Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo
30.06.2005 11:46

Łatwiejszy dostęp do zawodów prawniczych

Sejm zdecydował o rozszerzeniu dostępu młodych ludzi do zawodów prawniczych. Posłowie przyjęli zmiany w ustawie o adwokaturze, radcach prawnych i notariacie w wersji przygotowanej przez Prawo i Sprawiedliwość.

Podziel się
Dodaj komentarz

Tym samym, posłowie odrzucili projekt rządowy, który pozostawiał dotychczasowe zasady naboru na aplikacje w tych trzech zawodach.

Projekt PiS zakłada szerokie otwarcie dostępu młodych ludzi do zawodów prawniczych. Przewiduje między innymi, że młodzi ludzie po studiach prawniczych, jeszcze przed dostaniem się na aplikację, będą mogli udzielać drobnych porad - na przykład pisać opinie czy pisma procesowe. Nie będą mogli natomiast występować przed sądem.

Ustawa przewiduje również zmiany w układzie sił w komisji przyjmującej na aplikację. Egzaminy będą się odbywały pod egidą Ministerstwa Sprawiedliwości. Przedstawiciele resortu będą tam stanowili większość. Do tej pory, większość stanowili w nich przedstawiciele odpowiednich korporacji prawniczych.

Zgodnie z projektem nie będzie też egzaminu ustnego na aplikacje adwokacką, radcowską czy notarialną. Natomiast ci, którzy ukończyli aplikację sędziowską lub prokuratorską będą mogli być automatycznie wpisani na listę adwokatów lub radców prawnych.

Ustawa trafi teraz do Senatu.

Tagi: prawo, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz