Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Makau obchodzi rocznicę powrotu pod jurysdykcję Chin

0
Podziel się:

W tym roku region ten awansował na czwarte miejsce wśród najbogatszych terytoriów świata pod względem wielkości PKB na mieszkańca, wyprzedzając Szwajcarię.

Makau obchodzi rocznicę powrotu pod jurysdykcję Chin
(ec.europa.eu)

Prezydent Chin Xi Jinping podkreślił, że Chińska Republika Ludowa ma pełną kontrolę jurysdykcyjną nad swym Specjalnym Regionem Administracyjnym Makau - dawną kolonią portugalską.

Xi pojawił się z pierwszą wizytą w Makau, od kiedy objął funkcję prezydenta kraju w marcu 2013 r. Xi pochwalił władze Makau za pełne wdrożenie mini-konstytucji, która weszła w życie w 1999 r. z chwilą powrotu regionu pod chińską administrację, a także za stosowanie prawa przy _ wysokim stopniu autonomii _.

_ - Musimy mocno stać na straży podstawowej zasady "jeden kraj, dwa systemy", wspólnie strzec suwerenności narodowej, bezpieczeństwa i rozwoju w celu utrzymania w długim okresie dobrobytu i stabilizacji w Makau i Hongkongu _ - powiedział chiński prezydent do około 1200 gości, którzy uczestniczyli w obchodach rocznicowych.

_ - Musimy realizować zasadę "jeden kraj" i szanować różnice "dwóch systemów" (...). W żadnym razie nie powinniśmy tego zaniedbywać (...), ani zbaczać z właściwej i stabilnej ścieżki _ - podkreślił Xi.

Ze swej strony szef władz wykonawczych Makau Fernando Chui zapewnił, że _ będą one wytrwale wspierać suwerenność, bezpieczeństwo i interesy, a także nie szczędzić wysiłków na rzecz ochrony dobrobytu i stabilizacji w dłuższej perspektywie _.

Makau znajdowało się pod panowaniem Portugalczyków od połowy XVI wieku, kiedy cesarskie Chiny zezwoliły im na budowę na półwyspie stałego osiedla handlowego w zamian za ochronę wybrzeża przed piratami. 20 grudnia 1999 roku władza nad kolonią została przekazana Pekinowi i od tamtej pory Makau jest specjalnym regionem administracyjnym ChRL. W myśl zasady _ jeden kraj, dwa systemy _, Makau - tak jak Hongkong - cieszy się w ramach Chin pewnym zakresem autonomii.

W tym roku Makau awansowało na czwarte miejsce wśród najbogatszych terytoriów świata pod względem wielkości PKB na mieszkańca, wyprzedzając Szwajcarię. Zdaniem ekspertów wzrost gospodarczy tego regionu związany jest bezpośrednio z rozwojem gospodarki Chin kontynentalnych i wzrostem zamożności ich mieszkańców. Makau jest jedynym miejscem w ChRL, gdzie legalny jest hazard.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)