Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lockheed Martin - offset do końca lutego

0
Podziel się:

Lockheed Martin chce podpisać umowę offsetową razem z umową na zakup samolotu F-16 dla polskiego wojska, czyli do końca lutego. Polska nie zgadza się na to i chce podpisania offsetu do końca kwietnia

- poinformował Kleiber.

"Amerykańska propozycja jest taka, żeby podpisać umowę offsetową razem z umową na samolot" - powiedział na środowej konferencji prasowej Michał Kleiber, minister nauki i przewodniczący Komitetu Offsetowego.

Główna umowa na zakup 48 samolotów musi zostać podpisana do końca lutego, natomiast umowa offsetowa musi zostać podpisana w ciągu 60 dni od zawarcia umowy na samolot, czyli do końca kwietnia.

"Istnieją pewne wewnętrzne amerykańskie uwarunkowania i dlatego strona amerykańska podnosi, że chciałaby podpisać umowę offsetową znacznie wcześniej. Nie odstąpimy od tego, do czego mamy prawo, bowiem byłoby to na naszą niekorzyść, mielibyśmy mniej czasu na dopracowanie umowy" - dodał Kleiber.

Przewodniczący Komitetu Offsetowego powiedział również, że polska strona nie zgodzi się na to, żeby w offsecie większą część stanowiły proste zamówienia na zakup towarów.

Negocjacje w sprawie offsetu rozpoczęły się w środę o godzinie 13.00.

W momencie rozpoczęcia negocjacji Amerykanie zobowiązali się w ofercie offsetowej do zainwestowania w Polsce 6,028 mld USD. Ma to być suma wyjściowa do negocjacji.

Podczas składania ofert w przetargu na samolot wielozadaniowy Amerykanie zgłosili offset w wysokości 9,8 mld USD. Po weryfikacji ofert offsetowych wartość propozycji amerykańskiej została obniżona do 6 mld USD.

Wcześniej ówczesny wiceminister gospodarki Andrzej Szarawarski zapowiadał, że Amerykanie będą musieli wzbogacić swoją ofertę offsetową tak, by z mnożnikami osiągnęła ona wartość zadeklarowanych przez nich 9,8 mld USD.

Pozostali uczestnicy przetargu zaproponowali offset wysokości 3,801 mld euro - Francuzi i 7,476 mld euro - konsorcjum szwedzko-brytyjskie. Komitet Offsetowy zweryfikował te kwoty do, odpowiednio: 2,1 i 4,7 mld euro.

Zamówienia offsetowe w polskim przemyśle mają zrekompensować koszt zakupu samolotów przez Polskę.

27 grudnia Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło, że Polska kupi 48 samolotów F-16 C/D Block 50/52, za 3,478 mld USD. Koszt brutto transakcji nie powinien przekroczyć 4,7 mld USD. Finalizacja kontraktu jest uzależniona m.in. od uzupełnienia przez Amerykanów szczegółów oferty offsetowej i finansowej.

Oprócz amerykańskiego koncernu Lockheed Martin, oferującego F-16, w przetargu startowały: szwedzko-brytyjskie konsorcjum Gripen International - oferujące Gripena i francuska grupa skupiona wokół Dassault Aviation - oferująca Mirage 2000.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)