Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zalewa nas fala fałszywych leków. W Polsce ten biznes wart jest ponad 260 mln zł

Zalewa nas fala fałszywych leków. W Polsce ten biznes wart jest ponad 260 mln zł

Wartość sfałszowanych leków na całym świecie to około 150 mld dol. Fot. cbsp.policja.pl
Wartość sfałszowanych leków na całym świecie to około 150 mld dol.
Szacuje się, że jeden na sto kupionych w polskiej aptece leków jest sfałszowany. Codziennie kupuje je kilka tysięcy Polaków. W najlepszym wypadku są bezwartościowe, w najgorszym - mogą doprowadzić do śmierci.

Fałszowanie leków to przestępstwo, ale w Polsce prokuratura kieruje od 3 do 6 aktów oskarżenia – pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Grozi za to maksymalnie do 2 lat więzienia. Część spraw kończy się wyrokiem w zawieszeniu, część zostaje umorzona z powodu niskiej szkodliwości społecznej.

Jednak jak przekonuje prof. Zbigniew Fijałek z Zakładu Bioanalizy i Analizy Leków, fałszowanie leków "to wręcz ludobójstwo". Jeśli nie zaszkodzą bezpośrednio, to powodują, że leczenie jest nieskuteczne, co w niektórych przypadkach – np. chorób onkologicznych – może doprowadzić do śmieci nieświadomego pacjenta.

Za te lekarstwa możesz trafić do więzienia:


 

Jak podaje na łamach "DGP" ekspert, rocznie z powodu przyjmowania sfałszowanych leków umiera około miliona osób. Co trzeci nie zawiera w ogóle substancji aktywnej. Mniej niż co piąty zawiera nieprawidłową dawkę, lub inną substancję.

Problem jest poważny – przekonuje prof. Fijałek. Szacuje się, że jeden na sto kupionych w polskiej aptece leków jest sfałszowany. Codziennie kupuje je kilka tysięcy Polaków.

Czytaj również: Zła wiadomość dla pacjentów. Leki zdrożały już o ponad 6 proc.

Według Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego połowa dostępnych w internecie leków jest fałszywa. Rozmówca "DGP", twierdzi, że to niedoszacowanie, a ich liczba jest znacznie większa.

Wartość sfałszowanych leków na całym świecie to około 150 mld dol. W Europie to około 16 mld euro, a w Polsce około 260,4 mln zł – wylicza prof. Fijałek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Waldemar
2018-06-11 06:13
Cały przemysł farmaceutyczny to potężny biznes z niewyobrażalnymi pieniędzmi! A o co chodzi w tym biznesie najlepiej pokazuje scena z polskiego filmu, gdzie początkująca w tym biznesie pani proponuje szefowej nowy cudowny lek na zmyśloną chorobę.
obywatel
2018-06-10 08:25
W aptekach prawie nie ma leków. Na antybiotyk po wyjsciu od lekarza dzien czekalem. Za to pelno supli i kosmetykow od ktorych uginaja sie polki
zawq
2018-06-10 08:16
władzy nie zależy na tym aby długo żyli dla nich najlepszy wiek na zgon dla zwykłych ludzi to 65 latek, emerytury nie trzeba wypłacać i zus może sobie nagrody przyznawać
Pokaż wszystkie komentarze (147)