Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys w portugalii
03.07.2012 15:14

Lekarstwem na bezrobocie w Portugalii jest las

Portugalskie ministerstwa: pracy, rolnictwa, spraw wewnętrznych i gospodarki podpisały protokół o współpracy w dziedzinie ochrony lasów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Contando Estrelas/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Portugalskie ministerstwa: pracy, rolnictwa, spraw wewnętrznych i gospodarki podpisały protokół o współpracy w dziedzinie ochrony lasów. Dokument przewiduje rekrutację bezrobotnych do czyszczenia i monitorowania drzewostanów oraz do walki z ich pożarami.

Jak poinformował portugalski minister pracy Pedro Mota Soares, program pt. _ Prace Społeczne na Rzecz Lasów _ wdrażany będzie w życie przez cały rok. _ Największy odsetek pożarów występuje wprawdzie w sezonie letnim, ale wielu ognisk zapalnych można by uniknąć, gdyby lasy były należycie sprzątane w pozostałych miesiącach roku _ - powiedział minister.

Na mocy porozumienia międzyministerialnego portugalskie urzędy pracy zostały zobowiązane do proponowania osobom bezrobotnym zatrudnienia przy ochronie lasów. Miesięczna pensja ma wynosić 419 euro brutto, czyli o 66 euro mniej od portugalskiej pensji minimalnej.

Praca przy ochronie państwowych drzewostanów proponowana będzie w urzędach pracy już od lipca br. Bezrobotni będą mogli odrzucić ofertę w przypadku, gdy ich kwalifikacje znacznie przewyższają proponowaną pracę, jeśli otrzymali lepszą propozycję lub istnieją przeciwwskazania zdrowotne do podjęcia zatrudnienia na terenie lasów.

_ - W związku z tym, że program "Prace Społeczne na Rzecz Lasów" prowadzony będzie przez okres 12 miesięcy, będziemy stale zachęcać osoby w nim uczestniczące do prowadzenia poszukiwań pracy adekwatnej do ich kwalifikacji zawodowych. Każdy jego uczestnik będzie miał w miesiącu 4 dni wolne na poszukiwanie nowego zatrudnienia _ - dodał minister Mota Soares.

Według szacunków ministerstwa pracy w Lizbonie, do końca tego roku do czyszczenia i monitorowania drzewostanów oraz do walki z ich pożarami zostanie skierowanych ponad 2 tys. portugalskich bezrobotnych. Portugalia ma największy od 35 lat poziom bezrobocia. Bez zatrudnienia pozostaje w tym iberyjskim kraju 15,2 proc. osób zdolnych do pracy.

Czytaj więcej o walce z bezrobociem
Decyzja zapadła, skrócą zasiłki bezrobotnym To jeden z warunków otrzymania przez Portugalię pomocy finansowej.
Będzie więcej pieniędzy dla bezrobotnych Szef resortu pracy Władysław Kosiniak-Kamysz wystąpił do Ministerstwa Finansów o uruchomienie takiej kwoty z Funduszu Pracy.
Bezrobocie w Eurolandzie sięgnęło rekordu Stopa bezrobocia w maju 2012 r. jest najwyższa od 17 lat. Szukają sposobu, by temu zaradzić.
Tagi: kryzys w portugalii, las, portugalia, bezrobocie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz