Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Leszek Miller marszałkiem Sejmu? Nie ma takich rozmów

Szef SLD zdementował informacje o tym, że trwają rozmowy w sprawie powierzenia mu funkcji marszałka Sejmu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Szef SLD Leszek Miller uważa, że po wyborze Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej, nowy premier powinien być jednocześnie szefem PO. Zdementował też informacje o tym, że trwają rozmowy w sprawie powierzenia mu funkcji marszałka Sejmu.

_ - Nowym premierem powinien być szef Platformy Obywatelskiej, dlatego, że w polskich warunkach, ale także europejskich, ta zasada łączenia stanowiska szefa partii ze stanowiskiem szefa rządu bardzo się sprawdza _ - powiedział Miller w poniedziałek podczas konferencji na Rynku w Kielcach. Dodał, że ta decyzja będzie jednak zależna wyłącznie od większości koalicyjnej i samej Platformy.

Zapytany o najbardziej prawdopodobnych kandydatów na urząd premiera, Miller odmówił odpowiedzi. _ - Nie będę mówił żadnych nazwisk, bo mógłbym tylko zaszkodzić komuś, to jest kwestia przede wszystkim Donalda Tuska. On musi wskazać swojego następcę i jestem przekonany, że ma taki wpływ w Platformie Obywatelskiej, że jego decyzja nie będzie kwestionowana _ - wyjaśnił.

Miller przyznał, że jeszcze do niedawna nie wyobrażał sobie PO bez Tuska. _ - Okazuje się, że rzeczywistość pisze scenariusze o wiele ciekawsze niż mogłoby się to wydawać. Proszę pamiętać, że rozdział pod tytułem premier Donald Tusk jest zamknięty _ - powiedział. Nowy premier powinien być znany jak najszybciej - dodał - żeby dowiedzieć się, czy zapowiedzi, które zgłaszał Tusk na ostatnim posiedzeniu Sejmu, będą przyjęte przez nowy rząd.

_ - Jestem za tym, żeby zmiana premiera i rządu odbyła się szybko, płynnie, zgodnie z kryteriami konstytucyjnymi i żeby SLD mógł jak najszybciej się ustosunkować do programu nowego rządu, prezentując także nasze propozycje _ - dodał Miller. Wśród nich wymienił sprawy ochrony zdrowia, skuteczniejszej walki z bezrobociem, budowy mieszkań oraz poprawy sytuacji seniorów. - _ Uważamy, że należy zacząć od podwyżki minimalnych świadczeń o co najmniej 200 zł i będziemy mówić o tym w dyskusji nad expose nowego rządu _ - poinformował.

Zapytany przez dziennikarzy o możliwy scenariusz przyspieszonych wyborów parlamentarnych ocenił, że taka możliwość byłaby korzystna z punktu widzenia jego partii. _ - Choćby dlatego, że w przyszłym Sejmie będziemy mieli o wiele więcej mandatów niż obecnym. Ale, żeby Sejm mógł przyjąć uchwałę o skróceniu kadencji, trzeba minimum 307 posłów, a więc bez PiS tego się raczej nie da zrobić _ - zauważył.

Zdaniem Millera, jeśli z propozycją skrócenia kadencji wyjdzie PO, _ PiS programowo będzie przeciw temu pomysłowi _.

Miller zdementował informacje, że trwają rozmowy dotyczące powierzenia mu funkcji marszałka Sejmu. _ - Zaprzeczam, że były takie rozmowy i dziwię się poważnym gazetom, które o tych rozmowach napisały. Nie sądzę też, by koalicja większościowa PO i PSL potrzebowała jakiegokolwiek wzmocnienia. To spekulacje _ - powiedział. O tym, że porozumienie między PO a SLD w nowej sytuacji politycznej przewidywałoby objęcie przez Leszka Millera fotela marszałka Sejmu napisała w poniedziałek _ Rzeczpospolita _.

Donald Tusk został wybrany na szefa Rady Europejskiej podczas sobotniego szczytu w Brukseli. Obowiązki ma przejąć 1 grudnia. Na jego następcę na stanowisku szefa rządu typowana jest marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

Miller przebywa w Kielcach m.in. w związku z kampanią wyborczą do przedterminowych wyborów do Senatu w północno-wschodniej części województwa oraz zbliżającymi się wyborami samorządowymi.

Podczas konferencji Miller poparł kandydata SLD - w zaplanowanych na 7 września wyborach uzupełniających do Senatu - związanego z lewicą, 65-letniego adwokata Kazimierza Jesionka, byłego radnego i przewodniczącego sejmiku wojewódzkiego.

Podczas tej samej konferencji zaprezentowany został także m.in. kandydat SLD na prezydenta Kielc - 45-letni przedsiębiorca i wykładowca akademicki Krzysztof Adamczyk oraz kandydatka Sojuszu na prezydenta Skarżyska-Kamiennej - ekonomistka Agnieszka Sznajder.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: tusk przewodniczącym rady europejskiej, Leszek Miller, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz