Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Manifestanci z Majdanu w polskich szpitalach

0
Podziel się:

Do Polski przylecieli na pokładzie samolotu transportowego. Była to druga misja jaką wykonali lotnicy z krakowskiej Bazy Lotnictwa Transportowego.

Manifestanci z Majdanu w polskich szpitalach
(beerkoff/iStockphoto)

Ranni Ukraińcy przylecieli na leczenie do Wrocławia. Do stolicy Dolnego Śląska trafili w nocy z Kijowa. Do Polski przylecieli na pokładzie samolotu transportowego. Była to druga misja jaką wykonali lotnicy z krakowskiej Bazy Lotnictwa Transportowego.

_ - Na pokładzie wojskowego samolotu lekarze przywieźli kilkunastu mężczyzn, którzy ucierpieli w starciach w stolicy Ukrainy. Do transportu został wykorzystany przystosowany do takich akcji medycznych samolot C-295 z zestawami medycznymi oraz zespół ratowników medycznych i lekarzy z tej samej jednostki wojskowej na Balicach - mówi podpułkownik Artur Goławski z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. - Wszyscy poszkodowani trafili do czwartego wojskowego szpitala klinicznego - _ dodaje.

Przyjęcie pacjentów to jedna z form pomocy ofiarom zajść na Ukrainie. W razie potrzeby Wojsko Polskie jest gotowe do kolejnych misji ewakuacyjnych.

W ubiegłą sobotę dziewięć osób rannych w starciach na Ukrainie przewieziono wojskowym transportem na leczenie do Polski, gdzie hospitalizowanych zostało kilkadziesiąt poszkodowanych osób. Zostały one umieszczone w szpitalach MSW w Warszawie i Krakowie, a także w szpitalach w Łęcznej, Tomaszowie Lubelskim i Przemyślu.

W szpitalach na terenie całej Polski leczonych jest obecnie - poza tymi, którzy przylecieli tej nocy - 36 obywateli Ukrainy rannych w zamieszkach, do jakich doszło w ich kraju.

MSW zadeklarowało, że może przyjąć do szpitali 350 osób, które ucierpiały w starciach. Gotowość do przyjęcia rannych z Ukrainy wyraziły także kliniki uniwersyteckie i szpitale podległe samorządom. W Przemyślu gotowość do wyjazdu na Ukrainę wyraziło kilkunastu lekarzy pochodzących z tego kraju; Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej zdecydowało w piątek o wysłaniu do Kijowa zespołu ratowników medycznych. Bezpłatną pomoc dla Ukraińców rannych w starciach zaoferowały też szpitale prywatne.

(PAP), (IAR), (JB)

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)