Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Magazyny gazu w Polsce. Zakończyła się rozbudowa obiektu w Husowie

0
Podziel się:

Teraz podziemny magazyn gazu w Husowie pomieści aż 500 milionów metrów sześciennych surowca.

Magazyny gazu w Polsce. Zakończyła się rozbudowa obiektu w Husowie
(Gaz System S.A.)

Ponad 83,2 miliona złotych kosztowała rozbudowa Podziemnego Magazynu Gazu (PMG) w Husowie w województwie podkarpackim. Dzięki inwestycji pojemność magazynu wzrosła o sto milionów metrów sześciennych gazu i wynosi obecnie 500 milionów metrów sześciennych.

Jak powiedział zastępca dyrektora ds. inwestycji i utrzymania ruchu PGNiG oddział w Sanoku Wiesław Biernacki, rozpoczęło się już napełnianie magazynu dodatkowymi 100 mln m sześc. gazu. _ - Proces ten potrwa około 25 dni _ - poinformował na konferencji w Łańcucie, podczas której podsumowano inwestycję. Zaznaczył, że rozbudowa PMG trwała niecałe dwa lata.

Zwiększenie pojemności husowskiego magazynu było możliwe dzięki nowej sprężarce, która została zainstalowana na terenie PMG. W Husowie gaz jest bowiem magazynowany w częściowo wyeksploatowanym złożu gazu ziemnego, dlatego nie można fizycznie zwiększyć magazynu, ale dzięki nowej sprężarce więcej surowca można wtłoczyć pod większym ciśnieniem.

Biernacki zaznaczył, że dzięki sprężarce skróci się również czas potrzebny do napełnienia całego magazynu, możliwy będzie też szybszy odbiór surowca. Na terenie magazynu powstał również budynek stanowiący obudowę instalacji, stacja azotu oraz zbiornik kondensatu.

Kierownik projektu rozbudowy PMG Husów Rafał Głuszek powiedział, że zainstalowana sprężarka to jedno z najnowocześniejszych urządzeń tego typu na świecie. _ - To sprężarka o napędzie elektrycznym, odśrodkowa, na łożyskach magnetycznych _ - dodał.

Koszt rozbudowy magazynu w Husowie to ponad 83 mln zł, z czego 38,2 mln zł stanowi dofinansowanie z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. PMG w Husowie istnieje od 1987 r.

Sanocki oddział PGNiG magazynuje gaz w czterech miejscowościach; oprócz Husowa także w Strachocinie, Swarzowie i Brzeźnicy. Ten ostatni magazyn będzie rozbudowany, a jego pojemność zwiększy się z 65 mln m sześc. do 100 mln m sześc. gazu.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zajmuje się poszukiwaniem i eksploatacją złóż gazu ziemnego i ropy oraz importem, magazynowaniem, obrotem i dystrybucją paliw gazowych i płynnych.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)