu
A ile traciła jak rządził Fulgencio Batista ,to tez napiszcie zeby było obiektywnie
Chłop że wsi
7 lat temu
A kto polakom zabroni handlować z kubą?
real
7 lat temu
To USA nakłada embargo na Kubę. Straciła w wyniku embarga USA.
eni
7 lat temu
Co znaczy "Kuba straciła" ? Jaka Kuba? I co straciła? Przypominam Gimnazjum, że Kuba przed 1959 rokiem nosiła miano BURDELU AMERYKI i jej "gospodarka", to były kasyna, burdele i hotele z plażami dla gringos.
Nuna
7 lat temu
Brawa dla Castra choćby tylko za to że potrafił się oprzeć amerykańskiej mamonie i nie dał się sprzedać
...
Następna strona