Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Płacenie kartą za mandaty coraz bliżej. Prezydent podpisał ustawę

5
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia pozwalającą płacić za mandaty kartą płatniczą. Nowelę przygotowało ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji.

Płacenie kartą za mandaty coraz bliżej. Prezydent podpisał ustawę
(Piotr Skraba/Reporter)
bESBKyHp

Obecnie przepisy przewidują trzy rodzaje mandatów: kredytowany, zaoczny i gotówkowy. Na osoby stale mieszkające w Polsce nakładane są dwa pierwsze, co skutkuje tym, że za każdym razem muszą dokonać wpłaty na wskazany rachunek bankowy. Mandat gotówkowy, uiszczany bezpośrednio funkcjonariuszowi, odnosi się jedynie do cudzoziemców, dlatego - jak wskazuje MSWiA - nowe przepisy będą miały szczególne znaczenie właśnie dla nich.

Policjanci niejednokrotnie spotykali się z sytuacją, w której cudzoziemiec nie ma może zapłacić mandatu, bo nie ma polskiej waluty, choć jest gotowy zapłacić przy użyciu karty płatniczej.

Zobacz także: Oto, co składa się na cenę paliwa, którą widzimy na dystrybutorze
bESBKyHr

Nowe przepisy zakładają, że wybór formy płatności będzie zależał od osoby ukaranej. W przypadku płatności kartą, przyjmujący mandat poniesie koszty opłat bankowych.

Policja zostanie bezpłatnie wyposażona w terminale płatnicze w oparciu o porozumienie zawarte pomiędzy Ministrem Rozwoju i Finansów a Krajową Izbą Rozliczeniową, dotyczące realizacji programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej. W Ocenie Skutków Regulacji podano, że koszt zakupu jednego terminalu to ok. 800 zł.

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński poinformował w ubiegłym tygodniu w Sejmie, że w pierwszym etapie policja zostanie wyposażona w 2000 terminali płatniczych.

bESBKyHx

Z danych podanych w Ocenie Skutków Regulacji wynika, że rozwiązanie będzie dotyczyć m.in. ok. 60 tys. policjantów i ok. 700 inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego.

Nowela wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia. W 2015 r. policjanci wystawili ponad 5,5 mln mandatów.

bESBKyHS
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
kot
4 lata temu
od kiedy mamy 60000 policjantów na naszych drogach?
Tomek7
4 lata temu
no to teraz posypią się mandaty no bo przecież trzeba będzie szybko zwrócić koszty terminali . 2000 terminali po 800 zł = 1,600,000 KIEROWCY UWAŻAJCIE
Prokrust, też...
4 lata temu
Dzień bez nowych kar dla obywatelów to dzień stracony. W branży meblarskiej syn Posejdona
bESBKyHT
HETMAN POLNY
4 lata temu
OBOWIĄZKIEM KAŻDEGO OBYWATELA JEST ZWERYFIKOWAĆ MANDAT Z NAGRANIAMI W SĄDZIE DLA ZAPEWNIENIA BEZPIECZEŃSTWA PRAWNEGO KIEROWCÓW.
sk
4 lata temu
W życiu!