Rządy Chin i Kuby podpisały w Pekinie osiem umów i porozumień o współpracy dwustronnej. Chiński Bank Rozwoju udzieli stronie kubańskiej m.in. kredytów na rozwój służby zdrowia i różnych sektorów gospodarki. Część pożyczek jest nieoprocentowana.
Zawarte umowy dotyczą też współpracy gospodarczej i technicznej. W komunikacie opublikowanym po podpisaniu dokumentów nie podano więcej szczegółów.
Na czele delegacji Kuby stoi prezydent Raul Castro, który odwiedza Chiny po raz trzeci, ale po raz pierwszy jako szef państwa. _ Nasze stosunki weszły w dojrzałą fazę _ - oświadczył Castro na spotkaniu z sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Chin i prezydentem kraju, Hu Jintao.
Odkąd Raul Castro objął w 2008 roku urząd prezydenta Kuby _ tradycyjna przyjaźń między Chinami a Kubą znacznie się rozwinęła _ - podkreślił na spotkaniu Hu. Odwiedził on Kubę w 1997, 2004 i 2008 roku. Bywał tam częściej niż w jakimkolwiek innym kraju Ameryki Łacińskiej.
Jak pisze agencja EFE, dwie pierwsze podróże Raula Castro do Chin (w 1997 i 2005 roku) posłużyły mu do zapoznania się z _ chińskim eksperymentem _ polegającym na prywatyzacji gospodarki z zachowaniem _ wiodącej _ roli partii, podczas gdy celem obecnej było uzyskanie poparcia i pomocy Pekinu dla zmian dokonywanych na Kubie.
Raul Castro dokonał na wyspie otwarcia gospodarczego, które przypomina pierwsze lata chińskich reform, włącznie z redukcją rozdętego aparatu urzędniczego i rozwijaniem raczkującej inicjatywy prywatnej.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
To oni zebrali największy majątek na świecie Majątek chińskich gospodarstw domowych w 2010 r. osiągnął najwyższą łączną wartość wśród wszystkich krajów świata i wyniósł 69,1 bilionów dolarów. | |
Gospodarczy gigant zreformuje finanse Prezes Banku Centralnego, Zhou Xiaochuan, stwierdził, że takie działania przyczynią się do pobudzenia rozwoju gospodarczego. |