Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Leszek Miller szuka sojuszników w Niemczech

0
Podziel się:

Lider Sojuszu zaprosił szefa SPD na mecz otwarcia Euro 2012 Polska-Grecja, który odbędzie się 8 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Leszek Miller szuka sojuszników w Niemczech
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Szef SLD ma nadzieję na odnowienie bliskiej współpracy SLD z niemieckimi socjaldemokratami. W tym celu * *złożył wizytę w Berlinie. Spotkał się z szefem SPD Sigmarem Gabrielem oraz przedstawicielami współpracującej z SPD Fundacji Friedricha Eberta.

_ - Przewodniczący SPD poinformował nas o sytuacji w Niemczech, o przygotowaniach do przyszłorocznych wyborów parlamentarnych w tym kraju, o jego poglądach w sprawie UE. Ja uczyniłem to samo. Umówiliśmy, że będziemy ściślej współpracować, tak aby wrócić do współpracy, jaka była kilka lat temu w czasach kanclerza Gerharda Schroedera - wtedy SPD była naszym najbliższym partnerem _ - relacjonował Miller w rozmowie z PAP.

Lider Sojuszu zaprosił szefa SPD na mecz otwarcia Euro 2012 Polska-Grecja, który odbędzie się 8 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie. _ - On jest zainteresowany i przyjedzie z grupą swoich współpracowników _ - mówił Miller.

B. premier rozmawiał też w poniedziałek z przedstawicielami Fundacji Friedricha Eberta: kierownikiem wydziału Dialog Międzynarodowy Alexandrem Kallweitem oraz dyrektorem referatu Europy Środkowo-Wschodniej Fundacji Ernstem Hillebrandem.

Celem rozmów z władzami Fundacji Eberta było z kolei poznanie zasad, na jakich instytucja ta funkcjonuje w Niemczech. Zdaniem b. premiera są one lepsze niż te, które w swym projekcie ustawy o fundacjach politycznych proponuje PO. Pierwsze czytanie projektu Platformy ma się odbyć w Sejmie jeszcze w tym tygodniu.

_ - Oni mają inny system, niż proponuje się w projekcie PO - tam finansowanie partii politycznej i fundacji, to są dwie zupełnie różne sprawy. To są dwa odrębne byty, owszem, współpracują ze sobą, ale na zasadzie wspólnych wartości i programu, a nie żadnej unii personalnej _ - powiedział Miller.

Szef SLD nie wykluczył zatem, że Sojusz złoży poprawki do projektu Platformy, tak by model funkcjonowania polskich fundacji politycznych bardziej przypominał ten działający w Niemczech.

PO proponuje w swym projekcie, by partia polityczna mogła ustanowić fundację polityczną, która ma tworzyć stałe zaplecze eksperckie partii. Partia miałaby przeznaczać na fundację od 5 do 25 proc. subwencji, jaką co roku otrzymuje na działalność z budżetu państwa.

Miller spotkał się też w Berlinie z wiceprzewodniczącym Bundestagu (niższej izby niemieckiego parlamentu) Wolfgangiem Thierse oraz członkinią zarządu wydziału polityki europejskiej Niemieckiego Zrzeszenia Związków Zawodowych (DGB) Gabriele Bischoff.

Według rzecznika Sojuszu Dariusza Jońskiego, który towarzyszył Millerowi, rozmowa z Bischoff dotyczyła m.in. współpracy, a także kwestii socjalnych takich, jak płaca minimalna. _ - Rozmawialiśmy też na temat rynku pracy, które można by w Polsce zaproponować, dotyczących np. kształcenia zawodowego. Oni mają najlepiej wykształcone modele edukacji zawodowej _ - ocenił Joński.

Czytaj więcej w Money.pl
Z nimi Merkel musi negocjować. Oto warunki Ich zdaniem, forsowana przez kanclerz Angelę Merkel polityka zaciskania pasa poniosła porażkę.
Palikot pójdzie w odstawkę. Nie chcą go tam Ich zdaniem w ostatnim czasie politycy Ruchu Palikota pokazali, że nie są formacją lewicową.
Niemieccy politycy nie chcą wsparcia noblisty Działacze Socjaldemokratycznej Partii Niemiec dają do zrozumienia, że pisarz nie powinien dłużej wspierać ich ugrupowania w wyborczych kampaniach.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)