Trwa ładowanie...
Notowania

Mandat – Wszystkie wiadomości

Premier Wielkiej Brytanii zorganizował imprezę w czasie lockdownu. Jest kara
12.04.2022 18:05

MANDAT
 / 
Premier Wielkiej Brytanii zorganizował imprezę w czasie lockdownu. Jest kara

Prawo w Wielkiej Brytanii obowiązuje wszystkich, bez względu na zajmowane stanowisko. Przekonał się o tym Boris Johnson. Brytyjski premier, jego żona Carrie oraz minister finansów Rishi Sunak otrzymali informację we wtorek o ukaraniu ich mandatami. Powód? Złamanie restrykcji covidowych w czasie nieformalnych spotkań towarzyskich na Downing Street.

3 tysiące złotych mandatu. Za jazdę autem po chodniku
108
06.02.2022 11:30

MANDAT
 / 
3 tysiące złotych mandatu. Za jazdę autem po chodniku

Dwa mandaty o łącznej wartości 3 tysięcy złotych zapłaci łodzianin, który dwa razy w ciągu pół godziny złamał przepisy, jadąc samochodem po chodniku. Wykroczenia nagrał świadek - podała w niedzielę mł. asp. Jadwiga Czyż z Wydziału Ruchu Drogowego łódzkiej policji.

2,5 tys. zł mandatu. Pierwsze efekty zmian w taryfikatorze
107
03.01.2022 12:03

PRZEKROCZENIE PRĘDKOŚCI
 / 
2,5 tys. zł mandatu. Pierwsze efekty zmian w taryfikatorze

Rekordowy mandat w wysokości 2,5 tys. zł i utrata prawa jazdy to kara, która spotkała kierowcę opla za to, że w obszarze zabudowanym okolicach Ostrołęki (Mazowieckie) jechał z prędkością 121 km/h i przekroczył prędkość o 71 km/h. To efekt nowych przepisów i wyższych stawek mandatów.

Ten błąd może słono kosztować. Policja zwraca na to szczególną uwagę
25
07.11.2021 13:19

ŚWIATŁA SAMOCHODOWE
 / 
Ten błąd może słono kosztować. Policja zwraca na to szczególną uwagę

Źle wyregulowane, z przepalonymi żarówkami albo w ogóle nie włączone – policja zapowiada kontrole oświetlenia w samochodach. To szczególnie ważne o tej porze roku, gdy warunki pogodowe przeszkadzają w bezpiecznym poruszaniu się po drogach. Najmniejszy mandat "za światła" to 200 zł, najboleśniejszą karą może być zabranie dowodu rejestracyjnego.

Kierowcy chwycą się za kieszenie. Wyższe mandaty przegłosowane przez Sejm
255
29.10.2021 16:53

MANDAT
 / 
Kierowcy chwycą się za kieszenie. Wyższe mandaty przegłosowane przez Sejm

To już pewne. Polacy zaczną płacić wyższe mandaty. W piątej Sejm przegłosował ustawę w tej sprawie. Stawki znacząco pójdą do góry - z 500 do 5 tys. zł. Co więcej, sąd będzie mógł nałożyć na pirata drogowego grzywnę w wysokości nawet 30 tys. zł.

Czas na surowe kary dla kierowców. Poprawki przegłosowane
86
27.10.2021 22:22

MANDAT
 / 
Czas na surowe kary dla kierowców. Poprawki przegłosowane

W środę sejmowa komisja infrastruktury zajęła się projektem nowelizacji m.in. Prawa o ruchu drogowym. Niemal jednogłośnie przegłosowano zmiany, które wprowadzają surowsze kary dla sprawców wykroczeń drogowych.

