Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Liban w strachu. Europa odradza swoim obywatelom wyjazd

0
Podziel się:

Spodziewana interwencja w Syrii wywołała obawy, że sytuacja w sąsiednim Libanie pogorszy się i dojdzie tam do zamachów czy porwań.

Niepokoje w Libanie to skutek wojny w Syrii
Niepokoje w Libanie to skutek wojny w Syrii (Xinhua/Photoshot/REPORTER)

Kolejne kraje ewakuują swoich obywateli z Libanu. Spodziewana interwencja w Syrii wywołała obawy, że sytuacja w sąsiednim Libanie pogorszy się i dojdzie tam do zamachów czy porwań. Libańskie władze już od kilku dni zaostrzają środki bezpieczeństwa w całym kraju.

Wielka Brytania, Francja, Kuwejt i Bahrajn to tylko niektóre kraje, które w ostatnich dniach albo ewakuowały swoich obywateli z Libanu, albo przynajmniej odradzają podróżowanie do tego kraju. Libańskie władze twierdzą, że tylko w ostatni czwartek z ich kraju wyjechało 14 tysięcy osób, głównie Europejczyków. Część europejskich linii lotniczych nie ma już wolnych biletów na rejsy z Bejrutu.

Trwająca od dwóch i pół roku wojna w Syrii przyniosła niepokoje w Libanie. W trzech dużych zamachach terrorystycznych w ostatnich tygodniach zginęło co najmniej 70 osób, a miejscowe służby niemal codziennie donoszą o kolejnych, ale udaremnionych zamachach. Wszystko z powodu nienawiści, jaka wobec wojny w Syrii wybuchła między Szyitami a Sunnitami.

- _ Tak długo, jak konflikt w Syrii będzie trwać, tak długo Liban będzie krajem niestabilnym, nękanym falami przemocy _ - twierdzi libańska politolog Randa Slim. Od kilku dni w całym Libanie jest więcej wojska, policji i punktów kontrolnych.

Barack Obama powiedział wczoraj, że Stany Zjednoczone są gotowe do ataku na Syrię, ale zanim to nastąpi, prezydent poprosi o zgodę Kongres. To oznacza, że interwencja może się rozpocząć najwcześniej za tydzień.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykanie ich zbroją. Przeciw Syrii? USA przekazały Libanowi 200 gąsienicowych transporterów opancerzonych M113 - poinformowała armia libańska, sygnalizując w ten sposób wzrost swego potencjału przeciwdziałania konfliktom wewnętrznym, inspirowanym wydarzeniami w sąsiedniej Syrii.
Atak na Syrię. "Obama zmienił kurs" Media zauważają, że decyzja Obamy oznacza odsunięcie w czasie spodziewanego uderzenia USA na cele w Syrii.
Aplikacja ostrzega Libańczyków przed nalotem Armia chce w ten sposób zbierać informacje o ewentualnych napadach, porwania, starciach czy też o podejrzanych obiektach.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)