Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Leki tylko w aptece? Resort zdrowia wycofuje się z pomysłu

23
Podziel się:

Ministerstwo Zdrowia wstrzymało prace legislacyjne nad regulacjami dot. sprzedaży leków w sklepach - poinformowała w czwartek rzeczniczka MZ Milena Kruszewska. Podkreśliła jednak, że resort nie odżegnuje się od takiej idei.

Leki tylko w aptece? Resort zdrowia wycofuje się z pomysłu
(Adam Tuchlinski/REPORTER)

Rzeczniczka MZ poinformowała, że prace zostały wstrzymane w związku uwagami, jakie - do projektu rozporządzenia w sprawie kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych - przekazano w ramach konsultacji publicznych.

- Prace legislacyjne nad projektem zostały wstrzymane, a projekt w zaproponowanym kształcie nie będzie procedowany - przekazała Kruszewska.

Zobacz także: Zobacz film: Masło jest drogie? Zrób je sam

Rzeczniczka przypomniała, że Polska jest w czołówce pod względem liczby spożywania leków bez recepty w Europie.

- Mamy nadzieję, że już dotychczasowa dyskusja na ten temat przyczyniła się do zwiększenia świadomości społecznej w zakresie niebezpieczeństw płynących z nadużywania leków, stosowania ich bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą czy przechowywania ich w nieodpowiednich warunkach - dodała.

Resort zdrowia wyjaśniał, że chce zmienić kryteria kwalifikacji leków, które będzie można sprzedawać w sklepach specjalistycznego zaopatrzenia medycznego oraz w sklepach ogólnodostępnych. Przedstawiciele MZ argumentowali m.in., że obrót pozaapteczny ma służyć do celów doraźnych.

Jak jednak informowaliśmy w money.pl, taka decyzja oznaczałaby m. in. koniec talku, glukozy czy wody utlenionej. Ze sklepów zniknęłyby również popularne specyfiki - takie jak Strepsils, Manti czy Naproxen.

MZ podkreślało, że w sklepach nadal dostępne byłyby m.in. jednoskładnikowe leki przeciwbólowe, jednoskładnikowe niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki z nikotyną oraz środki antyseptyczne i dezynfekujące oraz stosowane w przypadku stłuczeń.

Projekt dot. leków np. w sklepach czy na stacjach benzynowych krytykowali m.in. producenci medykamentów i handlowcy. Postulowali m.in. m.in. pozostawienie na liście grup terapeutycznych leków stosowanych w zaburzeniach wydzielania soków żołądkowych oraz leków stosowanych miejscowo w bólach stawów i mięśni; pozostawienie dawki paracetamolu i kwasu acetylosalicylowego na poziomie 500 mg; utrzymanie dotychczas dopuszczonych substancji stosowanych w stanach zapalnych i bólu gardła oraz zmianę dopuszczalnych maksymalnych wielkości opakowań dla poszczególnych kategorii leków.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(23)
Ekonom
7 lat temu
Czy ktoś zauważył poprawę w służbie zdrowia? Mam na myśli pacjentów? Radziwiłł to przecież lekarski związkowiec.
qwerty
7 lat temu
W czym problem? W USA alkohol kupujesz w sklepie z alkoholem. Leki: w aptece. Paliwo: na stacji benzynowej. A u nas wszystko wszędzie: lekarstwa na stacji benzynowej, paliwo w markecie na jego parkingu, a alkohol wszędzie, byle nie za blisko szkoły czy kościoła. I tak splajtowała restauracja w Dębicy, nawet po kuchennych rewolucjach Geslerowej - była za blisko kościoła i nie dostała koncesji na alkohol. A w Hiszpanii knajpy przyklejone są do bazylik, w środku setki świętych obrazów, ołtarze, krzyże... Jak budowano bazylikę, to od razu, na początku obok stawiano knajpę, aby budowlańcy, architekci ściągani z całego świata mieli gdzie się rozerwać i wydać zarobione pieniądze. Ciekawe, prawda? Hiszpania jeden z najbardziej katolickich krajów....
goeey
7 lat temu
Kolejny bubel . Tyle , że się wycofali na czas. A świadomość Polaków nie buduje się poprzez dyskusje nad pseudustawami, tylko rozmawiając z nimi. Uczciwie.
max
7 lat temu
leki tylko w aptekach ziemia i łopaty w ogrodniczym a nie w każdej biedronce tak zabija się miejsca pracy
bolo
7 lat temu
Patrząc na tego DZIECIOROBA człowiek odrazu odczuwa WSTRĘT .
...
Następna strona