Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Maciej Reluga z BZ WBK ocenia, czy realna jest teraz obniżka stóp procentowych

0
Podziel się:
Maciej Reluga z BZ WBK ocenia, czy realna jest teraz obniżka stóp procentowych

Money.pl: Inflacja w listopadzie wyniosła 1 procent. Czy to może być przesłanka do obniżki stóp procentowych przez RPP?

Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK: Jedna informacja, nawet jeśli jest bardzo pozytywna z punktu widzenia procesów inflacyjnych, nie jest – moim zdaniem – argumentem za obniżką stóp procentowych. Rada patrzy na cały obraz sytuacji ekonomicznej, a ten nie jest już tak jednoznaczny. Chociaż wiele wskazuje na to, że wyższe jest prawdopodobieństwo niż podwyżki stóp procentowych.

Money.pl: Kiedy mogłaby ona nastąpić i ile wynieść?

M.R.: Rada może się zastanawiać nad ewentualną obniżką stóp procentowych w styczniu. W grudniu posiedzenie jest bardzo wcześnie, nie ma dostępu do wszystkich danych ekonomicznych. Ponad to w styczniu będziemy mieli nową projekcję inflacji i PKB, przygotowaną przez analityków banku centralnego. To będzie bardzo ważna informacja dla członków Rady, szczególnie jeśli pokaże, że średnioterminowe perspektywy inflacji są korzystne. Wówczas, mogłoby dojść do 25 punktowej obniżki.

Money.pl: Na Radę naciska premier i mówi, że możliwe jest obniżenie stóp nawet o 50 punktów. Jakie argumenty mogą przemawiać za tym, żeby stóp nie obniżać?

M.R.: Jeśli Rada nie obniży stóp procentowych, argumenty będą podobne jak w ostatnich kilku miesiącach. Przypomnijmy, że ostatnia obniżka miała miejsce w sierpniu. Od tamtej pory sytuacja właściwie się nie zmieniła. Mamy wciąż przyśpieszającą gospodarkę, ale bez specjalnej presji inflacyjnej, chociaż nie wiadomo, czy nie pojawi się ona w średnim terminie w 2006 roku czy 2007. Podejrzewam więc, że Rada opublikuje komunikat bardzo podobny do tego, który był w ostatnich miesiącach.

Money.pl: Niektórzy analitycy uważają, ze tzw. świńska górka może ciągnąć ceny żywności w dół, aż do połowy roku, podziela Pan ten pogląd?

M.R.: Nie wiem czy aż do połowy roku, ale najbliższe miesiące będą korzystne z punktu widzenia cen żywności i inflacji. Nawet jeśli inflacja wzrośnie w najbliższych miesiącach, to wciąż będzie znacząco poniżej celu. Mamy dodatkowo efekt blokady polskiego eksportu żywności do Rosji, co zwiększa podaż na rynku krajowym i obniża ceny. Rada mówi, że jest duża niepewność w związku z cenami żywności w roku 2006. Osobiście uważam, że jest ryzyko takie, że ceny żywności będą bardzo wysokie, jak i takie, że będą one mniejsze od dzisiejszych przewidywań. Ta druga opcja byłaby korzystna dla inflacji.

Money.pl: Jak długo inflacja może utrzymywać się poniżej celu?

M.R.: Myślę, że inflacja może się utrzymywać poniżej celu inflacyjnego na poziomie 2,5 proc. przez cały przyszły rok.

Pytała: Donata Wancel

wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)