Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Leszek Miller rozmawiał z prezesem Belką m.in. o strefie euro

0
Podziel się:

Belka zapewnił podczas spotkania, że sytuacja polskiego złotego i polskiej gospodarki jest niezła, a nawet może więcej niż niezła.

Leszek Miller rozmawiał z prezesem Belką m.in. o strefie euro
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bFeSKqSt

Możliwe zagrożenia dla strefy euro i perspektywa członkostwa Polski w tej strefie - to główne tematy wczorajszego, wieczornego spotkania prezesa NBP prof. Marka Belki z politykami SLD.

_ - Wiele mówiliśmy o perspektywie strefy euro, czy coś jej zagraża, czy nie, o tym, czy Polska może być w strefie wspólnej waluty, jak te procesy makroekonomiczne mogą się kształtować. I to jest wiedza do wykorzystania praktycznego _ - powiedział Miller dziennikarzom po spotkaniu.

Belka - jak mówił Miller - zapewnił podczas spotkania, że sytuacja polskiego złotego i polskiej gospodarki jest _ niezła, a nawet może więcej niż niezła _.

bFeSKqSv

_ - Bardzo mnie cieszy, iż pan prezes Belka uważa, że strefa euro, mimo różnych perturbacji, się nie rozpadnie i że proces integracji europejskiej będzie postępował. To jest również i mój pogląd, ale dobrze go usłyszeć z ust tak kompetentnych, jak prezesa NBP _ - podkreślił lider Sojuszu.

Belka dobrze ocenił zarówno spotkanie z PiS, które odbyło się we wtorek w południe, jak i to, z politykami Sojuszu._ - Jest cała masa spraw, które Polski dotyczą, a które wykraczają poza nasze opłotki. To dotyczy zarówno dyskusji, które się odbywają w strefie euro, w UE, jak i na świecie. One mają bezpośredni wpływ na to, co się w Polsce dzieje i rozmawialiśmy na ten temat _ - powiedział szef NBP dziennikarzom po spotkaniu z politykami Sojuszu.

Jak dodał, dyskusja dotyczyła głównie problemów strefy euro. - _ Tego, co znaczą propozycje Unii Bankowej, wspólnego nadzoru, wspólnego budżetu dla strefy euro. Niewiele wiemy tak naprawdę na ten temat, więc trochę żeśmy sobie podyskutowali o różnych scenariuszach, trochę pospekulowali we własnym gronie _ - zaznaczył Belka.

Według niego temat zapowiedzi z piątkowego tzw. drugiego expose premiera Donalda Tuska pojawił się, ale jako _ marginalny _. Belka nie wykluczył spotkań z innymi klubami parlamentarnymi, jeśli otrzyma zaproszenia. _ - Jak tylko dostanę zaproszenie, to chętnie, zresztą nie wykluczam, że takie spotkania mogą się powtórzyć z tymi samymi klubami _ - powiedział.

bFeSKqSB

W opublikowanym na stronie internetowej NBP komunikacie podano, że w czasie spotkań z PiS i SLD Belka omówił sytuację makroekonomiczną i perspektywy polskiej gospodarki w kontekście kryzysu w strefie euro oraz zaburzeń na globalnych rynkach finansowych. _ - Prezes NBP przybliżył także posłom punkt widzenia banku centralnego na temat polityki gospodarczej Polski, a także poruszył kwestie związane z prowadzeniem polityki pieniężnej _ - podkreślono.

Na początku wtorkowego spotkania, w części otwartej dla mediów Miller mówił, że zaprosił prezesa NBP, by ten _ zechciał podzielić się swoją wiedzą związaną zwłaszcza z sytuacją finansową Europy i świata _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/109/m214637.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prezes;nbp;jest;gotowy;do;spotkania;z;kazda;partia,148,0,1172884.html) *Prezes NBP będzie rozmawiał z PiS i SLD * Spotkanie parlamentarzystów PiS z szefem NBP ma być zamknięte dla mediów. Miller przypomniał też, Belka to były premier, dwukrotny wicepremier i minister finansów. _ - Był i jest konsultantem instytucji międzynarodowych, jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy czy Bank Światowy _ - podkreślił lider Sojuszu.

Szef SLD powiedział też, że Belka - w jego rządzie - był autorem strategii _ 1,2,3 proc. PKB _. Chodziło o tempo rozwoju polskiej gospodarki. _ - Co więcej, ta strategia została wykonana i nawet 5-procentowy wzrost został przekroczony. Dzisiaj możemy tylko marzyć o tym, żeby polska gospodarka rozwijała się w tempie ponad 5 proc. PKB _ - zaznaczył Miller.

bFeSKqSC

Jak ocenił, zakładany przez rząd Donalda Tuska wzrost gospodarczy 2,2 proc. PKB jest _ daleko poniżej naszych ambicji i możliwości _. _ - Na tym poziomie mogą się rozwijać kraje bogate, ale biedne - takie, jak Polska muszą się rozwijać znacznie szybciej, żeby skracać dystans między nami, a wyżej rozwiniętymi krajami Zachodu _ - powiedział lider SLD.

W spotkaniu, które było zamknięte dla mediów, uczestniczył też członek zarządu NBP Andrzej Raczko. Wcześniej we wtorek Belka spotkał się też z klubem PiS.

_ - W czerwcu 2010 r. po zaprzysiężeniu w Sejmie prezes NBP prof. Marek Belka zadeklarował, że jest gotów do dialogu na temat polityki gospodarczej na forum parlamentu. Przyjęcie przez prezesa NBP zaproszenia na oba dzisiejsze spotkania, jak i wcześniejsze wizyty na forum sejmowej Komisji Finansów Publicznych, należy traktować jako realizację tej zapowiedzi _ - podkreślono w komunikacie NBP.

Czytaj więcej w Money.pl
Marek Belka. Ekonomista z politycznym zacięciem Zasłynął wprowadzeniem podatku Belki. Był premierem IV kadencji sejmu. A teraz zasiada na fotelu prezesa Narodowego Banku Polskiego.
Nowy podatek zmniejszy bezrobocie? Jednym ze źródeł finansowania - mówił lider Sojuszu - byłoby np. wprowadzenie podatku od transakcji finansowych, w tym transakcji walutowych.
Ostra krytyka SLD pod adresem Rostowskiego Miller mówił podczas konferencji prasowej w Sejmie, że stagnacyjny projekt budżetu zaproponowany przez rząd może zostać zastąpiony projektem ofensywnym.
bFeSKqSW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)