Spis Powszechny. Wnioski o pierwsze mandaty już w sądzie
28
05.10.2021 14:40

KARA
 / 
Spis Powszechny. Wnioski o pierwsze mandaty już w sądzie

Dobiegł końca Narodowy Spis Powszechny 2021. Spisało się aż 95 proc. osób - to rekord. Są jednak tacy, którzy jak ognia unikają spisania się. Co im grozi? - Tym osobom, z którymi próbowaliśmy przeprowadzić wywiad, a one nam kategorycznie odmówiły, grożą kary grzywny. Te sprawy są zgłaszane sukcesywnie. Natomiast nie grozi nic tym, z którymi się nie skontaktowaliśmy, bo nie zdążyliśmy. Z tego, co mi wiadomo, obecnie jest około 200 wniosków o ukaranie. Być może będą następne, to urzędy regionalne kierują wnioski bezpośrednio na policję - powiedział w "Money. To się liczy" dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. - Spisało się 95 proc. osób. Jesteśmy bardzo zadowoleni, takiego spisu jeszcze nie mieliśmy, to jest wyjątkowe. Jeszcze przed pandemią było takie założenie, że będziemy starali się zachęcić każdego do samospisu przez internet, jednak trudno jest przekonać społeczeństwo, by uczestniczyć w tego typu przedsięwzięciu przez internet. To jest wielki sukces i efekt olbrzymiego wysiłku naszych pracowników, ale również wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - dodał. Był też pytany, kiedy poznamy efekty pracy rachmistrzów. - Chciałbym zaznaczyć, że spis jest robiony bardziej skomplikowaną metodą, niż wydawałoby się to z zewnątrz. To nie są tylko wywiady, ale również dane ze źródeł administracyjnych. NFZ, ZUS, Ministerstwo Finansów. Łączymy różne źródła informacji z tym, co uzyskaliśmy w bezpośrednich wywiadach. Ta praca jest przed nami, postaramy się jak najszybciej opracować wyniki. Pierwsze chcemy opublikować na przełomie roku, z początkiem stycznia, może w połowie, na dużej konferencji będziemy ogłaszać pierwsze wyniki spisu - podkreślił dr Rozkrut, prezes GUS.

Papieros w pociągu może słono kosztować. Dziennikarz sprawdził to na własnej skórze
10
03.08.2021 16:08

KOLEJ
 / 
Papieros w pociągu może słono kosztować. Dziennikarz sprawdził to na własnej skórze

Nie każdy wie, że w pociągu nie można palić, a przynajmniej nie w każdym miejscu. Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania - tę maksymę możemy poczuć na własnej skórze, gdy przyjdzie nam zapłacić mandat.

Mandaty w górę do 5 tys. zł to nie wszystko. Masz punkty? Zapłacisz wyższe OC
399
13.07.2021 16:01

UBEZPIECZENIE OC
 / 
Mandaty w górę do 5 tys. zł to nie wszystko. Masz punkty? Zapłacisz wyższe OC

Rząd szykuje rewolucję w prawie drogowym. Mandaty wyniosą nawet 5 tys., a składki ubezpieczeniowe będą powiązane z OC. Polska Izba Ubezpieczeń jest zadowolona z propozycji. - Obecnie w Polsce nieodpowiedzialni kierowcy są karani wyższymi składkami dopiero wówczas, gdy spowodują szkodę - słyszymy.

Mandat za parkowanie pod marketem. UOKiK interweniuje
27
09.07.2021 14:20

ZAKUPY
 / 
Mandat za parkowanie pod marketem. UOKiK interweniuje

Klienci dyskontów dostają mandaty za brak biletu z parkometru za szybą auta. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wziął się za nieuczciwe praktyki zarządców parkingów. - Słuszne reklamacje, zgłaszane przez konsumentów, muszą być przez przedsiębiorców uwzględniane. Jeśli ktoś pobrał bilet i poszedł na zakupy, nie umieszczając go za szybą auta, ale dysponuje tym biletem, to przedsiębiorca zarządzający parkingiem powinien uznać tę reklamację i nie wymagać niczego więcej od klienta. 150 tys. zł kary dla jednego z przedsiębiorców to jedno, drugie to fakt, że jedna z sieci handlowych już zrezygnowała z usług tego nierzetelnego przedsiębiorcy, inna sieć zmieniła zasady współpracy - powiedział w programie "Money. To się liczy" Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. - Warto domagać się swoich praw, między innymi tych, wynikających z reklamacji. Przedsiębiorcy świadczący tego typu usługi powinni rzetelnie podchodzić do reklamacji i do uwag zgłaszanych przez konsumentów - dodał.

Kara za jazdę na zderzaku. Drony ruszą na autostrady?
213
24.06.2021 14:17

KONTROLA
 / 
Kara za jazdę na zderzaku. Drony ruszą na autostrady?

