Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Frankowska
|

PO złoży projekt ustawy dot. rejestru lotów VIP-ów

3
Podziel się:
PO złoży projekt ustawy dot. rejestru lotów VIP-ów
(RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER)

Klub PO złoży w Sejmie projekt ustawy, który zakłada powstanie ogólnodostępnego rejestru lotów najważniejszych polityków w państwie - poinformował poseł PO Cezary Tomczyk. Jawność życia publicznego powinna być naczelną zasadą, która przyświeca politykom - ocenił. Całą sprawa wynikła po publikacji Wirtualnej Polski, gdy okazało się, że Andrzej Duda i Beata Szydło latają z Warszawy na weekend do Krakowa rządowymi Embraerami i samolotami CASA.

"Projekt wprowadza jawny rejestr na stronach internetowych KPRM wszystkich lotów najważniejszych osób w państwie" - powiedział Tomczyk w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie. Jak dodał, Platforma nazwała ten projekt Lex Szydło.

Poseł PO powiedział, że rejestr miałby być prowadzony przez ministra obrony narodowej. Jak dodał, szef MON miałby obowiązek opublikować listę wszystkich lotów najważniejszych osób w państwie, czyli prezydenta, premier, marszałków Sejmu i Senatu, oraz wszystkich ministrów konstytucyjnych.

Tomczyk przekonywał, że jawność życia publicznego powinna być naczelną zasadą, która przyświeca politykom. "Jest to odpowiedź na próbę ukrycia różnych faktów, z którymi mamy do czynienia w ostatnim czasie. Musi być na to jedna odpowiedź, czyli jawność. Na próbę kłamstw musi być jedna odpowiedź, czyli prawda, dlatego zgłaszamy projekt tej ustawy" - podkreślił.

Polityk Platformy tłumaczył, że propozycja PO podyktowana jest tym, aby "każdy obywatel mógł wiedzieć, jak wygląda każda złotówka, którą wpłaca do budżetu państwa".

Tomczyk zauważył, że podobny rejestr lotów najważniejszych polityków w państwie funkcjonuje od niedawna w Danii. Jak dodał, po wprowadzenie takich przepisów, liczba lotów VIP-ów zmniejszyła się o 90 proc.

W zeszłym tygodniu, na wniosek PO, posłowie debatowali nad informacją rządu w sprawie wykorzystywania przez premier Beatę Szydło oraz prezydenta Andrzeja Dudę "wojskowych samolotów transportowych CASA do celów prywatnych". Jak mówił wówczas Mariusz Witczak (PO), te samoloty stały się powietrznymi taksówkami, które wożą polityków do domów.

Wiceszef MON Bartosz Kownacki odpowiedział, że nieprawdziwe są twierdzenia, jakoby premier wykorzystywała wojskowy transport lotniczy do celów prywatnych. "Poziom kłamstwa i hipokryzji polityków PO jest w tej sprawie gigantyczny. Nie jest prawdą, aby pani premier wykorzystywała wojskowy transport lotniczy do celów prywatnych" - mówił.

kraj
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
euzebiusz
6 lat temu
Grześ a czy liczyłeś ilość wyjazdów twoich przełożonych,bronka,tomka i donaldinio?!Byliście przy korycie to wszystko mieliście w nosie łącznie z obywatelami (co pozostało do dziś)?! Nigdy w życiu nie otrzymacie głosu ze strony moich najbliższych,dopóki nie odpowiecie za wasze przekręty,połowa waszej PO powinna siedzieć w pierdlu!!!A Ty w dalszym ciągu marzysz o korycie o niczym więcej,ludzie was nie interesują!!![QUOTE] PO złoży projekt ustawy dot. rejestru lotów VIP-ów [/QUOTE]
syzyf
6 lat temu
[QUOTE] Poseł PO powiedział, że rejestr miałby być prowadzony przez ministra obrony narodowej [/QUOTE]To tak jakby wilkowi powierzyć opiekę nad owczarnią.
wojtal
6 lat temu
terazsie ubeka przypomnialo im