Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź Fabryczna w budowie: Prawie miliard zł na udrożnienie kolejowego węzła w Łodzi

0
Podziel się:

W tym roku na dworcu Łódź Fabryczna zostaną wykończone perony i hala główna, zadaszenia, zamontowane będą wszystkie instalacje.

Łódź Fabryczna w budowie: Prawie miliard zł na udrożnienie kolejowego węzła w Łodzi
(Joyfull/Dreamstime)

PKP Polskie Linie Kolejowe dostaną 929 mln zł dofinansowania z Funduszu Spójności na realizację projektu Udrożnienie Łódzkiego Węzła Kolejowego. Niedawno podpisano umowę na dofinansowanie projektu, którego łączna wartość to ponad 1,7 mld zł - informuje Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Najbardziej spektakularnym projektem realizowanym w ramach dofinansowania jest budowa nowego dworca kolejowego Łódź Fabryczna, który powinien zostać udostępniony podróżnym jesienią przyszłego roku. Ta budowa to największa inwestycja prowadzona obecnie przez PKP Polskie Linie Kolejowe.

W tym roku zostaną wykończone perony i hala główna, zadaszenia, zamontowane będą wszystkie instalacje: wodociągowa, elektryczna i wentylacyjna. Zamontowane zostaną też windy i schody ruchome. Pod koniec tego roku rozpoczną się pierwsze jazdy pociągów technicznych - to z kolei pozwoli zakończyć wszystkie prace na torach stacji, jak np. montaż urządzeń sterowania ruchem i sieci trakcyjnej.

Podziemny dworzec Łódź Fabryczna jest kluczowym elementem Nowego Centrum Łodzi oraz istotną częścią tzw. węzła multimodalnego, który ma połączyć kolej aglomeracyjną i konwencjonalną, autobusową komunikację dalekobieżną, komunikację miejską oraz prywatny transport samochodowy.

Obiekt będzie miał trzy poziomy. Na pierwszym, osiem metrów pod ziemią, znajdzie się dworzec kolejowy z poczekalnią, kasami czy obiektami komercyjnymi. Tutaj mieścić się będzie też przystanek dla autobusów dalekobieżnych i trzykondygnacyjny podziemny parking. Na drugim poziomie - 16,5 m pod ziemią - znajdzie się stacja kolejowa z czterema peronami i ośmioma torami. Natomiast na poziomie "zero" będą główne wejścia do budynku dworca.

W ramach projektu i unijnego dofinansowania przebudowana zostanie też stacja Łódź Widzew i przystanek osobowy Łódź Niciarniana.

Zamontowane zostaną nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym z dostosowaniem do sterowania z Lokalnego Centrum Sterowania usytuowanego na stacji Łódź Widzew.

Czytaj więcej w Money.pl
Stacje przyjazne dla rowerzystów W tym roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zamontują stojaki rowerowe przy blisko 300 stacjach i przystankach. Rok wcześniej PLK zamontowały stojaki w 400 miejscach. Dzięki temu pasażerowie będą mieli do dyspozycji łącznie 700 lokalizacji, gdzie będą mogli zostawić rower i przesiąść się do pociągu. Na liście liczącej blisko 300 stacji i przystanków, gdzie PLK ...
Pendolino coraz bliżej Bielska-Białej i Gliwic Cały czas nierozwiązaną kwestią pozostaje jednak brak internetu w tych pociągach.
Priorytet to rozwój przemysłu Sukces promowanego przez Komisję Europejską procesu reindustrializacji Europy zależy od inwestycji w infrastrukturę, zwłaszcza kolejową. To szczególnie ważne w Polsce, która jest mocniej uprzemysłowiona niż inne kraje. Dlatego PKP PLK zamierza skupić się w najbliższych latach na inwestycjach usprawniających transport towarowy. Zgodnie z przyjętą w 2012 r. strategią Komisji Europejskiej do 2020 r. ok. 20 proc. europejskiego PKB ma pochodzić z przemysłu. ...
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)