Notowania

Zalewa nas fala fałszywych leków. W Polsce ten biznes wart jest ponad 260 mln zł

Szacuje się, że jeden na sto kupionych w polskiej aptece leków jest sfałszowany. Codziennie kupuje je kilka tysięcy Polaków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(cbsp.policja.pl)
Wartość sfałszowanych leków na całym świecie to około 150 mld dol.

W najlepszym wypadku są bezwartościowe, w najgorszym - mogą doprowadzić do śmierci.

Fałszowanie leków to przestępstwo, ale w Polsce prokuratura kieruje od 3 do 6 aktów oskarżenia – pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Grozi za to maksymalnie do 2 lat więzienia. Część spraw kończy się wyrokiem w zawieszeniu, część zostaje umorzona z powodu niskiej szkodliwości społecznej.

Jednak jak przekonuje prof. Zbigniew Fijałek z Zakładu Bioanalizy i Analizy Leków, fałszowanie leków "to wręcz ludobójstwo". Jeśli nie zaszkodzą bezpośrednio, to powodują, że leczenie jest nieskuteczne, co w niektórych przypadkach – np. chorób onkologicznych – może doprowadzić do śmieci nieświadomego pacjenta.

Za te lekarstwa możesz trafić do więzienia:

Jak podaje na łamach "DGP" ekspert, rocznie z powodu przyjmowania sfałszowanych leków umiera około miliona osób. Co trzeci nie zawiera w ogóle substancji aktywnej. Mniej niż co piąty zawiera nieprawidłową dawkę, lub inną substancję.

Problem jest poważny – przekonuje prof. Fijałek. Szacuje się, że jeden na sto kupionych w polskiej aptece leków jest sfałszowany. Codziennie kupuje je kilka tysięcy Polaków.

Według Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego połowa dostępnych w internecie leków jest fałszywa. Rozmówca "DGP", twierdzi, że to niedoszacowanie, a ich liczba jest znacznie większa.

Wartość sfałszowanych leków na całym świecie to około 150 mld dol. W Europie to około 16 mld euro, a w Polsce około 260,4 mln zł – wylicza prof. Fijałek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: branża farmaceutyczna, leki, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-06-2018

POL.Toksyczne i chemiczne jedzenie w którym można znaleźć pół tablicy Mendelejewa to są rzeczy które zabijają codziennie dziesiątki osób w Polsce a służby … Czytaj całość

08-06-2018

GTFałszowanie leków - dożywocie.!!!!!!! Taka powinna być kara, a nie umorzenia za niską szkodliwość społeczną ! Kto to prawo wymyślił ?

08-06-2018

KKKKKKKKKKKKKKKKKKTO APTEKI SA TAKIE SAME JAK SKLEPY Z DOPALACZAMI????????

Rozwiń komentarze (147)

Wybrane dla Ciebie