Trwa ładowanie...
bEBXDkqd
Notowania

Mandat – Wszystkie wiadomości

Papieros w pociągu może słono kosztować. Dziennikarz sprawdził to na własnej skórze
9
03.08.2021 16:08

KOLEJ
 / 
Papieros w pociągu może słono kosztować. Dziennikarz sprawdził to na własnej skórze

Nie każdy wie, że w pociągu nie można palić, a przynajmniej nie w każdym miejscu. Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania - tę maksymę możemy poczuć na własnej skórze, gdy przyjdzie nam zapłacić mandat.

Mandaty w górę do 5 tys. zł to nie wszystko. Masz punkty? Zapłacisz wyższe OC
399
13.07.2021 16:01

UBEZPIECZENIE OC
 / 
Mandaty w górę do 5 tys. zł to nie wszystko. Masz punkty? Zapłacisz wyższe OC

Rząd szykuje rewolucję w prawie drogowym. Mandaty wyniosą nawet 5 tys., a składki ubezpieczeniowe będą powiązane z OC. Polska Izba Ubezpieczeń jest zadowolona z propozycji. - Obecnie w Polsce nieodpowiedzialni kierowcy są karani wyższymi składkami dopiero wówczas, gdy spowodują szkodę - słyszymy.

Mandat za parkowanie pod marketem. UOKiK interweniuje
15
09.07.2021 14:20

ZAKUPY
 / 
Mandat za parkowanie pod marketem. UOKiK interweniuje

Klienci dyskontów dostają mandaty za brak biletu z parkometru za szybą auta. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wziął się za nieuczciwe praktyki zarządców parkingów. - Słuszne reklamacje, zgłaszane przez konsumentów, muszą być przez przedsiębiorców uwzględniane. Jeśli ktoś pobrał bilet i poszedł na zakupy, nie umieszczając go za szybą auta, ale dysponuje tym biletem, to przedsiębiorca zarządzający parkingiem powinien uznać tę reklamację i nie wymagać niczego więcej od klienta. 150 tys. zł kary dla jednego z przedsiębiorców to jedno, drugie to fakt, że jedna z sieci handlowych już zrezygnowała z usług tego nierzetelnego przedsiębiorcy, inna sieć zmieniła zasady współpracy - powiedział w programie "Money. To się liczy" Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. - Warto domagać się swoich praw, między innymi tych, wynikających z reklamacji. Przedsiębiorcy świadczący tego typu usługi powinni rzetelnie podchodzić do reklamacji i do uwag zgłaszanych przez konsumentów - dodał.

Kara za jazdę na zderzaku. Drony ruszą na autostrady?
213
24.06.2021 14:17

KONTROLA
 / 
Kara za jazdę na zderzaku. Drony ruszą na autostrady?

Nowe przepisy drogowe przewidują mandat za tak zwane najeżdżanie na zderzak, czyli niezachowanie odpowiedniej odległości między pojazdami. Jak inspekcja zamierza egzekwować nowe prawo? - Przepis został wprowadzony, by uregulować tę kwestię, by przypomnieć kierowcom, że takie zasady obowiązują. Niestety, w Polsce często musimy wprowadzać przepisami coś, co w innych krajach wynika z kultury jazdy. Mam nadzieję, że nie trzeba będzie ściągać całej armii różnych narzędzi, by kierowcy wreszcie się zreflektowali i zaczęli jeździć zgodnie z przepisami - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Monika Niżniak, rzecznik prasowa Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Była też pytana, czy rozważana jest opcja instalowania kamer lub wysyłania dronów do kontroli kierowców. - Być może jest to rozwiązanie. Podejrzewam, że wiele służb zastanawia się, jakie rozwiązanie będzie najbardziej idealne czy optymalne. Zarówno dla prowadzących czynności, jak i kierujących, co będzie też dyscyplinowało kierowców. Zdaję sobie sprawę, że kara, szczególnie kara nieuchronna, jest tym elementem, który najczęściej wpływa na zmianę zachowania. Niestety, czasami mamy do czynienia z recydywistami, są karani najwyższymi możliwymi karami, a i tak spotykamy się z nimi w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Mimo wszystko stawiałabym na edukację i myślenie. Część kierowców nie mierzy sił na zamiary, a później jest szukanie winnych - powiedziała Monika Niżniak z GITD.

