Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Uderzenie w mafię paliwową. Nie zapłacili ponad 40 mln zł podatków i wyprali ponad 100 mln zł

119
Podziel się:

Śledztwo wykazało, że należności nieopłacone na rzecz Skarbu Państwa od jednej cysterny oleju wynosiły nie mniej niż 50 tysięcy złotych.

Uderzenie w mafię paliwową. Nie zapłacili ponad 40 mln zł podatków i wyprali ponad 100 mln zł
(cbsp.policja.pl)
bEUjKqhx

Oszustwa paliwowe, pranie brudnych pieniędzy i 40 mln zł niezapłaconych podatków. Prokuratura wraz z policją rozbiły dużą grupę przestępczą, która działała nie tylko w Polsce, ale także w kilku krajach europejskich. Aresztowano 17 osób, które już usłyszały zarzuty.

Prokuratura Regionalna w Warszawie poinformowała we wtorek, że wraz z policją i służbami celno-skarbowymi rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wprowadzaniem do obrotu paliwa bez podatków na terenie Polski oraz w Niemczech, Czechach, Rumunii oraz na Litwie i Łotwie.

Proceder polegał na wprowadzaniu do obrotu oleju smarowego, którego przeznaczenie zmieniano na olej napędowy. W ten sposób przestępcy nie zapłacili ponad 40 mln zł podatków oraz wyprali ok. 100 mln zł.

bEUjKqhz

Jak informowała prokuratura, zarzucane aresztowanym przestępstwa to uchylanie się od opodatkowania podatkiem akcyzowym, podatkiem od towarów i usług VAT, dokonywanie wbrew przepisom nabycia i sprowadzenia ponad 20 mln litrów oleju smarowego oraz pranie pieniędzy.

Policjanci olsztyńskiego Centralnego Biura Śledczego Policji rozpracowywali grupę przestępczą już od roku. Funkcjonariusze CBŚP ustalili, że oszuści za pośrednictwem fikcyjnych spółek sprzedają olej napędowy na stacje paliw w Polsce i za granicę.

- Obecnie wykonywane są czynności z podejrzanymi w prokuraturze oraz rozpoznawane przez sąd kolejne wnioski w przedmiocie zastosowania tymczasowego aresztu wobec poszczególnych osób - powiedziała prokurator Agnieszka Zabłocka-Konopka z Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Dodała, że na razie wnioski o zastosowanie aresztu wystosowano wobec wszystkich przesłuchanych dotychczas osób, a "w najbliższych godzinach" do sądu mają trafić kolejne takie wnioski.

bEUjKqhF
Zobacz także: Zobacz też: Wyłudzili 60 mln zł. Wśród zatrzymanych były poseł Twojego Ruchu i SLD

Jak podaje CBŚP, kiedy funkcjonariusze ustalili poszczególne osoby zaangażowane w ten proceder, postanowili przystąpić do ich zatrzymania. Pod wytypowane adresy jednocześnie weszło niemal 300 policjantów.

Ponieważ policjanci wiedzieli, że niektórzy z przestępców wywodzą się ze starych grup przestępczych, czyli mafii mokotowskiej i wołomińskiej, do ich zatrzymania postanowiono zaangażować policyjnych antyterrorystów.

bEUjKqhG

Podczas policyjnej akcji zabezpieczono 12 tirów w raz z cysternami o wartości ok. 3,6 mln zł, 10 luksusowych samochodów o łącznej wartości 1,6 mln zł, do tego 95 tys. euro i ok. 520 tys. zł w gotówce, a także złotą biżuterię, zegarki i inne wartościowe przedmioty. Z kolei Generalny Inspektor Informacji Finansowych zabezpieczył na rachunkach bankowych 1,2 mln zł.

W ręce śledczych wpadły też oraz komputery, elektroniczne nośniki pamięci i dokumenty, które posłużą jako dowody popełnionych przestępstw.

fot. cbsp.policja.pl

bEUjKqhH

Jak ustalono, podejrzani utworzyli skład podatkowy w jednej z miejscowości na terenie województwa mazowieckiego. Produkowano w nim olej smarowy. Następowało to między innymi na zlecenie jednego z czeskich podmiotów gospodarczych, który kontrolowany był przez członków grupy.

Śledztwo wykazało, że należności nieopłacone na rzecz Skarbu Państwa od jednej cysterny oleju wynosiły nie mniej niż 50 tysięcy złotych. Produkcja ujawnionego składu podatkowego wynosiła średnio 25 cystern tygodniowo.

Przestępcy, starając się ukryć swój proceder, wyprali łącznie co najmniej 26 mln euro i 15 mln zł. Wykorzystywali w tym celu rachunki bankowe prowadzone na rzecz kontrolowanych przez siebie podmiotów gospodarczych. Wpłacano na nie środki pieniężne pochodzące z popełnienia czynów zabronionych oraz nabywano za nie prawa własności do nieruchomości.

Prokuratura podkreśla, ze śledztwo ma charakter rozwojowy oraz wielowątkowy. dlatego nie wyklucza kolejnych zatrzymań i zarzutów.

bEUjKqhI

Aby ułatwić walkę z szarą strefą na rynku paliw, rząd wprowadził zmiany w prawie, które dają państwu znacznie większą kontrolę nad przewozem i obrotem takich surowców.W tym celu wprowadzono pakiety: paliwowy, energetyczny i przewozowy.

1 sierpnia 2016 roku wszedł w życie pakiet paliwowy, który narzucił obowiązek posiadania koncesji Urzędu Regulacji Energetyki na wwóz paliw z zagranicy i ich przeładunek.Następnie 2 września 2016 r. zaczął obowiązywać pakiet energetyczny, czyli nowelizacja Prawa energetycznego, która zmieniła sposób wydawania koncesji. 18 kwietnia 2017 r. wszedł w życie pakiet przewozowy, który umożliwia ścisłe monitorowanie przewozu paliw.

bEUjKqia
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(119)
miś
3 lata temu
Już U.Celny i U.Sk. mają płatników-przestępców: konsumentów - kierowców. Namierzyli ich po Fakturach VAT. Teraz ci kierowcy ofiary=dosłownie, sprzedawają TIR-y za grosze, na adwokatów i łapówki.
Mieszkaniec M...
4 lata temu
Jaki miło ogladać!!!!!!!. Takich VACIKÓW pełno w Mordorze w Warszawie. Karki w brykach za 500 000 zł., w klapkach i z teczką przychodzą do wynajmowanych biur.
byrcyn
4 lata temu
Przepraszam, że zakłócę fetę PiS-orków, ale ile osób tych ostatnio głośno aresztowanych zostało osadzonych w reszcie (mocne dowody) i jakie zapadły/dną wyroki ?!
bEUjKqib
Nick
4 lata temu
Może niemiecki portal WP przygotuje profesjonalny materiał dlaczego akurat teraz po wprowadzeniu pakietu paliwowego sypia się aresztowania, rozbijane są grupy przestępcze, wzrastają wpływy do budzetu, ab i nawet Orlen zanotował ponad +15 wzrost marży. Co do tej pory robiła Policja, dlaczego nie ruszała tych grup, kto trzymał nad nimi parasol ochronny oraz dlaczego poprzedni Rząd nie chciał wprowadzić zmian prawnych uszczelniających system.
Andrzej
4 lata temu
No to teraz sobie posiedzą, wg obecnych przepisów od 5 do 25 lat bez zawieszenia (w tym przypadku to 15 lat mają jak w banku). Tak wygląda system represji wg PIS. Skończyła się IIIRP, a panowie tego jeszcze nie zauważyli, więc Ziobro po niech przyszedł.
...
Następna strona