Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lewandowski: Nasze potrzeby konkurują z greckimi

0
Podziel się:

Kanclerz Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy chcą kolejnego pakietu pomocy finansowej dla tego kraju.

Lewandowski: Nasze potrzeby konkurują z greckimi
(ec.europa.eu)

Rządy Niemiec i Francji chcą szybkiej pomocy dla Grecji, której grozi bankructwo. Kanclerz Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy chcą kolejnego pakietu pomocy finansowej dla tego kraju. Politycy chcą, aby na zasadzie dobrowolności, był on także współfinansowany przez sektor prywatny, a więc także banki.

Komisarz do spraw Budżetu Unii Europejskiej Janusz Lewandowski mówi, że to sensowne rozwiązanie. Zauważa, że w przeciwnym wypadku za nieodpowiedzialność polityki finansowej płacą tylko podatnicy.

- _ Oznacza to pewien koszt dla instytucji bankowych zachody, ale to jest warunek przedłużenia szansy dla Greków. Cały czas jest nadzieja, że ten kraj wydobędzie się z problemów i zacznie funkcjonować o własnych siłach _ - mówi komisarz.

POSŁUCHAJ JANUSZA LEWANDOWSKIEGO:

Pytany o to, czy w pomoc powinny włączyć się kraje spoza strefy euro, a więc na przykład Polska powiedział, że byłoby to dobrze widziane. - _ Każdy gest solidarności ze strony Polski będzie dobrze widziany. Buduje wizerunek kraju zaangażowanego w projekt europejski, a także kraju, który jest beneficjantem tego, co się nazywa budżet europejski _ - mówi Lewandowski.

POSŁUCHAJ JANUSZA LEWANDOWSKIEGO:

Według niego, to Polska wciąż pozyskuje najwięcej pieniędzy z unijnej kasy. Dodaje, że podtrzymywanie zasady solidarności leży w naszym interesie.

-_ Nam Polakom opłaca się odbudowa zaufania do projektu, bo on jest w tej chwili kwestionowany w swoich fundamentów _ - wyjaśnia komisarz.

Przyznaje, że ze względu na problemy takich krajów jak Grecja, Portugalia, czy Irlandia atmosfera dyskusji wokół nowego europejskiego budżetu jest niekorzystna dla Polski:

- _ Ta solidarność europejska, której wyrazem jest budżet wyrównywania szans z korzyścią dla Polski konkuruje z solidarnością ratunkową, której nikt wcześniej nie przewidywał, która ma postać tych funduszy typy gaszenia pożaru w Grecji, nowy pakiet dla Portugalii czy Irlandii _- wyjaśnia Lewandowski.

Rządy najbogatszych krajów strefy euro, czyli Niemiec i Francji porozumiały się dziś w sprawie pomocy dla Grecji. Są za szybkim sfinalizowaniem kolejnego pakietu pomocy finansowej dla Grecji. Może to być nawet 120 miliardów euro. W zeszłym roku Ateny otrzymały już zastrzyk w wysokości 110 miliardów euro.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/100/t95076.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/lewandowski;grecja;moze;liczyc;na;ratunek;ze;strony;ue,211,0,839123.html) Lewandowski: Grecja może liczyć na ratunek ze strony UE Zdaniem unijnego komisarza Janusza Lewandowskiego w interesie całej Unii Europejskiej jest to, by Grecja nie zbankrutowała.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/27/t77339.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/biedniejsza;czesc;unii;pisze;list;do;bogatszej,183,0,838583.html) Biedniejsza część Unii pisze list do bogatszej Mikołaj Dowgielewicz wraz z 12 innymi ministrami domaga się utrzymania polityki spójności w UE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/100/t95076.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lewandowski;zapewnia;budzet;unii;bedzie;korzystny;dla;polski,47,0,830511.html) Lewandowski zapewnia: Budżet Unii będzie korzystny dla Polski Prawdopodobnie zmienią się proporcje wydatków na rolnictwo.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)