Nowy system kontroli prędkości. Przed tym nie uciekniesz
326
24.06.2021 14:05

KONTROLA
 / 
Nowy system kontroli prędkości. Przed tym nie uciekniesz

Odcinkowe pomiary prędkości pojawiają się na coraz większej liczbie dróg w Polsce. - System jest skuteczny, bo bada dłuższy odcinek drogi, a nie jest to kontrola punktowa. Kierowca jest w ten sposób zmuszony, żeby utrzymać bezpieczną prędkość. Trwają analizy pod kątem wyboru nowych lokalizacji, odcinkowe pomiary prędkości mogą pojawiać się na różnych typach dróg, nie tylko na drogach krajowych - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Monika Niżniak, rzecznik prasowa Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. - Taki system już obowiązuje na autostradzie A1, wprawdzie na budowanym odcinku, ale jest. Lada moment pojawi się między innymi na trasie szybkiego ruchu S8, na warszawskim odcinku w obu kierunkach. Tu nie mówimy już o krótkich odcinkach, typu jeden, dwa czy trzy kilometry, a dłuższych - pięć, dwanaście, a nawet czterdzieści kilometrów. Te odcinki będą coraz dłuższe, więc kierowcy będą musieli zdjąć nogę z gazu. W ten sposób uspokaja się ruch. Nie jesteśmy w stanie upilnować każdego kierowcy, nikomu niczego złego nie życzę, ale każdy, kto jeździ niebezpiecznie, prędzej czy później doprowadzi do niebezpiecznej sytuacji i w pełni poniesie za nią odpowiedzialność - dodała.

bEBXDkqf
Nowe fotoradary już na polskich drogach. Kolejny bat na piratów drogowych
14
24.06.2021 13:10

KONTROLA
 / 
Nowe fotoradary już na polskich drogach. Kolejny bat na piratów drogowych

Nowoczesne fotoradary trafiają na polskie drogi. Inspekcja transportu drogowego do 2023 roku planuje rozstawienie łącznie 358 nowych urządzeń, fotoradary pojawią się także w stu nowych lokalizacjach. Na początek 26 unowocześnionych fotoradarów. Co dalej? - Obecnie w systemie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym pracuje blisko pół tysiąca urządzeń. Oceniono, że są to urządzenia, które skutecznie poprawiają bezpieczeństwo, bo w wielu miejscach, w których są fotoradary, liczba kolizji spadła do zera. To wartość, która wskazuje, że warto rozbudowywać system fotoradarów - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Monika Niżniak, rzecznik prasowa Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. - Stąd też projekt rozbudowy systemu. Do 2023 roku pojawią się nowe urządzenia, nowych sto lokalizacji zostanie objętych kontrolami. Sięgamy po nową technologię, wybieramy te narzędzia, które spełniają nasze normy, ale nie są obciążone długiem technologicznym. Obecne fotoradary pracują już długo, czas je wymienić. Lokalizacje dziś obowiązujące zostają, będą tam stawiane nowe urządzenia - dodała. Była też pytana o to, czy nowy system ma służyć łapankom na kierowców czy jednak poprawie bezpieczeństwa. - Gdy słyszę takie pytania, zawsze zadaję inne: czy kierowca zaczyna jeździć zgodnie z przepisami tylko wtedy, gdy widzi tabliczkę informującą, że jest kontrola? Jest taka grupa kierowców, ale zarządca drogi zawsze w sposób logiczny stara się ograniczyć prędkość, a kierowca powinien reagować. Znak drogowy nie jest zbędnym ozdobnikiem przy drodze, ostrzega i informuje, a kierowca powinien dostosować się do przepisów. Nie interesuje nas, ile pieniędzy wpłynie do budżetu. Interesuje nas to, żeby na drogach przestali ginąć ludzie - odparła Monika Niżniak z GITD.

