Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lasy Państwowe chcą wydać 100 mln zł na wspólne inwestycje z samorządami

10
Podziel się:

Nawet 100 mln zł Lasy Państwowe chcą przeznaczyć w 2017 r. na wspólne inwestycje z samorządami - poinformował PAP dyrektor generalny Lasów Konrad Tomaszewski. Finansowane mają być np. remont dróg, czy budowa ośrodków rekreacyjnych i edukacyjnych.

Lasy Państwowe chcą wydać 100 mln zł na wspólne inwestycje z samorządami
bFeMsQmt

- Lasy Państwowe są instytucją, która nie skupia się tylko na działalności gospodarczej, polegającej na produkcji drewna, naszym zadaniem jest też pomoc administracji publicznej. Chcemy, by w 2017 r. tę misję wypełniać przede wszystkim na wspólnych przedsięwzięciach z samorządami. Chcemy, żeby kwota jaką przekażemy na wspólne inwestycje, zbliżyła się nawet do 100 mln zł - powiedział Tomaszewski.

Wyjaśnił, że pieniądze będą przeznaczone na drogi, ale również na obiekty turystyczne i rekreacyjne.

- Nie będą to tylko drogi, na które czekają samorządy. Przykładowo, niedawno podpisaliśmy list intencyjny z prezydentem Białej Podlaskiej, gdzie będziemy dokonywać renaturalizacji zbiornika wodnego będącego w naszym zarządzie (teren nad Klukówką - przyp. red.). Samorząd z kolei wykona elementy rekreacyjne. Wybudowana będzie ścieżka edukacyjna, centrum rekreacji, wypoczynku i kontaktu z przyrodą. Na takich inwestycjach będzie nam zależało. W zeszłym roku przeprowadziliśmy pilotaż w kilku powiatach, m.in. w hajnowskim, biłgorajskim czy w Szczecinie. W tym roku chcemy, by ta współpraca z samorządami była szersza - dodał szef LP.

bFeMsQmv

Jak miałby wyglądać wybór inwestycji, w które zaangażowałyby się Lasy? Tomaszewski tłumaczy, że będzie ranking wniosków o dofinansowanie - miałyby być przesyłane przez nadleśniczych w porozumieniu z samorządami do dyrekcji generalnej. Tam byłyby oceniane.

W tym roku Lasy przekażą też parkom narodowym 70 mln zł (w ub.r. było to 60 mln) - to kwota porównywalna z ich rocznym budżetem.

LP zainwestują również w rozwój swojego systemu informatycznego - 35 mln zł ma być przeznaczone na badania naukowe.

Tomaszewski poinformował ponadto, że wynik finansowy Lasów Państwowych za 2016 r. zamknie się najprawdopodobniej na poziomie 430 mln zł brutto. W ubiegłym roku było to 411 mln zł.

bFeMsQmB

W 2016 roku LP zapłaciły także CIT, podatek od nieruchomości, podatek rolny, podatek od środków transportu, VAT, składki (po stronie pracodawcy) na ubezpieczenia społeczne oraz PFRON. Podatek leśny zapłacony przez LP w 2016 r. wyniósł 229 mln zł, wpłata od sprzedaży drewna - 148 mln zł. W sumie wszystkie odprowadzone daniny bezpośrednie i pośrednie wyniosły 1 mld 182 mln zł.

Michał Boroń, PAP

bFeMsQmW
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
Jan
5 lata temu
Co to jest 100 mln . Prawie tyle to można wydać na drogi przy lesie w Świdniku. A co z resztą kraju.
szyszkodnik
5 lata temu
Najmądrzejsi, najzdolniejsi, najlepiej wykształceni w Polsce są leśnicy a tłuszcza niech się słucha bo i tak nie ma innego wyboru
Kobi
5 lata temu
Wszystkie daniny wyniosly 1mld 182mln a wynik finansowy na poziomie 430mln ... Mowa byla chyba o 2016r. Czegos tu nie rozumiem ...
bFeMsQmX
Okok
5 lata temu
Na drogi to jest podatek w benzynie i w olejach napędowych.Lasy zostały jeż dawno sprzedane i tego efektem jest obecna gospodarka rabunkowa. Jak nie będzie lasów to i niebedzie wody na pustyni żyć się nie da i wszyscy będziemy musieli emigrować
bolo
5 lata temu
skonczyc z deputatami drewna dla kazdego pracownika lasow to bedzie wiecej kasy dla panstwa