Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kubański reżim ustępuje w sprawie gospodarki

0
Podziel się

Castro zapowiada zmniejszenie nadzoru nad małymi, prywatnymi firmami.

Kubański reżim ustępuje w sprawie gospodarki
(PAP/EPA)
bEhHRVwB

Prezydent Raul Castro powiedział, że rząd zmniejszy swój nadzór nad małymi prywatnymi firmami i pozwoli w większym stopniu na samozatrudnienie - podaje agencja AP.

To znaczący krok w państwie, które całkowicie kontroluje wszelkie obszary gospodarki - komentuje AP.

Castro wystąpił podczas sesji parlamentu i nazwał _ spekulacją mediów _ informacje, że Kuba walczy o wyjście z kryzysu finansowego, wprowadzając istotne reformy ekonomiczne.

bEhHRVwD

Podkreślił, że po _ 55 latach walki rewolucyjnej _ nie wygląda na to, by Kuba była w tarapatach. _ Desperacja i frustracja nie były towarzyszkami naszej drogi _ - dodał prezydent.

Mimo tych deklaracji Castro zasugerował, że kraj mogą czekać reformy. Dodał, że władze _ zmodyfikują kubański model gospodarczy _. Wprowadzona będzie m. in. nowa struktura podatkowa, która zwiększy obciążenia osób zatrudnionych przez państwo.

Około 95 procent Kubańczyków ma taką pracę i Castro powiedział, że jedna na pięć osób jest zbędna. Obiecał też cięcia kadrowe w _ znacząco rozbudowanym sektorze państwowym _.

ZOBACZ FRAGMENT PRZEMÓWIENIA RAULA CASTRO (hiszp.):

Deklaracje prezydenta brzmiały podobnie, jak wypowiedź ministra gospodarki Marino Murillo, który przed sesją parlamentu przedstawił dziennikarzom projekt przekazania państwowych zakładów fryzjerskich ich pracownikom. Dodał jednak, że zezwolenie na wzrost własności prywatnej nie wchodzi w rachubę.

bEhHRVwJ

Podkreślił, że to _ wartości socjalizmu mają priorytet, nie rynek _. Kuba będzie więc nadal stosowała centralne planowanie, ale niektóre rygory ekonomiczne zostaną _ rozluźnione _ - powiedział Murillo.

bEhHRVxe
wiadmomości
gospodarka
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)