Notowania

transport
29.12.2016 13:51

Za trzy lata z Katowic do Krakowa w godzinę. PKP PLK wybrało wykonawcę linii Trzebinia-Jaworzno

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały z konsorcjum Trakcji PRKiI jako liderem na modernizację trasy Trzebinia - Jaworzno Szczakowa, poinformowały PKP PLK. Wartość umowy to 365 mln zł. Remont całości trasy na linii E30 Katowice - Kraków ma kosztować 2,3 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PKP PLK)

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały z konsorcjum Trakcji PRKiI jako liderem na modernizację trasy Trzebinia - Jaworzno Szczakowa. Wartość umowy to 365 mln zł. Remont całości trasy na linii E30 Katowice - Kraków ma kosztować 2,3 mld zł.

- Linia Zabrze Katowice - Kraków jest bardzo istotna z uwagi Górnego Śląska i Małopolski - powiedział prezes PKP PLK Ireneusz Merchel podczas konferencji prasowej. - Ta inwestycja nabrała przyspieszenia. Podpisujemy umowę na realizację odcinka Jaworzno Szczakowa - Trzebinia.

Prezes podkreślił, że trwają już prace na łącznicy Kraków Zabłocie - Kraków Krzemionki, które zakończą się w 2017 r.

Termin realizacji to 24 miesiące od daty podpisania umowy. Jej wartość to 365 mln zł brutto.

Zakończenie wszystkich prac na linii Katowice - Kraków planowane jest w czerwcu 2020 r. Wówczas, jak podaje w komunikacie PKP PLK, najszybsze pociągi pokonają trasę w około godzinę, czyli w o połowę krótszym czasie niż obecnie.

Wykonawcą modernizacji na odcinku Trzebinia - Jaworzno Szczakowa jest konsorcjum: Trakcja PRKiI (lider konsorcjum), Comsa (Partner), PKP Energetyka (Partner), PORR Polska Construction (partner) i PORR Bau GmbH (partner).

Umowa przewiduje modernizację torów i sieci trakcyjnej na stacjach i szlakach. Prace obejmą 33 obiekty inżynieryjne, w tym 17 wiaduktów.

"PLK zmienią na nowocześniejsze urządzenia sterowania ruchem i m.in. dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo pociągów, które pojadą do 160 km/h. Lepszą obsługę podróżnych, w tym osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, zapewni przebudowa peronów i przejść podziemnych w Jaworznie Szczakowej, Jaworznie Ciężkowicach i peronów z kładką dla pieszych w Balinie" - czytamy dalej w komunikacie.

Modernizacja obejmie także przejazdy kolejowo-drogowe. Dwa - w Jaworzno Szczakowej, w ciągu ulic Bukowskiej i Mroczka oraz jeden w Balinie. Zastąpią one bezkolizyjne wiadukty nad torami, co podniesie poziom bezpieczeństwa ruchu pociągów na trasie E30 między Trzebiną a Jaworzno Szczakową i ruchu samochodowego i pieszego.

Ponadto dwa skrzyżowania drogi z torami zostaną wyposażone w urządzenia nowszej generacji (Jaworzno Szczakowa, Jaworzno Ciężkowice).

Projekt na linii E30 Katowice - Kraków realizowany jest w ramach unijnego instrumentu finansowego CEF "Łącząc Europę". Całkowita szacunkowa wartość projektu Katowice - Kraków, łącznie z dziś podpisanym, wynosi ok. 2,3 mld zł, podano także w materiale.

oprac. Jacek Frączyk na podst. ISBNews

Tagi: transport, trk, pkp plk, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-12-2016

zibibanda złodzieji szuka pieniążków na 500+

29-12-2016

WafelCzyli Stalexport musi szykować kasę na łapówki żeby wybuchła jakaś afera przy przetargach.

30-12-2016

Pawelo80 kilometrów w godzinę za 3 lata. Woow !

Rozwiń komentarze (12)