Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Łukoil wybuduje fabrykę przetwarzania gazu w Uzbekistanie

0
Podziel się:

W grudniu tego roku prezes spółki Wagit Alekpierow omówił projekt budowy fabryki z prezydentem Uzbekistanu Islamem Karimowem. Na realizację tego projektu wpływ będzie miała polityka.

Łukoil wybuduje fabrykę przetwarzania gazu w Uzbekistanie
(RIA Novosti/EAST NEWS)

Rosyjski koncern Łukoil chce wybudować zakład przetwarzania gazu w Uzbekistanie. Przedsiębiorstwo ma stanąć w obwodzie bucharskim, bogatym w złoża gazu ziemnego. Szacowana wartość inwestycji to 3 mld dol.

W grudniu tego roku prezes spółki Wagit Alekpierow omówił projekt budowy fabryki z prezydentem Uzbekistanu Islamem Karimowem. Jak powiedział przedstawiciel służby prasowej uzbeckiego szefa państwa, może zostać utworzone konsorcjum składające się z Łukoil i innych spółek zagranicznych.

Na realizację tego projektu wpływ będzie miała polityka. Tak uważa ekspert rosyjskiej firmy Finam Management Dmitrij Baranow.

_ Uzbekistan ogrywa znaczącą rolę na światowej arenie politycznej. Islam Karimow to lider o mocnym autorytecie. Łukoil z kolei jest jednym z liderów światowego przemysłu naftowego. Dlatego niewykluczone, że żadne inne spółki nie wejdą do projektu budowy przetwarzania gazu w Uzbekistanie. Oznacza to, że cała inwestycja może być zrealizowana przez Łukoil we współpracy z władzami tego kraju _ - powiedział.

W opinii eksperta dla realizacji tego projektu partnerzy mają wystarczające doświadczenie, kwalifikacje i bazę surowcową.

_ Jeżeli jednak jakiekolwiek spółki zagraniczne otrzymają zaproszenie do udziału w tej inwestycji, to tylko te, które będą odpowiadać zarówno uzbeckim władzom, jak i rosyjskiej firmie _ - zaznacza.

Baranow wyjaśnia, że ta inwestycja ma duże znaczenie dla Łukoila. Poza sektorem naftowym koncern działa też w segmencie gazowym. Projekt w Uzbekistanie da spółce impuls do rozwoju tego właśnie kierunku. Dodatkowo działalność w Azji Środkowej wzmocni pozycję firmy w tym regionie.

Ekspert dodał, że projekt budowy fabryki przetwarzania gazu znajduje się dopiero na etapie rozmów.

_ Na tym etapie można przypuścić, że głównym rynkiem zbytu przyszłego przedsiębiorstwa gazowego będą rynki Azji Środkowej. Oprócz tego, możliwe są też dostawy do Rosji i innych krajów z b. ZSRR _ - podsumowuje.

W Uzbekistanie Łukoil realizuje kilka projektów. Zagospodarowuje Kandymską grupę złóż gazu. Ma też dostęp do złóż ropo-gazonośnych na płaskowyżu Ustiurt. Wydobywa gaz na terenie pola Khausak-Shady, w obwodzie bucharskim, a także na bloku Djarkuduk-Yangi Kyzylcha. W ramach tych dwóch projektów rosyjska spółka planuje do 2017 roku wydobywać 18 mld m sześc. gazu ziemnego. Ponadto Łukoil wchodzi w skład międzynarodowego konsorcjum, które prowadzi prace geologiczno-poszukiwawcze w uzbeckiej części Morza Aralskiego.

Przedstawiciel służby prasowej prezydenta Uzbekistanu zaznaczył, że dotychczasowe inwestycje rosyjskiej spółki w uzbecki sektor naftowo-gazowy wyniosły 3,2 mld dol. (w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku Łukoil zainwestował tu około 500 mln dol.).

Z powodu wysokiej zawartości siarki, większość uzbeckiego gazu wymaga oczyszczenia. Serwis Fergananews.com, powołując się na dane agencji Fast Market Research (FMR), podaje, że do 2022 roku zapasy ropy w Uzbekistanie mogą spaść do 485,3 mln baryłek z obecnych 582,1 mln baryłek.

Ponad połowę wydobytego gazu przerabia się w zakładzie w Mubarek. Region Buchara-Chiwa obejmuje 60 proc. uzbeckich rozpoznanych złóż, w tym złoże Kokdumalak, z którego wydobywa się 70 proc. krajowej ropy.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)