Notowania

przestrzeń powietrzna
17.07.2012 13:25

Litwa i Polska utworzą wspólny blok przestrzeni powietrznej

Litwa i Polska utworzą wspólny blok przestrzeni powietrznej w ramach Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(d-s-n/sxc.hu)

Litwa i Polska utworzą wspólny blok przestrzeni powietrznej w ramach Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej, co ułatwi m.in. zarządzanie ruchem lotniczym - przewiduje to umowa podpisana we wtorek w Wilnie.

Umowę o ustanowieniu Bałtyckiego Funkcjonalnego Bloku Przestrzeni Powietrznej (Baltic FAB, czyli Functional Airspace Block - PAP) pomiędzy Rzeczpospolitą Polską oraz Republiką Litewską podpisali ambasador Polski w Wilnie Janusz Skolimowski i litewski minister transportu Eligijus Masiulis.

W celu usprawnienia zarządzania przestrzenią powietrzną Unii Europejskiej, zwiększenia bezpieczeństwa lotów i obniżenia kosztów, kraje członkowskie Unii Europejskiej mają do roku 2012 utworzyć pomiędzy sobą bloki zarządzania przestrzenią.

W komunikacie prasowym ambasady polskiej w Wilnie podano, że polsko-litewski blok przestrzeni powietrznej _ nie należy do największych tego typu inicjatyw w Europie _, ale _ posiada znaczny potencjał dla przyszłego rozwoju i wnoszenia wartości dodanej do europejskiego systemu zarządzania ruchem lotniczym _. Obie strony wyrażają _ chęć zacieśniania dalszej współpracy w tym zakresie _ - podkreśla się w komunikacie.

Głównym celem utworzenia bloków przestrzeni powietrznej w Europie jest osiągnięcie maksymalnej pojemności i wydajności sieci zarządzania ruchem lotniczym, skrócenie długości tras lotniczych - z czym wiąże się oszczędność paliwa lotniczego oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do środowiska.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe lotnisko otwarte. Pokona Okęcie? Od dziś lotnisko w podwarszawskim Modlinie rozpoczyna obsługę regularnych rejsów.
Polskie lotniska pobiły kolejny rekord Polskie porty lotnicze w 2011 r. obsłużyły ponad 21 mln pasażerów w ruchu regularnym i czarterowym.
Tagi: przestrzeń powietrzna, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz