Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lasy państwowe - jest nowela ustawy. "To legislacyjne barbarzyństwo"

0
Podziel się:

Wszyscy posłowie opozycji krytykowali tryb pracy nad nowelą - szczególnie to, że pierwsze i drugie czytanie przeprowadzone zostały jednego dnia, a głosowanie - następnego.

Lasy państwowe - jest nowela ustawy. "To legislacyjne barbarzyństwo"
(Nova/CC BY-SA 3.0/wikipedia)

Posłowie uchwalili dziś nowelizację ustawy o lasach, która zakłada, że Lasy Państwowe w latach 2014-2015 wpłacą do budżetu państwa 1,6 mld zł. Środki te mają być przeznaczone na budowę i przebudowę dróg lokalnych.

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 230 posłów, 207 było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Rządowa nowelizacja przewiduje, że Lasy Państwowe w tym i przyszłym roku mają przekazać do budżetu po 800 mln zł. Z kolei od 2016 r. Lasy rocznie będą przekazywać do państwowej kasy 2 proc. wartości sprzedanego drewna. Podczas piątkowych głosowań w Sejmie posłowie przyjęli też jedną z senackich poprawek do budżetu na 2014 rok, która mówi właśnie o wpłacie w tym roku do budżetu 800 mln zł przez LP.

Wszyscy posłowie opozycji krytykowali tryb pracy nad nowelą ustawy o lasach - szczególnie to, że pierwsze i drugie czytanie w Sejmie odbyło się jednego dnia - w czwartek, a głosowanie zaplanowano już na następny dzień.

Tuż przed głosowaniem Andrzej Romanek z Solidarnej Polski nazwał tryb prac nad nowelą _ legislacyjnym barbarzyństwem _. _ - Pan, panie premierze, przejdzie do historii jako Donan Barbarzyńca _ - mówił poseł SP.

Natomiast poseł PiS Andrzej Duda stwierdził, że nowela ta jest kolejnym przykładem, jak rządząca koalicja przeprowadza _ demontaż _ kraju. _ - Tak trzeba to po imieniu nazwać - ograbia się z pieniędzy dobrze funkcjonującą instytucję, aby zasypywać nimi dziurę budżetową, którą sami zrobiliście _ - mówił poseł zwracając się do rządu.

Posłowie opozycji podkreślali ponadto, że nowela budzi wątpliwości konstytucyjne, gdyż przewiduje nałożenie w danym roku podatkowym daniny, którą firma będzie musiała zapłacić. Podkreślali też, że nowe przepisy zmierzają do destabilizacji Lasów Państwowych.

Minister środowiska Maciej Grabowski odnosząc się do tych zarzutów powiedział, że Lasy Państwowe nie są właścicielem lasów, gdyż _ jest to własność nas wszystkich _. _ - Wartość tych lasów, które są w zarządzie Lasów Państwowych, to ok. 400 mld zł i charakter tej wpłaty to jest taka quasi dywidenda od zarządu tym wielkim majątkiem _ - mówił.

Powołując się na bilans Lasów Państwowych dodał, że na koniec 2012 r. ich krótkoterminowe aktywa finansowe (środki na rachunkach bankowych) wynosiły 3 mld 81 mln 817 tys. zł. _ - Mówimy w tej chwili o przekazaniu 800 mln zł z tych ponad 3 mld zł. Teza o tym, że spowoduje to destabilizację i złe funkcjonowanie Lasów kompletnie nie ma się do faktów _ - podkreślił.

Podczas piątkowego głosowania w Sejmie większość posłów przeciwna była wnioskom o odrzucenie nowelizacji, które złożyli posłowie PiS oraz Solidarna Polska. Przed głosowaniem o odrzucenie tych wniosków sprawozdawca połączonych komisji finansów i rolnictwa Krystyna Skowrońska (PO) powiedziała, że odrzucenie noweli oznaczałoby nieprzekazanie 650 mln zł na drogi lokalne oraz niezmniejszenie deficytu o 150 mln zł.

Sejm odrzucił też poprawki Twojego Ruchu oraz SLD, które mówiły m.in. o przesunięciu pierwszej wpłaty do budżetu na 2015 r.

We wtorek wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński przedstawił projekt zmiany konstytucji ws. Lasów Państwowych. Napisano w nim, że Lasy są dobrem wspólnym i podlegają szczególnej ochronie oraz że nie podlegają przekształceniom własnościowym, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie.

Dzień później premier Donald Tusk mówił, że ani dziś, ani w przyszłości nikt nie będzie sugerował prywatyzacji Lasów Państwowych. Wyraził nadzieję, że poprawka do konstytucji dotycząca Lasów Państwowych zostanie uchwalona w szybkim trybie.

Czytaj więcej w Money.pl
Pieniądze z lasów państwowych na budowę dróg - _ Minister finansów już w drugim miesiącu swoich rządów kradnie Lasom Państwowym 1,5 miliarda złotych _ - grzmił dziś w Sejmie poseł Twojego Ruchu.
Lasy Państwowe są bezpieczne? - _ Opozycja od wielu lat insynuuje jakieś niejasne zamiary wobec Lasów Państwowych. Postanowiłem przeciąć te spekulacje _ - mówi Donald Tusk.
Kolejny po OFE skok na kasę? Opozycja alarmuje Rząd zakłada, że w tym i w przyszłym roku przejmie z kont Lasów Państwowych po 800 milionów złotych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)