Disco polo od sąsiada na kocu obok. Zobacz, jak radzić sobie z głośną muzyką na plaży
1.3K
13.06.2021 7:22

WAKACJE
 / 
Disco polo od sąsiada na kocu obok. Zobacz, jak radzić sobie z głośną muzyką na plaży

Plaża, słońce, szum morza i... muzyka „sąsiada” grająca na cały regulator. Ta sytuacja może niekiedy zepsuć wakacyjny odpoczynek. Czy głośne odtwarzanie muzyki na plaży publicznej jest zgodne z prawem? Zapytaliśmy o to odpowiednie służby.

Nowe przepisy już obowiązują. Mandaty nawet do 14 tysięcy złotych
66
11.05.2021 20:37

PRAWO
 / 
Nowe przepisy już obowiązują. Mandaty nawet do 14 tysięcy złotych

Tak wysokich mandatów za przewinienia skarbowe jeszcze nie było. Od początku maja obowiązuje nowe prawo. Teraz za rozliczenie podatkowe po terminie możemy dostać mandat nawet w wysokości 14 tys. złotych.

Grill pod kontrolą policji. Zrobisz go źle - 500 zł mandatu
277
30.04.2021 15:06

GRILL
 / 
Grill pod kontrolą policji. Zrobisz go źle - 500 zł mandatu

Ruszyła majówka, co z grillem czy ogniskiem? Policja będzie karała? - Nie ma zakazu rozpalania ogniska czy grilla, gdy znajdujemy się na terenie swojej działki. Co do rozpalania ognia czy grilla w miejscu publicznym lub na tarasie, trzeba zapoznać się z przepisami prawa miejscowego - powiedział w programie "Newsroom WP" podkom. Antoni Rzeczkowski, z Komendy Głównej Policji. - Natomiast jeśli będziemy zakłócali tym porządek lub nie będziemy przestrzegali przepisów pożarowych, wówczas możemy spotkać się z reakcją policjantów. Taki mandat może wynieść nawet 500 zł - dodał.

bEBXDkql
Droższe mandaty i ubezpieczenie. Rząd szykuje nowe przepisy
85
29.04.2021 6:57

KIEROWCY
 / 
Droższe mandaty i ubezpieczenie. Rząd szykuje nowe przepisy

Mandaty mają zdrożeć, a OC będzie rosło wraz z liczbą punktów karnych. MSWiA dopracowuje projekt, niedługo zajmie się nim rząd.

Urodziny przerwane przez policję. 23 osoby w lokalu, nikt nie miał maseczki
49
20.04.2021 19:57

OBOSTRZENIA
 / 
Urodziny przerwane przez policję. 23 osoby w lokalu, nikt nie miał maseczki

Do 8 lat więzienia grozi właścicielce lokalu, a każdemu z uczestników - ukaranie mandatem. Tak zakończyła się interwencja policji i sanepidu w jednym z lokali w Wielkopolsce, gdzie odbywała się nielegalna impreza urodzinowa.

Mandaty skarbowe wzrosną. To nowy bat na przedsiębiorców
106
20.04.2021 15:15

FIRMA
 / 
Mandaty skarbowe wzrosną. To nowy bat na przedsiębiorców

Od 1 maja maksymalna kwota mandatów skarbowych drastycznie wzrośnie. Przedsiębiorcy mają się czego bać, wystarczy mały błąd. Co więcej, mandat jest wręczany bez konieczności skierowania sprawy do sądu. Ministerstwo Finansów twierdzi, że to "uproszczenie".

Tak wysokich mandatów jeszcze nie było. Od maja duża podwyżka stawek
22
19.04.2021 6:48

MANDAT
 / 
Tak wysokich mandatów jeszcze nie było. Od maja duża podwyżka stawek

Kolejne podwyżki – tym razem mandatów skarbowych. Od maja wzrośnie górna granica mandatu, jaki będzie można otrzymać za wykroczenia skarbowe. Maksymalna kwota będzie wyższa o ponad 100 proc.

bEBXDkqm
Mandaty dla właścicieli psów. Nowe zasady od 10 kwietnia
373
06.04.2021 15:40

