Notowania

lpp
07.08.2017 11:18

Zyski Reserved ostro w górę. Ubrania z Chin staniały

Zysk netto LPP, właściciela sieci Reserved był od kwietnia do czerwca najwyższy od dziesięciu kwartałów - wynika za wstępnych danych zaprezentowanych w poniedziałek. Niemałą w tym rolę odgrywał kurs złotego, który umocnił się do dolara. Dzięki temu produkcja w Chinach była dużo tańsza. Sieci modowej udało się jednak też przyciągnąć do sklepów więcej klientów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(LPP)

Właściciel sieci Reserved osiągnął najwyższy zysk od dziesięciu kwartałów - wynika z wstępnych danych zaprezentowanych w poniedziałek. Niemałą w tym rolę odgrywało umocnienie złotego do dolara. Dzięki temu produkcja w Chinach była dużo tańsza. Sieci modowej udało się jednak też przyciągnąć do sklepów więcej klientów.

Według wstępnych danych, w drugim kwartale marża handlowa osiągana przez sklepy Reserved , Cropp, House, Mohito i SiNSAY, czyli marki należące do LPP, wzrosła do aż 56,5 proc. z 49,9 proc. rok wcześniej. Oznacza to, że spółka dużo więcej zarabia na sprzedawanych ubraniach.

Z czego wynikają tak dobre dane? Dużą rolę odegrały kursy walut.

W drugim kwartale kurs złotego umocnił się względem dolara o 6,6 proc. Tymczasem LPP zdecydowaną większość ubrań do swoich sklepów - około 90 proc. produkcji - kupuje w Chinach, gdzie rozliczenie następuje w dolarach. Jedynie 10 proc. zakupów dokonywanych jest w Europie, z czego połowa rozliczana jest w złotym a połowa w euro.

Kurs dolara znacząco zmniejszył więc cenę ubrań importowanych z Chin i nadal zmniejsza. Od czerwca do sierpnia spadł o kolejne prawie 3 proc. Najwyraźniej spółka nie zdecydowała się w ślad za tym obniżać cen w sklepach, skoro wykazuje dużo wyższe marże.

Zobacz również: Tak się robi modę w Polsce. Zobacz LPP od kuchni

Analityków giełdowych zaskoczyło to, jak wysokie były zyski grupy LPP w ciągu trzech miesięcy od kwietnia do czerwca. Wynik na działalności operacyjnej (zysk spółki bez kosztów i przychodów finansowych) wzrósł do 208 mln zł z 87 mln zł rok temu a zysk netto do 173 mln zł z 90 mln zł rok temu. Tak dobrych rezultatów grupa LPP nie miała od czwartego kwartału 2014 r.

Analitycy ankietowani przez PAP prognozowali zaledwie 190,2 mln zł zysku operacyjnego i 156,4 mln zł zysku netto, więc drugi kwartał dla LPP można uznać za bardzo udany.

Bardziej optymistycznie nastawione było biuro maklerskie BDM. Spodziewało się o mniej więcej jedną dziesiątą lepszych wyników. 1 sierpnia wyceniło akcje LPP na 7817,1 zł za sztukę, zalecając zwiększanie ich liczby w portfelu (akumulowanie).

W poniedziałek rano kurs spółki na giełdzie poszedł ostro w stronę tej wyceny i rósł przez chwilę o ponad 4 proc. do poziomu prawie 7,6 tys. zł - najwyższego od października 2015 r. Dzięki temu wartość rynkowa sieci handlowej wzrosła o ponad 750 mln zł do prawie 14 mld zł.

Notowania akcji LPP w ostatnim tygodniu

Adrian Górniak, analityk BDM dostrzega jednak dla spółki zagrożenie. Jest nim planowana ustawa o ograniczeniu sprzedaży w niedzielę.

- Według naszych szacunków niedziela odpowiada za ok. 13-15 proc. tygodniowej sprzedaży LPP - podaje.

Jednocześnie trzeba wziąć pod uwagę, że nawet przy wyłączeniu tego dnia z handlu, klienci zakupy uzupełnią w inne dni - sieci sklepów zaoszczędzą więc na płacach pracowników (jedna dniówka mniej), a część przychodów z niedzieli przeniesie się na przykład na sobotę.

Górniak docenia ekspansję LPP na wschód.

- Doceniamy, że zarząd spółki zdecydował się na przyspieszenie tempa ekspansji powierzchni handlowej w 2017 roku, głównie w kierunku rosyjskim - informuje analityk BDM.

Wskazał przy tym, że grupa zweryfikowała plany rozwoju powierzchni na ten rok i zamierza przyspieszyć z rozwojem w Rosji (+20 proc. rok do roku) oraz spowolnić wzrost w Polsce (tylko o 3 proc. rok do roku). W Rosji, podobnie jak na czterech innych rynkach otwarty ma być sklep internetowy.

Tagi: lpp, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-08-2017

ReversCeny z kosmosu jakość z bazaru.

07-08-2017

JujChinskie badziewie . Za darmo nie chce. Dziekuje.

07-08-2017

Mw wiekszosci poliester, jakość marna, cena nieadekwatna

Rozwiń komentarze (8)