Nowe przepisy drogowe przewidują mandat za tak zwane najeżdżanie na zderzak, czyli niezachowanie odpowiedniej odległości między pojazdami. Jak inspekcja zamierza egzekwować nowe prawo? - Przepis został wprowadzony, by uregulować tę kwestię, by przypomnieć kierowcom, że takie zasady obowiązują. Niestety, w Polsce często musimy wprowadzać przepisami coś, co w innych krajach wynika z kultury jazdy. Mam nadzieję, że nie trzeba będzie ściągać całej armii różnych narzędzi, by kierowcy wreszcie się zreflektowali i zaczęli jeździć zgodnie z przepisami - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Monika Niżniak, rzecznik prasowa Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Była też pytana, czy rozważana jest opcja instalowania kamer lub wysyłania dronów do kontroli kierowców. - Być może jest to rozwiązanie. Podejrzewam, że wiele służb zastanawia się, jakie rozwiązanie będzie najbardziej idealne czy optymalne. Zarówno dla prowadzących czynności, jak i kierujących, co będzie też dyscyplinowało kierowców. Zdaję sobie sprawę, że kara, szczególnie kara nieuchronna, jest tym elementem, który najczęściej wpływa na zmianę zachowania. Niestety, czasami mamy do czynienia z recydywistami, są karani najwyższymi możliwymi karami, a i tak spotykamy się z nimi w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Mimo wszystko stawiałabym na edukację i myślenie. Część kierowców nie mierzy sił na zamiary, a później jest szukanie winnych - powiedziała Monika Niżniak z GITD.

Nowy system kontroli prędkości. Przed tym nie uciekniesz
326
24.06.2021 14:05

KONTROLA
 / 
Nowy system kontroli prędkości. Przed tym nie uciekniesz

Odcinkowe pomiary prędkości pojawiają się na coraz większej liczbie dróg w Polsce. - System jest skuteczny, bo bada dłuższy odcinek drogi, a nie jest to kontrola punktowa. Kierowca jest w ten sposób zmuszony, żeby utrzymać bezpieczną prędkość. Trwają analizy pod kątem wyboru nowych lokalizacji, odcinkowe pomiary prędkości mogą pojawiać się na różnych typach dróg, nie tylko na drogach krajowych - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Monika Niżniak, rzecznik prasowa Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. - Taki system już obowiązuje na autostradzie A1, wprawdzie na budowanym odcinku, ale jest. Lada moment pojawi się między innymi na trasie szybkiego ruchu S8, na warszawskim odcinku w obu kierunkach. Tu nie mówimy już o krótkich odcinkach, typu jeden, dwa czy trzy kilometry, a dłuższych - pięć, dwanaście, a nawet czterdzieści kilometrów. Te odcinki będą coraz dłuższe, więc kierowcy będą musieli zdjąć nogę z gazu. W ten sposób uspokaja się ruch. Nie jesteśmy w stanie upilnować każdego kierowcy, nikomu niczego złego nie życzę, ale każdy, kto jeździ niebezpiecznie, prędzej czy później doprowadzi do niebezpiecznej sytuacji i w pełni poniesie za nią odpowiedzialność - dodała.

Nowe fotoradary już na polskich drogach. Kolejny bat na piratów drogowych
14
24.06.2021 13:10

KONTROLA
 / 
Nowe fotoradary już na polskich drogach. Kolejny bat na piratów drogowych