PIES
 / 
Mandaty dla właścicieli psów. Nowe zasady od 10 kwietnia

- Jeżeli na naszym wiosennym spacerze z czworonogiem spotkamy patrol policji lub straży miejskiej, który uzna że nie zachowaliśmy środków ostrożności, będzie nam groził mandat - tak o wchodzących 10 kwietnia przepisach mówi Marcin Maciejak, adwokat w kancelarii Gessel. Gość programu "Newsroom" dodał, że wysokość takiego mandatu może wahać się od 50 do 250 złotych. - Jeżeli z takim mandatem się nie zgodzimy, to możemy go nie przyjąć. Ale wtedy zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu. Tam grzywna może wynieść nawet do 1000 złotych. O ile sąd przychyli się do argumentacji funkcjonariuszy - mówi Maciejak. Znacznie większe konsekwencje grożą tym opiekunom zwierząt, których pupil stworzy niebezpieczeństwo dla przebywających w pobliżu osób. - Wtedy powyższego ograniczenia kwotowego nie ma, a wysokość grzywny może sięgnąć nawet 5 tys. zł - dodaje mec. Marcin Maciejak.

Mandaty od skarbówki ostro w górę. Nawet 14 tys. zł
248
01.03.2021 16:58

GOSPODARKA
 / 
Mandaty od skarbówki ostro w górę. Nawet 14 tys. zł

14 tys. zł zamiast niecałych 6 tys. zł. Tyle niedługo będzie wynosił mandat od urzędu skarbowego. Wszystko za sprawą posłów PiS, którzy właśnie przegłosowali zmiany w prawie.

Zakaz noszenia przyłbic. Rząd podjął radykalną decyzję
9
27.02.2021 7:54

KORONAWIRUS
 / 
Zakaz noszenia przyłbic. Rząd podjął radykalną decyzję

Zakaz noszenia przyłbic obowiązywać ma od soboty. Zmieniają się zasady dotyczące zakrywania nosa i ust. Ma to związek z badaniami naukowców, którzy zbadali przydatność przyłbic w walce z pandemią koronawirusa.

Spis powszechny coraz bliżej. 5 tys. zł kary za brak udziału
513
19.02.2021 11:43

MANDAT
 / 
Spis powszechny coraz bliżej. 5 tys. zł kary za brak udziału

- Na podstawie prawa o statystyce publicznej mamy możliwość ukarania grzywną w wysokości 5 tys. zł za odmówienie wzięcia udziału w spisie. Może się tak zdarzyć, gdy obywatel notorycznie będzie odmawiał przyłączenia się do spisu. Ostatecznie sąd będzie o tym decydował, czy kara się należy, ale trzeba liczyć się z tym, że taka teoretyczna możliwość ukarania istnieje. Apelujemy jednak do obywateli o udział w spisie. Jesteśmy wspólnotą narodową i w naszym najlepszym interesie jest udział w takim projekcie. To właśnie na podstawie spisu można zakomunikować rządzącym, jacy jesteśmy, czego potrzebujemy i jakich działań oczekujemy – mówił w programie "Money. To się liczy" prezes GUS dr Dominik Rozkrut.

Jechałeś niedawno tą drogą? Mandat już na ciebie czeka
270
05.02.2021 10:26

MOTORYZACJA
 / 
Jechałeś niedawno tą drogą? Mandat już na ciebie czeka

Od drugiej połowy stycznia na odcinku autostrady A1 między Łodzią a Częstochową działa odcinkowy pomiar prędkości. Wszystko po to, by chronić pracujących przy budowie tej drogi robotników. Wielu kierowców nie ma jednak o tym pojęcia. - Kierowcy widzą nową drogę i puszczają wodzę fantazji. Stąd instalacja odcinkowego pomiaru prędkości - mówi w programie "Money. To się liczy" Rafał Weber, wiceminister infrastruktury. Na tym kilkudziesięciokilometrowym odcinku wpadło przez ostatnie dwa tygodnie całkiem sporo kierowców. - Wykryto ponad 15 tys. naruszeń. W najbliższym czasie Inspekcja Transportu Drogowego ma rozpocząć wysyłkę mandatów - dodawał Weber. Średnio kierowcy przekraczali tam prędkość o 27 km/h. Oznacza to, że tysiące kierowców niedługo otrzymają mandat na około 300 złotych.