Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
LOT będzie latał z Budapesztu do Stanów Zjednoczonych. Salut wodny dla Morawieckiego

LOT będzie latał z Budapesztu do Stanów Zjednoczonych. Salut wodny dla Morawieckiego

Fot. Hildegarda Cjujstek/REPORTER
Nowy Jork i Chicago - to nowe kierunki naszego narodowego przewoźnika PLL LOT. Ale nie są to loty z żadnego polskiego miasta, tyko z Budapesztu. W ten sposób Węgry zyskają bezpośrednie połączenie lotnicze ze Stanami. W Budapeszcie będzie też baza jednego z należących do LOT-u Dreamlinerów. To pierwsza baza LOT-u poza Polską.

Polskie linie lotnicze LOT rozpoczynają zagraniczną ekspansję. Pierwszy kierunek? Węgry i wyloty z Budapesztu. Do Chicago LOT będzie latał dwa razy w tygodniu, a do Nowego Jorku - cztery. Rejsy zaczną się w maju przyszłego roku, ale bilety można kupić już teraz.

Ceny? 132 tys. forintów za lot w klasie ekonomicznej, 676 tys. forintów w klasie biznesowej. W przeliczeniu przelot kosztował będzie 1,8 tys. zł za zwykłą miejscówkę lub nawet ponad 9 tys. zł za lepsze warunki.

LOT ogłosił te informacje w piątek w Budapeszcie. Spółka zadbała o odpowiednią oprawę. Z Warszawy do stolicy Węgier przyleciał Dreamliner z wicepremierem Mateuszem Morawieckim, wicemarszałkiem Senatu Adamem Bielanem i prezesem linii Rafałem Milczarskim na pokładzie. Na miejscu Węgrzy powitali ich salutem wodnym.

Węgrzy nie mają bezpośredniego lotu do Stanów od sześciu lat. Wtedy loty do Stanów Zjednoczonych zlikwidowały linie American Airlines i Delta Air Lines. W 2008 r. połączenia do Toronto i Nowego Jorku skasował Malev. Teraz LOT chce wypełnić tę niszę.

Być może niedługo LOT będzie również latał z kolejnego nowego lotniska w Polsce. Pytanie, czy Centralny Port Lotniczy jest w naszym kraju potrzebny?

- Brakowało nam bezpośredniego połączenia ze Stanami, choć to drugi największy inwestor na Węgrzech - mówił podczas konferencji Péter Szijjártó, minister spraw zagranicznych Węgier.

- Było wiele negocjacji z wieloma liniami lotniczymi, żeby takie połączenie uruchomić. To nie jest przypadkowe, że właśnie z Polskimi Liniami Lotniczymi udało nam się porozumieć. Polska przyczynia się do dalszego rozwoju ekonomicznego Węgier - dodał.

LOT szacuje, że między Budapesztem a Nowym Jorkiem i Chicago podróżuje rocznie 165 tys. osób. - To potencjał, którego nie wolno nam zmarnować - mówił prezes LOT Rafał Milczarski.

- To znak, że współpraca wyszehradzka ma się dobrze i nie można nas rozbić. Jesteśmy na najlepszej drodze, by stać się najbardziej konkurencyjnym regionem Europy i najbardziej bezpiecznym - mówił szef węgierskiego MSZ.

- Sprzedaliśmy 70-80 proc. naszych aktywów podmiotom zagranicznym. Dzisiaj sami próbujemy wypracować własne ścieżki rozwoju - mówił z kolei Mateusz Morawiecki. - Chcemy być pośrednikiem między Wschodem i Zachodem - dodał.

Po uruchomieniu połączeń z Budapesztu LOT będzie obsługiwał osiem kierunków do Ameryki Północnej, w tym siedem do Stanów. Między Budapesztem a amerykańskimi miastami ma latać należący do LOT-u Dreamliner.

pll lot, węgry, dreamliner, loty do usa
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Rex
2017-08-06 11:51
Wiadomość byłaby jeszcze lepsza gdyby LOT był prywatny. Nigdy się dowiemy ile LOT na tych połączeniach zyska ale będzie w tym dotacji rządowych, zwolnień podatkowych i różnego rodzaju subwencji
Smyk
2017-07-13 13:52
To niby Lot zarobi a ile zarabia w Polsce Wizzar-czy Polski rząd ujawnił ?
Janek
2017-07-09 01:37
Uff, jak dobrze że plan uwalenia LOTu i zastąpienia go OLT peowcom nie wypalił...
Pokaż wszystkie komentarze (43)