Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jerzy Malczyk
|

Łukoil przejmuje stacje paliw w Europie

0
Podziel się:

Łukoil, największy rosyjski koncern naftowy, kupuje od swojego amerykańskiego partnera ConocoPhillips sieć stacji paliw Jet w Europie - poinformował w poniedziałek w Moskwie wiceprezes Łukoilu Leonid Fiedun.

bFekUipx

Łukoil zakupi 376 stacji paliw w Europie, w tym 83 - w Polsce
Europejska sieć Jet liczy 376 stacji, w tym 83 - w Polsce, 156 - w Belgii, 44 - w Czechach, 14 - na Słowacji, 30 - na Węgrzech i 49 - w Finlandii.

Według Fieduna dzięki przejęciu tych stacji rosyjski koncern zwiększy sprzedaż swoich produktów naftowych o 1,4 mln ton rocznie (19 proc.).

"Wartości transakcji nie podajemy. Jest ona wciąż przedmiotem rozmów" - oświadczył wiceprezes Łukoilu podczas prezentacji korporacyjnych obligacji. "Liczymy, że negocjacje dotyczące parametrów transakcji zakończymy w tym tygodniu" - dodał Fiedun.

bFekUipz

_ Łukoil zakupi 376 stacji paliw w Europie, w tym 83 - w Polsce Europejska sieć Jet liczy 376 stacji, w tym 83 - w Polsce, 156 - w Belgii, 44 - w Czechach, 14 - na Słowacji, 30 - na Węgrzech i 49 - w Finlandii. _

Zdaniem wiceprezesa Łukoilu, ConocoPhillips pozbywa się tych aktywów, ponieważ wyczerpują się jego źródła zaopatrzenia na Morzu Północnym.

Fiedun powiedział też, że Łukoil rozważa możliwość nabycia dużej rafinerii ropy naftowej w Europie. Nie podał, o które zakłady chodzi.

Poinformował natomiast, że jego koncern będzie prowadzić rozmowy o odkupieniu udziałów ConocoPhilips (16,33 proc.) w czeskiej spółce Czeska Rafinerska, zarządzającej zespołem rafineryjnym Kralupy-Litvinov o łącznej mocy przerobowej 166 tys. baryłek ropy dziennie (8,3 mln ton rocznie).

bFekUipF

Większość akcji (51 proc.) spółki Czeska Rafinerska należy do czeskiego holdingu Unipetrol, kontrolowanego przez PKN Orlen. Po 16,33 proc. papierów tej spółki mają też Royal Dutch Shell i Agip.

Łukoil posiada już osiem rafinerii, w tym trzy za granicą - na Ukrainie, w Rumunii i Bułgarii. Planuje również wejście do branży petrochemicznej Serbii i Słowenii. Ponadto jest właścicielem 5830 stacji paliw w 18 krajach.

bFekUiqa
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)