Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lagarde: Samo mówienie o sankcjach przyniosło efekt

0
Podziel się:

- Mam nadzieję, że program dla Ukrainy zadziała, a geopolityczne napięcia opadną, by ten kraj (...) mógł stanąć na nogi - powiedziała szefowa MFW.

Lagarde: Samo mówienie o sankcjach przyniosło efekt
(World Economic Forum/CC BY-SA 2.0/Flickr)
bECXWmBN

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde ostrzegła przed zagrożeniem, jakie rosnące napięcia geopolityczne stanowią dla globalnej gospodarki. W tym kontekście wymieniła sytuację na Ukrainie.

Mówiąc o zagrożeniach dla wzrostu globalnej gospodarki, która zdaniem Lagarde wciąż _ zbyt słabo i wolno _ podnosi się po kryzysie, szefowa MFW wskazała na _ ryzyko rosnących napięć geopolitycznych, które może pogorszyć perspektywy globalnej gospodarki _.

_ - Ukraina to jedno ze źródeł geopolitycznych napięć _ - powiedziała szefowa MFW w przemówieniu na wydziale stosunków zagranicznych (School of Advanced International Studies) Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Waszyngtonie. Zdaniem Lagarde, jeśli nie znajdzie się dobre wyjście z sytuacji, jaka zaistniała na Ukrainie po aneksji Krymu, to kryzys ten _ może mieć szersze efekty uboczne _.

bECXWmBP

Jak wskazała, jest wiele innych krajów na świecie, _ przynajmniej około dwudziestu _, gdzie istnieją napięcia geopolityczne o konsekwencjach gospodarczych grożących wewnętrzną destabilizacją tych krajów, jak i potencjalnymi skutkami dla świata zewnętrznego.

_ - MFW działa w około połowie tych krajów (...) po to, by zmniejszać napięcia; nie polityczne i wojskowe - to nie nasze zadanie - ale gospodarcze i finansowe, które często są u źródeł napięć geopolitycznych albo są ich konsekwencjami _ - powiedziała szefowa funduszu.

Lagarde podkreśliła, że eksperci MFW byli w Kijowie już od 10 marca, natychmiast po prośbie od premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka dotyczącej pożyczki z funduszu. Po ocenie sytuacji gospodarczej i finansowej Ukrainy MFW przygotował pakiet ratunkowy w wysokości 14-18 mld USD na wsparcie reform.

_ - Teraz do władz i społeczeństwa należy najtrudniejsza część zadania - przeprowadzenie i wdrożenie reform i zmiana kursu gospodarki. Jestem pewna, że chcą to zrobić, i mam nadzieję, że zrobią _ - mówiła Lagarde. Wyraziła nadzieję, że udział MFW skłoni także innych partnerów do zaangażowania się w pomoc dla Ukrainy.

bECXWmBV

_ - Mam nadzieję, że program dla Ukrainy zadziała, a geopolityczne napięcia opadną, by ten kraj (...) mógł stanąć na nogi _ - powiedziała.

Pytana, jak sankcje Zachodu wobec Rosji mogą wpłynąć na globalną gospodarkę, przyznała, że na razie _ trudno powiedzieć _. _ - Ale już samo mówienie o sankcjach przyniosło efekt _ - oceniła, wskazując na odpływ kapitału z Rosji i politykę monetarną tego kraju. _ - To były bezpośrednie konsekwencje _ - podkreśliła.

Zdaniem Lagarde światowa gospodarka już ustabilizowała się po kryzysie finansowym z 2008 roku, ale wzrost gospodarczy jest wciąż _ zbyt słaby i wolny _. W przyszłym tygodniu MFW opublikuje najnowsze prognozy gospodarcze dla świata. _ W 2013 roku globalny wzrost wynosił około 3 proc.; prognozujemy skromną poprawę w 2014 i 2015 roku, ale nadal poniżej tendencji, jakie notowaliśmy w przeszłości _ - powiedziała Lagarde.

Przyznała, że spośród rozwiniętych gospodarek najsilniejszy wzrost mają Stany Zjednoczone, m.in. dzięki silnemu prywatnemu popytowi. Zastrzegła, że bardzo ważne jest _ ostrożne _ wycofywanie się z prowadzonego przez amerykański bank centralny (Fed) programu masowego zasilania gospodarki tanim pieniądzem, który Fed od grudnia zaczął stopniowo ograniczać.

bECXWmBW

Wyraziła też rozczarowanie, że Kongres USA ponownie odrzucił w ubiegłym tygodniu reformę MFW z 2010 roku.

Jeżeli chodzi o strefę euro, to Lagarde przyznała, że wzrost gospodarczy jest niewielki i nierówny: _ silniejszy w krajach stanowiących rdzeń eurolandu, a słaby w krajach południa UE _. Wśród zagrożeń wymieniła zbyt słabą inflację w eurolandzie. _ - Zbyt długo utrzymująca się niska inflacja może hamować popyt i produkcję oraz tłumić wzrost gospodarczy i zatrudnienie _ - powiedziała. Potrzebnych jest, by temu przeciwdziałać, więcej _ niekonwencjonalnych _ działań w polityce pieniężnej - dodała.

Czytaj więcej w Money.pl
Lagarde przekonuje: zaczną się tłuste lata W tym kontekście apelowała między innymi, by banki centralne, które podczas kryzysu utrzymały bardzo niskie stopy procentowe.
Dostaną miliard euro pomocy, ale muszą... Porozumienie o pożyczce, zawarte przez dyrekcję MFW, zostanie zatwierdzone na początku maja.
Szwajcaria nie chce korzystać na tym kryzysie 33 osoby, wobec których obowiązują unijne sankcje, nie mogą już zakładać w Szwajcarii nowych kont bankowych ani realizować jakichkolwiek nowych transakcji.
bECXWmCq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)