Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska daleko za Rwandą. Mamy problem z wypłatami i emeryturami

152
Podziel się:

Według rankingu World Economic Forum z 2015 roku polska luka płacowa jest większa nawet od rwandyjskiej.

Polska daleko za Rwandą. Mamy problem z wypłatami i emeryturami
(Goodluz/iStockphoto)

Według rankingu World Economic Forum z 2015 roku polska luka płacowa jest daleko większa od słoweńskiej, filipińskiej czy nawet rwandyjskiej. Nierówności między pensjami kobiet i mężczyzn oraz wysokością ich emerytur w Polsce wciąż są olbrzymie.

Najniższa luka płacowa wystąpiła w: Islandii, Norwegii, Finlandii, Szwecji i Irlandii - wynika z rankingu, na który powołuje się w swoim raporcie Sedlak & Sedlak. W tych państwach przeciętne wynagrodzenie kobiet było najbardziej zbliżone do średniej płacy mężczyzn. Ponadto w pierwszej dziesiątce zestawienia znalazły się: Rwanda, Filipiny, Szwajcaria, Słowenia i Nowa Zelandia. Polska uplasowała się dopiero na 51. miejscu.

Wśród 145 analizowanych krajów w ostatniej dziesiątce, z największą różnicą w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, znalazły się państwa afrykańskie i arabskie, gdzie kobiety zazwyczaj mają gorszą pozycję w społeczeństwie niż mężczyźni. Wśród tych państw są: Jemen, Pakistan, Syria, Czad, Iran, Jordania, Maroko, Liban, Mali i Egipt (WEF, 2015).

Światowy indeks luki płacowej 2015 w wybranych krajach*
pozycja państwo indeks
1 Islandia 0,881
2 Norwegia 0,85
3 Finlandia 0,85
4 Szwecja 0,823
5 Irlandia 0,807
6 Rwanda 0,794
7 Filipiny 0,79
8 Szwajcaria 0,785
9 Słowenia 0,784
10 Nowa Zelandia 0,782
... ... ...
51 Polska 0,715
... ... ...
136 Egipt 0,599
137 Mali 0,599
138 Liban 0,598
139 Maroko 0,593
140 Jordania 0,593
141 Iran 0,58
142 Czad 0,58
143 Syria 0,568
144 Pakistan 0,559
145 Jemen 0,484
Opracowanie Sedlak & Sedlak na podstawie weforum.org *Indeks przyjmuje wartości od 0 do 1, gdzie 1 oznacza równość wynagrodzeń pomiędzy płciami, natomiast 0 oznacza nierówność płac

Skąd różnice?

Różnice w wynagrodzeniach pań i panów nie muszą być efektem dyskryminacji płacowej kobiet. Wynikają raczej z tego, że mężczyźni zajmują wyższe stanowiska niż kobiety, częściej są kierownikami oraz częściej są zatrudniani na specjalistycznych stanowiskach. Kobiety starają się pogodzić pracę i opiekę nad dziećmi, co ma negatywny wpływ na rozwój ich karier.

Mimo że kobiety w Polsce są lepiej wykształcone niż mężczyźni, wybierane przez nie kierunki studiów są z reguły słabiej opłacane i dają mniejsze szanse awansu zawodowego - zauważa Sedlak & Sedlak. Panowie częściej kończą kierunki ścisłe, co sprawia, że zajmują wyżej płatne stanowiska. Ponadto, nawet gdy analizujemy lukę płacową na tych samych stanowiskach, jej wysoka wartość wciąż nie musi świadczyć o dyskryminacji. W takim przypadku należy mieć na uwadze, że osoby te mogą różnić się innymi cechami, które sprawiają, że ich wynagrodzenia są różne, czyli w tym przypadku może to być: staż pracy, doświadczenie, wykształcenie itd.

Najczęściej wynagrodzenie zatrudnionych jest ustalane na podstawie wcześniejszych negocjacji pomiędzy zatrudnianym a pracodawcą. Okazuje się, że mężczyźni są lepszymi negocjatorami, są bardziej waleczni i w związku z tym otrzymują wyższe wynagrodzenia od kobiet. Z kolei panie oczekują, że jeżeli będą właściwie wykonywać swoje obowiązki, zostaną dostrzeżone przez przełożonych i w ten sposób "wywalczą" awans bądź podwyżkę.

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli, która przeprowadziła kontrolę równości płac kobiet i mężczyzn w sektorze publicznym, bezpośrednia analiza porównawcza 59 par kobieta-mężczyzna (dla których zakres obowiązków, kwalifikacje, staż pracy lub wykształcenie były podobne), wykazała dwa przypadki złamania prawa. O ile w Polsce tego typu sytuacje wydają się być marginalne, o tyle na świecie, w wielu państwach kobiety zajmują niższą pozycję w społeczeństwie. Niejednokrotnie ich gorsza sytuacja jest również wynikiem regulacji prawnych. Przykładem jest Liban, gdzie kobiety mają ograniczone prawa wyborcze.

