Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Lista leków refundowanych - od września zmiany

Lista leków refundowanych - od września zmiany

Fot. Bartosz KRUPA/East News

Od 1 września część leków będzie droższa dla pacjentów, część - stanieje. Zmiany cen większości leków nie będą duże - oceniają eksperci. Natomiast w przypadku pięciu leków pacjenci zapłacą więcej o ponad 10 złotych. Największa dopłata wzrośnie o 115 złotych.

W ostatnich dniach ukazał się projekt obwieszczenia z wykazem leków refundowanych, który będzie obowiązywał od 1 września. Michał Pilkiewicz - szef IMS Polska, firmy zajmującej się analizą rynku farmaceutycznego poinformował, że między innymi, chorzy na Alzheimera, schizofrenię i depresję zapłacą więcej. Zaznaczył, że wzrost dopłat dla pacjenta w większości przypadków nie będzie duży. Dodał, że za leki na obniżenie poziomu cholesterolu i nadciśnienie chorzy zapłacą mniej.

Wykaz leków refundowanych zawiera 76 nowych produktów. Są to jednak leki lub wyroby medyczne, które mają obecnie refundowane odpowiedniki - zaznaczył Szef IMS.

Dla 5 leków dodano nowe wskazania terapeutyczne: w raku piersi i chorobie afektywnej dwubiegunowej. Poza wskazaniami rejestracyjnymi będzie refundowanych 266 produktów leczniczych stosowanych w neurologii - informuje resort zdrowia.

Czytaj więcej w Money.pl
Pacjenci skarżą się na recepty. Podliczyli
Od 2 do 13 lipca do Biura Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło 190 sygnałów dotyczących nieprawidłowo wypisanych recept.
Sprzedaż leków w dół. Zmiany biją w pacjentów
Po wejściu w życie ustawy refundacyjnej sprzedaż leków spadła o 12 procent, a sztywne ceny leków refundowanych nie działają na korzyść pacjentów.
Protest lekarzy trwa. To jego pierwsze skutki
Z danych Rzecznika Praw Pacjenta wynika jednak, że liczba zgłoszeń zmniejsza się: we wtorek było ich 51, w środę 40, a w czwartek - 30.
lista, depresja, alzheimer, droższa
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
emigrand
31.182.160.* 2012-11-16 22:33
arumkowicz-czy jak tam sie zwiesz,czy ty jestes otumaniony-tumanie-bolszewikiem,ciagniesz ten
maraton Po bardzo prawdomownej? burej suce kopacz
emigrand
31.182.160.* 2012-11-16 22:29
zlodzieje (nie drobni)ustalaja uklady,zlodzieje rzadza zlodziejowi nic nie grozi
pacjent
81.190.61.* 2012-08-27 15:23

Od 1 września część leków będzie droższa dla pacjentów,


Tylko drożeją ,zaś tanieją o jeden grosz te ,które rzadko się kupuje.

W takiej np: Francji za leki ubezpieczony pacjent płaci 1% !!! i ani grosza więcej. A z Polaków doi się do granic możliwości i końca nie widać.
Po co więc płacić składki ubezpieczeniowe ? Wprowadzić 100% płatności na leki i każdy sam będzie decydował o zakupie leków.
Zobacz więcej komentarzy (7)