Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Liderzy rynku nabiału w Polsce. GUS przedstawia dane

1
Podziel się:

Sery, kefiry, jogurty, masło, desery mleczne – wszystkie z tych produktów można zaliczyć do kategorii nabiału, który to wg danych GUS za 2017 rok notuje wzrosty cen na poziomie 5,9%, gdy żywność ogółem zdrożała o 4,6%. Podczas, gdy cena nabiału winduje w górę nie spada popyt na tego typu produkty, które stanowią ważny sektor w całym rynku spożywczym.

Liderzy rynku nabiału w Polsce. GUS przedstawia dane

Sery, kefiry, jogurty, masło, desery mleczne – wszystkie z tych produktów można zaliczyć do kategorii nabiału, który to wg danych GUS za 2017 rok notuje wzrosty cen na poziomie 5,9%, gdy żywność ogółem zdrożała o 4,6%. Podczas, gdy cena nabiału winduje w górę nie spada popyt na tego typu produkty, które stanowią ważny sektor w całym rynku spożywczym.

Dane GUS pokazują, że w 2017 roku najbardziej podrożały jajka, następnie zaś sery dojrzewające i topione (o 6,8%), jogurty, śmietany, napoje i desery mleczne (o 5,9%). W zestawieniu znalazły się również twarogi (wzrost cen detalicznych o ok. 2,2%).

Na podstawie wyników badania Instytutu GfK Polonia „Polska na widelcu” notowane są wzrosty ilości spożywanych przez Polaków serów. Można wnioskować, że sery zyskują na popularności dzięki ich wszechstronnemu wykorzystaniu w codziennej diecie. Ponadto nabiał kwalifikowany jest jako zdrowy i pełnowartościowy– wpływa na budowę kości, zębów i masy mięśniowej.

Na polskim stole średnio 5 razy w tygodniu goszczą serki białe i twarogi, serki śmietanowe do rozsmarowania na pieczywie, oraz serki wiejskie. 2 razy częściej Polacy spożywają sery żółte. Wysokie zapotrzebowanie na tego typu produkty pozwoliło wykształcić się na polskim rynku liderom w zakresie produkcji i dystrybucji nabiału. Należy do nich m. in. Grupa Polmlek, mogąca pochwalić się takimi gamami produktów jak: sery topione, sery, twarogi i serki śmietankowe, serki wiejskie itd.

Rynek nabiału w Polsce

W Polsce na rynku nabiału dominuje obecnie kilka firm, wśród których niezwykle intensywny rozwój notuje Grupa Polmlek, nastawiona na rozbudowę przedsiębiorstwa zarówno przez rozwój organiczny, jak też przez przejęcia kolejnych zakładów mleczarskich. Właściciele Grupy Polmlek – panowie Jerzy Borucki i Andrzej Grabowski zbudowali czołową w Polsce firmę w 100 procentach z polskim kapitałem. Obecnie Grupa Polmlek znajduje się wśród najpoważniejszych graczy na rynku przetwórstwa spożywczego w kraju, którego obroty sięgają 3,6 miliarda zł rocznie.

Ciekawe prognozy dla rynku nabiału w Polsce przedstawia Prezes Grupy Polmlek – Przemysław Mikołajczyk: „Dużą szansą dla branży mleczarskiej są nowe trendy handlowe i poszukiwanie przez konsumentów wysokiej jakości produktów m. in. bez GMO czy ekologicznych. Również poszukiwane są ściśle dopasowane do potrzeb nawet najbardziej wymagających np. wegan, wegetarian, sportowców, czy po prostu osób otwartych na nowe smaki i dedykowane specjalne funkcje produktów np. wspomaganie odporności czy witalności. Dlatego też w Grupie Polmlek niezwykle ważna jest jakość, jak też nieustanne poszukiwanie i opracowywanie nowości produktowych.

Nabiał w Polsce a za granicą

W 2017 roku w Unii Europejskiej ceny detaliczne mleka, serów i jaj wzrosły, jak podaje Eurostat, średnio o 3,1%, (to o 2,8% mniej niż w Polsce). W 7 krajach Unii Europejskiej ceny nabiału wzrosły bardziej niż w Polsce – dane te dotyczą krajów nadbałtyckich (Litwa, Łotwa i Estonia) a także naszych sąsiadów (Czechy, Niemcy, Słowacja) i Holandii.

Podczas gdy w Polsce i za granicą ceny nabiału wzrosły badania pokazują, że spożycie serów i produktów seropodobnych nie spada – a wręcz przeciwnie. Eksperci przewidują, że popyt na nabiał szybko się nie zmniejszy, ale z końcem tego roku ceny powinny się ustabilizować.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
wandzia
5 lata temu
O i ja to rozumiem. Sama jakoś najchętniej wybieram produkty polmlek jak jestem w sklepie. A to dlatego, że mają naprawdę sporą ofertę zdrowych i prawdziwych wyrobów nabiałowych