Nowoczesne fotoradary trafiają na polskie drogi. Inspekcja transportu drogowego do 2023 roku planuje rozstawienie łącznie 358 nowych urządzeń, fotoradary pojawią się także w stu nowych lokalizacjach. Na początek 26 unowocześnionych fotoradarów. Co dalej? - Obecnie w systemie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym pracuje blisko pół tysiąca urządzeń. Oceniono, że są to urządzenia, które skutecznie poprawiają bezpieczeństwo, bo w wielu miejscach, w których są fotoradary, liczba kolizji spadła do zera. To wartość, która wskazuje, że warto rozbudowywać system fotoradarów - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Monika Niżniak, rzecznik prasowa Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. - Stąd też projekt rozbudowy systemu. Do 2023 roku pojawią się nowe urządzenia, nowych sto lokalizacji zostanie objętych kontrolami. Sięgamy po nową technologię, wybieramy te narzędzia, które spełniają nasze normy, ale nie są obciążone długiem technologicznym. Obecne fotoradary pracują już długo, czas je wymienić. Lokalizacje dziś obowiązujące zostają, będą tam stawiane nowe urządzenia - dodała. Była też pytana o to, czy nowy system ma służyć łapankom na kierowców czy jednak poprawie bezpieczeństwa. - Gdy słyszę takie pytania, zawsze zadaję inne: czy kierowca zaczyna jeździć zgodnie z przepisami tylko wtedy, gdy widzi tabliczkę informującą, że jest kontrola? Jest taka grupa kierowców, ale zarządca drogi zawsze w sposób logiczny stara się ograniczyć prędkość, a kierowca powinien reagować. Znak drogowy nie jest zbędnym ozdobnikiem przy drodze, ostrzega i informuje, a kierowca powinien dostosować się do przepisów. Nie interesuje nas, ile pieniędzy wpłynie do budżetu. Interesuje nas to, żeby na drogach przestali ginąć ludzie - odparła Monika Niżniak z GITD.

Disco polo od sąsiada na kocu obok. Zobacz, jak radzić sobie z głośną muzyką na plaży
1.3K
13.06.2021 7:22

WAKACJE
 / 
Disco polo od sąsiada na kocu obok. Zobacz, jak radzić sobie z głośną muzyką na plaży

Plaża, słońce, szum morza i... muzyka „sąsiada” grająca na cały regulator. Ta sytuacja może niekiedy zepsuć wakacyjny odpoczynek. Czy głośne odtwarzanie muzyki na plaży publicznej jest zgodne z prawem? Zapytaliśmy o to odpowiednie służby.

Nowe przepisy już obowiązują. Mandaty nawet do 14 tysięcy złotych
66
11.05.2021 20:37

PRAWO
 / 
Nowe przepisy już obowiązują. Mandaty nawet do 14 tysięcy złotych

Tak wysokich mandatów za przewinienia skarbowe jeszcze nie było. Od początku maja obowiązuje nowe prawo. Teraz za rozliczenie podatkowe po terminie możemy dostać mandat nawet w wysokości 14 tys. złotych.

Grill pod kontrolą policji. Zrobisz go źle - 500 zł mandatu
277
30.04.2021 15:06

GRILL
 / 
Grill pod kontrolą policji. Zrobisz go źle - 500 zł mandatu

Ruszyła majówka, co z grillem czy ogniskiem? Policja będzie karała? - Nie ma zakazu rozpalania ogniska czy grilla, gdy znajdujemy się na terenie swojej działki. Co do rozpalania ognia czy grilla w miejscu publicznym lub na tarasie, trzeba zapoznać się z przepisami prawa miejscowego - powiedział w programie "Newsroom WP" podkom. Antoni Rzeczkowski, z Komendy Głównej Policji. - Natomiast jeśli będziemy zakłócali tym porządek lub nie będziemy przestrzegali przepisów pożarowych, wówczas możemy spotkać się z reakcją policjantów. Taki mandat może wynieść nawet 500 zł - dodał.

Droższe mandaty i ubezpieczenie. Rząd szykuje nowe przepisy
85
29.04.2021 6:57

KIEROWCY
 / 
Droższe mandaty i ubezpieczenie. Rząd szykuje nowe przepisy

Mandaty mają zdrożeć, a OC będzie rosło wraz z liczbą punktów karnych. MSWiA dopracowuje projekt, niedługo zajmie się nim rząd.

Urodziny przerwane przez policję. 23 osoby w lokalu, nikt nie miał maseczki
49
20.04.2021 19:57

OBOSTRZENIA
 / 
Urodziny przerwane przez policję. 23 osoby w lokalu, nikt nie miał maseczki

Do 8 lat więzienia grozi właścicielce lokalu, a każdemu z uczestników - ukaranie mandatem. Tak zakończyła się interwencja policji i sanepidu w jednym z lokali w Wielkopolsce, gdzie odbywała się nielegalna impreza urodzinowa.