Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
"Głównym autorem destrukcyjnych zmian w Polsce jest Jarosław Kaczyński". Balcerowicz zapowiada spowolnienie

"Głównym autorem destrukcyjnych zmian w Polsce jest Jarosław Kaczyński". Balcerowicz zapowiada spowolnienie

Zdaniem Leszka Balcerowicza "prezydent powinien się skontaktować z ministrem finansów i ustalić, z czego sfinansuje własne obietnice" Fot. JAKUB WOSIK/REPORTER
Zdaniem Leszka Balcerowicza "prezydent powinien się skontaktować z ministrem finansów i ustalić, z czego sfinansuje własne obietnice"

Za rządów PiS obserwujemy stopniowe upolitycznianie gospodarki - to jeden z łagodniejszych komentarzy Leszka Balcerowicza, który był w poniedziałek gościem "Kropki nad i" w TVN. Były wicepremier bezlitośnie skrytykował program gospodarczy Prawa i Sprawiedliwości.

 

W programie Moniki Olejnik Balcerowicz powiedział, że to, co robią aktywiści i media PiS to "przemysł pogardy, skierowany wobec instytucji państwa prawa".

Balcerowicz o wywiadzie Morawieckiego dla WP money: Sloganami piekło jest wybrukowane

Nieodpowiedzialny Duda

- Dlaczego złotówka nie lubi dobrej zmiany? - zapytała Monika Olejnik na początku wywiadu.

- Są różne fluktuacje, ale generalnie jeśli są niepokoje co do finansów państwa,a w Polsce wymagają one naprawy, to trudno jest się spodziewać, że waluta krajowa będzie się wzmacniać - tłumaczył Balcerowicz i ze zdania na zdanie stawał się coraz bardziej oburzony.

- To, co przedstawiło Ministerstwo Finansów w tzw. programie konwergencji to jest zapowiedź zwiększania deficytu, chociaż oni nie zakładają, że będą spełniane inne obietnice PiS-u. To pokazuje, jak nieodpowiedzialne były te wcześniejsze obietnice, takie jak skracanie wieku emerytalnego - dodał były wicepremier.

Balcerowicz zasugerował też, że "prezydent powinien się skontaktować z ministrem finansów i ustalić, z czego sfinansuje własne obietnice".

- Nie można tolerować skrajnej nieodpowiedzialności najwyższych urzędników państwowych, w tym wypadku Andrzeja Dudy - dodał.

Ustawa frankowa "to katastrofa"

Zapytany o ustawę frankową Leszek Balcerowicz również był bardzo krytyczny.

- Zgodnie z ekspertyzą NBP, a także KNF, to byłaby katastrofa dla banków, bo poniosłyby ogromne straty, których część oczywiście przerzuciłyby na klientów - powiedział były wicepremier. - Katastrofa banków to katastrofa gospodarki - dodał.

Nie odpowiedział jednak, czy mogłoby dojść do upadku niektórych banków, zwłaszcza małych placówek.

- Nie chciałbym w to wchodzić - wzbraniał się Balcerowicz, ale wytłumaczył, że jeśli część banków ucierpi na ustawie frankowej, to będą tego "dalsze konsekwencje".

Niekompetentny rząd

- Jeżeli się zna, to jeszcze się nie ujawniła - w ten sposób Balcerowicz odpowiedział na pytanie, czy w rządzie widzi jakąkolwiek osobę, która zna się dobrze na gospodarce.

- Natomiast słyszę dużo wypowiedzi, które - mówiąc szczerze - porażają mnie swoją niekompetencją albo lekkomyślnością. Jeżeli się zapowiada przyspieszenie rozwoju gospodarczego w Polsce, doganianie tego, co jest na Zachodzie w ciągu 15 lat i jednocześnie się proponuje lekarstwo gorsze od choroby - mówię o planie Mateusza Morawieckiego - to znaczy, że nie mamy tu do czynienia z poważną wiedzą - powiedział.

Nadchodzi spowolnienie

Balcerowicz skrytykował też zwiększanie wydatków na cele wojskowe:

 

i program 500+

Zapowiedział też spowolnienie gospodarcze spowodowane polityką PiS.

- Kraj, w którym gospodarka szybko rośnie, stać na wiele, ale na skutek polityki PiS-u będziemy przeżywać spowolnienie, koniunktura się skończy i dojdą do głosu różne napięcia - powiedział były wicepremier.

Czytaj także
Polecane galerie
maras
2018-02-13 19:10
nie ma sensu komentować. widać, że money jest już na usługach PISS-u
tonic
2018-02-13 18:42
Zejdż ze sceny za nim utopią cię w ślinie - Polacy
Albin
2018-02-13 18:15
Ty pieprzony Balcerowiczu - sciągnąłeś twoimi złodziejskimi reformami Polskę w błoto. Ciesz się ze jeszcze zyjesz,
Pokaż wszystkie komentarze (401)