Nierówne emerytury

Nierówności płacowe między płciami przekładają się na późniejszą wysokość emerytur. Wśród rankingowanych przez Sedlak&Sedlak państw największa różnica w wysokości przeciętnej emerytury kobiet i mężczyzn występuje w Niemczech. Tam średni poziom emerytur pań stanowi 56,3 proc. wysokości przeciętnej emerytury mężczyzn. Krajami, w których świadczenia kobiet należą do znacznie niższych, są również Holandia, Cypr, Wielka Brytania oraz Japonia.

Państwami, gdzie wysokość emerytur kobiet jest zbliżona do tych, które pobierają mężczyźni, są: Australia, Estonia, Słowacja i Dania. W tych krajach średni poziom emerytur kobiet wyniósł więcej niż 90 proc. wartości świadczenia, które jest pobierane przez panów. W poniższym zestawieniu Polska uplasowała się w połowie stawki. Wysokość przeciętnego świadczenia polskich emerytek stanowi 76,9 proc. wysokości średniej emerytury pobieranej przez mężczyzn.

Jak tłumaczą autorzy raportu, kobiety narażone są na niższe emerytury, ponieważ zwykle pracują krócej niż mężczyźni. To wszystko ma przełożenie na wysokość odprowadzanych składek emerytalnych i na całościowy staż pracy, co w konsekwencji wpływa na wysokość emerytury.

Mimo wszystko od 1990 roku luka płacowa emerytur kurczy się. Znaczne jej spadki obserwowano w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach oraz Azji Środkowej, Wschodniej i Zachodniej – wynika z raportu opublikowanego przez Międzynarodową Organizację Pracy. Ten sam trend widoczny jest obecnie w Europie. Ograniczenie luki płacowej w emeryturach wiąże się z rozwojem dużych, niepartycypacyjnych systemów emerytalnych oraz przez próby powiększenia swojego świadczenia poprzez odprowadzanie dobrowolnych składek emerytalnych. Znaczne i pogłębiające się rozbieżności pomiędzy emeryturami kobiet i mężczyzn, obserwuje się w państwach arabskich oraz Afryce Północnej, głównie z powodu dużych nierówności między płciami w aktywności zawodowej, bezrobocia i ograniczonego rozwoju niepartycypacyjnych systemów emerytur (ILO, 2016).

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(152)
AVE
8 lat temu
A kto nam płaci małe pensje ??? To inni polacy rodacy przedsiębiorcy nowobogaccy itp dymaja was nas i dymaja tez panstwo bo oszukuja na vat i podatkach umowach o zatrudnieniu I tak będzie dopóki od gornie nie zapadnie decyzja o podwyszeniu minimalnej stawki godzinowej Chcesz budowac biznes i zarabiac wykorystując i zatrudniając ludzi w polsce ??? MUSISZ IM GODNIE PŁACIC a jak nie to sam pracuj za pięciu Bo jak Kowalski ma kase to ja wydaje a to wraca tylnymi drzwiami wszyscy na tym skorzystają prawo konsumpcji
Marcin18.03
8 lat temu
Ja bardzo przepraszam, ale marne płace i związane z tym niskie przyszłe emerytury to nie jest problem, wobec problemu z Trybunałem Konstytucyjnym. Nie powinniśmy wogóle zajmować się niskimi płacami w Polsce, bo tylko TK jest tak naprawdę ważny dla pracownika zarabiającego marne pieniądze i pracującego na śmiesznych umowach.
józio
8 lat temu
A dlaczego mundurowi maja wysokie emerytury? Nagroda za stan wojenny? Nagroda za to że przysięgali na wiernoiść ZSRR? A może posłowie boją się , tego ,że zgraja post PRL owców nie będzie na nich głosowac - a to duży ten czerwony elektorat. Złapał Turczyn tatarzyna....?
darek
8 lat temu
Polska daleko za Rwandą. Mamy problem z wypłatami . A ja zapytam inaczej .Może ktoś mi powie co w Polsce jest dobre i z czego są Polacy zadowoleni ? Nasi politycy od 27 lat nic nie robi TYLKO okradają nas w różny "prawny" sposób,który sobie sami wymyślą i przegłosują.My -Polacy mamy to szczęscie, że zamiast prawdziwych mężów stanu sami sobie wybieramy miernoty,gadające przemądrzałe głowy ,pazerne na pieniądze (ostatni przykład z podwyżkami dla rządu wymowny )
stanley
8 lat temu
Jak ma być lepiej jak pracujący w zakładach płacą 3% na KRUS, i NFZ ROLNIKÓW to zrobiło PO,PSL, przeciwnicy narodu Polskiego,Przez 8 lat rządów ogołociło nasze portfele i stosują podkopy nadal aby Naród puścić w skarpetkach i pracować na ryż.
...
Następna strona