Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łapiński - Za dwa miesiące monitorowanie ordynacji lekarskiej

0
Podziel się:

Dziś mija termin, składania przez firmy farmaceutyczne w Ministerstwie Zdrowia propozycji nowych cen leków. Minister Zdrowia Mariusz Łapiński powiedział w Polskim Radiu, że firmy obniżają ceny , co jest z korzyścią dla pacjenta.

.
Mariusz Łapiński powiedział, że wysokie ceny leków w Polsce są między innymi efektem manipulacji związanych z importem leków. Ceny leków importowanych można było obniżać nawet o 60 procent , jednak później były sprzedawane w Polsce po normalnej droższej cenie. W związku z tym trwają obecnie kontrole skarbowe we wszystkich firmach farmaceutycznych importujacych leki do Polski. Zdaniem Mariusza Łapińskiego 370 leków, które będa wycofane z listy refundacyjnej są lekami przestarzałymi o działaniach ubocznych. Minister Łapiński nie zgadza sie z twierdzeniem, że jeśli zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych pacjent bedzie musiał wiecej niz obecnie dopłacać do nich z własnej kieszeni.
Jego zdaniem , jeśli leki, jak szacuje ministestwo będa tańsze o 30 - 40 procent wówczas cena będzie także niższa dla pacjenta. Podkreślił, że ministerstwo chce doprowadzić, by w Polsce każdy pacjent który ma zapisane leki mógł je wykupić. Obecnie - jak dodał - od okienka aptecznego odchodzi 36 procent pacjentów, których nie stać na wykupienie leków. Aptekarze nie informują też pacjentów, że są tańsze leki. Nie zgodził się z opinią, że prowadzi batalię przeciwko aptekarzom i firmom farmavceutycznym. Podkreślił , że ma obowiązek uporzadkowania systemu opieki zdrowotnej w Polsce.
Minister zdrowia powiedział też, że w ciagu najbliższych dwóch , trzech miesiecy zostanie wprowadzone tak zwane monitorowanie ordynacji lekarskiej. Ma to zapobiec przepisywaniu przez lekarzy drogich leków. Powiedział, że w tej sprawie występuje szereg nieprawidłowości i znane są przykłady działania marketingowego firm farmaceutycznych, które przekonują lekarzy do przepisywania takich a nie innych leków, a później funduja im szkoleniowe wyjazdy zagraniczne. Podobny problem - jak powiedział Mariusz Łapiński mają obecnie Niemcy. .

zdrowie
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)