Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Litwin mówi o przełamaniu lodów w stosunkach z Polską

0
Podziel się

Wiceprzewodniczący litewskiego Sejmu podsumował wizytę prezydenta Bronisława Komorowskiego w Wilnie.

Litwin mówi o przełamaniu lodów w stosunkach z Polską
(PAP/Jacek Turczyk)
bDBbZqVx

W relacjach Polski i Litwy pierwsze lody zostały przełamane - ocenił wiceprzewodniczący litewskiego Sejmu Gediminas Kirkilas, podsumowując sobotnią wizytę prezydenta Bronisława Komorowskiego w Wilnie. Podobnie uważa większość komentatorów.

O ociepleniu relacji świadczy, zdaniem Kirkilasa, poirytowanie _ radykałów, przeciwników dobrych stosunków dwustronnych _. W rozmowie z polską rozgłośnią Radio Znad Wilii wiceprzewodniczący parlamentu wyraził opinię, że niektóre problemy Polaków na Litwie _ są po prostu śmieszne _ i można je załatwić szybko.

Jako dobry znak ocenia wizytę polskiego prezydenta Vytautas Aliszauskas, profesor Uniwersytetu Wileńskiego i były ambasador Litwy w Stolicy Apostolskiej, którego cytuje agencja ELTA. Jego zdaniem, teraz _ stosunki dwustronne nabiorą tempa _, ale wiele będzie zależało od tego, czy Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL) pozostanie w litewskiej koalicji rządowej. AWPL ma podjąć decyzję w tej sprawie w poniedziałek.

bDBbZqVz

Politolog Kestutis Girnius, pozytywnie oceniając wizytę Komorowskiego, wyraża opinię na łamach dziennika _ Lietuvos Żinios _, że _ w czasie tej wizyty za dużo uwagi udzielono polskiej mniejszości narodowej _. Politolog zastanawia się, czy _ wizyta z okazji Dnia Odrodzenia Państwa Litewskiego jest właściwą okazją do poruszania takich kwestii _.

Natomiast słowa prezydenta Polski wypowiedziane w Wilnie, iż sukces AWPL w litewskich wyborach parlamentarnych _ otworzył zupełnie nowe perspektywy w rozwoju stosunków dwustronnych _, Girnius określa jako _ wyraz poparcia dla jednej siły politycznej _ i jako _ wtrącanie się w politykę wewnętrzną Litwy _.

Publicysta Jacek Komar w _ Lietuvos Żinios _ podkreśla, że _ poprawa stosunków dwustronnych to nie kwestia miesięcy _. Wskazuje, że wiele będzie też zależało nie tylko od strony litewskiej, ale też od polskich polityków. _ W Polsce również są siły, którym nie zależy na poprawie stosunków polsko-litewskich _ - mówi Komar.

Komorowski mówił w sobotę w Wilnie o możliwości poprawy stosunków polsko-litewskich oraz zapewniał tamtejszą mniejszość polską, że nasz kraj będzie ją nadal wspierać. Podkreślał, że obecnie Litwa i Polska idą w tym samym kierunku.

bDBbZqVF

Polacy na Litwie od lat borykają się z tymi samymi problemami: nie mają możliwości stosowania podwójnych - polskich i litewskich - nazw ulic i miejscowości w regionach, które zamieszkują, oraz oryginalnej pisowni polskich nazwisk w litewskich dokumentach; mają problemy ze szkolnictwem polskim, a także ze zwrotem ziemi w stolicy i w miejscowościach podwileńskich, której prawowitymi właścicielami w większości byli nasi rodacy.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowy rząd Litwy o stosunkach z Polską W programie nowego litewskiego rządu są plany wprowadzenia dwujęzycznych nazw ulic i miejscowości na terenach zamieszkanych przez mniejszości narodowe.
"Mniejszość polska odnajduje swoje miejsce na Litwie" Prezydent Bronisław Komorowski ocenił podczas dzisiejszej wizyty w Wilnie, że mniejszość polska odnajduje swoje miejsce na Litwie.
bDBbZqWa
Źródło:
KOMENTARZE
(0)