Notowania

korupcja na ukrainie
28.12.2010 18:17

Ludzie Tymoszenko w areszcie. Za defraudacje

Siedmiu współpracowników byłej premier Ukrainy spędzi Nowy Rok za kratami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(photo-service.europarl.europa.eu)

Siedmiu współpracowników byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko spędzi Nowy Rok w areszcie - poinformował we wtorek portal internetowy Korrespondent.net.

Były wiceszef państwowego koncernu Naftohaz Ihor Didenko i były szef Państwowej Służby Celnej Anatolij Makarenko zostali w czerwcu zatrzymani w związku ze sprawą działalności spółki gazowej RosUkrEnergo (RUE).

W latach 2006-2008 RUE była wyłącznym pośrednikiem w dostawach gazu z Rosji na Ukrainę, lecz zawarte na początku 2009 roku porozumienie między Rosją a Ukrainą usunęło ją z ukraińskiego rynku. Naftohaz przejął następnie należące do RUE 11 mld metrów sześciennych gazu, które znajdowało się w ukraińskich zbiornikach.

*Prokuratura ściga także *Bohdana Danyłyszyna, ministra gospodarki w rządzie Tymoszenko. Polityk był poszukiwany międzynarodowym listem gończym za narażenie skarbu państwa na straty wysokości 18,5 mln hrywien (ok. 6,7 mln złotych) i został zatrzymany w Czechach w październiku.
8 czerwca Międzynarodowy Sąd Arbitrażowy w Sztokholmie nakazał Ukrainie zwrot RUE 11 mld metrów sześciennych gazu i dodatkowo zapłacenie grzywny w formie zwrotu 1,1 mld metrów sześciennych tego paliwa.

W areszcie od 26 grudnia przebywa były minister spraw wewnętrznych Jurij Łucenko, oskarżany o nadużycia. Będąc szefem MSW przyznał swemu kierowcy dodatek emerytalny wysokości 40 tys. hrywien (ok. 15 tys. złotych).

15 grudnia zatrzymano Hryhorija Filipczuka, który był ministrem ochrony środowiska naturalnego. Także jemu prokuratura zarzuca nadużycie uprawnień służbowych. Według mediów chodzi najprawdopodobniej o bezprawne wykorzystanie przez jego resort 1,6 mln hrywien (prawie 600 tys. złotych), uzyskanych przez Ukrainę w 2009 roku ze sprzedaży kwot emisyjnych dwutlenku węgla.

W sierpniu zatrzymano byłego wiceministra obrony Wałerija Iwaszczenkę, któremu zarzucono machinacje finansowe, polegające na niecelowym wykorzystaniu środków budżetowych.

Ukraiński Urząd Kontrolno-Rewizyjny poinformował w październiku, że rząd Tymoszenko zdefraudował ogółem 53 mld hrywien (około 19 mld złotych). Z audytu przeprowadzonego przez Urząd wynika, że duża część tej sumy pochodziła z państwowego budżetu i została wykorzystana na sfinansowanie kampanii prezydenckiej Tymoszenko na początku roku, w której była ona główną konkurentką zwycięzcy wyborów, obecnego prezydenta Wiktora Janukowycza.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t75826.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prokuratura;znow;przesluchala;tymoszenko,124,0,741756.html) Prokuratura znów przesłuchała Tymoszenko Śledczy zarzucają jej niecelowe wykorzystanie około 300 mln dolarów ze środków budżetowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/154/t83098.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/byla;premier;ukrainy;ma;klopoty;z;prawem,34,0,740642.html) Była premier Ukrainy ma kłopoty z prawem Prokuratura Generalna oskarża Julię Tymoszenko o wykorzystanie pieniędzy budżetowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/6/t116486.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tymoszenko;twierdzi;ze;wladze;zniszcza;maly;i;sredni;biznes,249,0,711929.html) Tymoszenko twierdzi, że władze zniszczą mały i średni biznes Ukraińscy przedsiębiorcy protestują przeciwko nowym podatkom.
Tagi: korupcja na ukrainie, tymoszenko, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz