Notowania

gwałt
18.05.2011 12:27

Lagarde faworytką. Przejmie schedę po DSK?

Francuska minister finansów miałaby największe szanse objąć stanowisko szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(World Economic Forum/CC/Flickr)

Francuska minister finansów Christine Lagarde miałaby największe szanse objąć stanowisko szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego w przypadku rezygnacji oskarżonego w USA o próbę gwałtu Dominique'a Strauss-Kahna - ocenia niemiecka prasa.

_ - Nadzieja Europy nazywa się Lagarde _ - pisze tygodnik _ Der Spiegel _ w analizie, opublikowanej na swej stronie internetowej.

W ocenie komentatora państwa Starego Kontynentu obawiają się utraty wpływów w MFW, którym od 1946 roku kierują Europejczycy. _ - Od pewnego czasu debatuje się o tym, czy nie należałoby skończyć z nadrzędną pozycją Europy w Funduszu, aby dać większe wpływy krajom o wschodzących gospodarkach z Azji i Ameryki Południowej. Przypadek Strauss-Kahna może podgrzewać tę dyskusję. Chińczycy już zabrali głos w tej sprawie _ - zauważa _ Spiegel _.

Cytowany w artykule ekspert Jacob Kirkegaard z Peterson Institute for International Economics w Waszyngtonie ocenia jednak, że kraje o wschodzących gospodarkach raczej nie są w stanie porozumieć się w sprawie jednego, akceptowanego przez wszystkich kandydata na szefa MFW. Europejczycy mogą wymanewrować konkurencję, jeśli będę mieli po swojej stronie USA.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t92404.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szef;mfw;w;areszcie;z;zarzutem;proby;gwaltu;wiezil;pokojowke,32,0,829728.html) Szef MFW w areszcie z zarzutem próby gwałtu. Więził pokojówkę?

_ Spiegel _ dodaje, że w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem dla Europy byłaby _ nominacja kandydatki, która jako kobieta byłaby przeciwieństwem domniemanego łotra Strauss-Kahna _. _ - Zdaniem wielu ekspertów w grę wchodzi tylko jednak kandydatka - francuska minister gospodarki i finansów Christine Lagarde _ - ocenia tygodnik.

Zdaniem Kirkegaarda francuska minister jest nie tylko silnym politykiem, ale dałaby też gwarancję, że europejski szef MFW nie uwikła się po raz kolej w skandal seksualny.

Dziennik _ Die Welt _ pisze, że charyzmatyczna Lagarde jest lubiana i uważana za przekonującą. - _ W niektórych stolicach przypuszcza się, że prezydent Francji Nicolas Sarkozy mógł już zapewnić w Europie poparcie dla tej kandydatury. Możliwe, że Francja otrzyma w tej sprawie wsparcie od włoskiego premiera Silvio Berlisconiego w zamian za francuskie poparcie dla nominacji Włocha Mario Draghiego na szefa Europejskiego Banku Centralnego _ - pisze _ Welt _.

Gazeta zauważa jednak, że również na Lagarde ciąży skandal, związany z zarzutami o pomoc w defraudacji środków publicznych.

Również dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _ uznaje Lagarde za faworytkę na następnego dyrektora zarządzającego MFW. Gazeta zamieszcza sylwetkę francuskiej minister, zauważając, że Lagarde zyskała uznanie w trakcie światowego kryzysu finansowego i gospodarczego i była brana pod uwagę jako kandydatka na premiera Francji.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/55/t37175.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zarzuty;dla;strauss-kahna;bez;znaczenia,82,0,829778.html) "Zarzuty dla Strauss-Kahna bez znaczenia"

_ - Jeśli wyjedzie do Waszyngtonu, rząd w Paryżu straci na rok przed wyborami zawodnika wagi ciężkiej. Z drugiej strony Francja docenia to, że poprzez obsadę międzynarodowych stanowisk może podkreślić swoje znaczenie na świecie _ - ocenia _ SZ _. Dziennik zastrzega jednak, że właśnie narodowość Lagarde może okazać się przeszkodą, bo wciągu minionych trzech dekad Francuzi stali na czele MFW w sumie przez 26 lat.

W minionych dniach w prasie amerykańskiej wśród potencjalnych kandydatów na nowego szefa MFW padło też nazwisko Marka Belki. Niemieckie media wymieniają również w tym kontekście nazwiska byłego ministra finansów Niemiec, socjaldemokraty Peera Steinbruecka, byłego szefa Bundesbanku Axela Webera, a także obecnego niemieckiego ministra finansów Wolfganga Schaeuble.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/184/t139448.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sadownictwo;usa;nieludzkie;wobec;kahna,239,0,830959.html) "Sądownictwo USA nieludzkie wobec Kahna" Były francuski minister kultury, socjalista Jack Lang, broniąc oskarżonego o próbę gwałtu szefa MFW Dominique'a Strauss-Kahna, zarzucił amerykańskim organom ścigania, że traktują go w _ nieludzki _ sposób.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/205/t139469.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kto;skorzysta;na;skandalu;z;szefem;mfw,180,0,830132.html) Kto skorzysta na skandalu z szefem MFW? Francuskie media piszą o _ politycznym tsunami _. Popularny DSK był faworytem w walce o prezydenturę.
Tagi: gwałt, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz