Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Marsz Niepodległości jest skierowany do wszystkich patriotów

0
Podziel się

Młodzież Wszechpolska zarzuca klasie politycznej to, że nie realizuje w pełni interesu narodowego.

Marsz Niepodległości jest skierowany do wszystkich patriotów
(CLI/CC-BY-SA-3.0/Wikipedia)
bErHoQER

_ Marsz Niepodległości jest po to, by polscy patrioci mogli oddolnie wyrazić swoje uczucia _ - mówił szef Młodzieży Wszechpolskiej Tomasz Pałasz na spotkaniu z korespondentami zagranicznymi dziś w Warszawie. _ To nie marsz urzędniczy czy dla widowni teatrów _ - dodał.

Jak poinformował Pałasz, hasło tegorocznego marszu brzmi: _ Idzie nowe pokolenie _. _ Dochodzi do głosu pokolenie osób, które urodziło się po '89 roku, które nie doświadczyło czasów PRL, a znają je z relacji rodziców. To pokolenie ma bardzo odmienną wizję Polski, jaka powinna być. Często jest bardzo rozczarowane tym, co ma dzisiaj i chce wprowadzać własne zmiany w systemie politycznym i gospodarce _ - tłumaczył.

Mówił, że Marsz Niepodległości nie jest marszem Ruchu Narodowego, Obozu Narodowo-Radykalnego czy właśnie Młodzieży Wszechpolskiej. - _ On nie jest skierowany do nacjonalistów czy narodowców. Marsz jest skierowany do wszystkich patriotów, którzy chcą wyrazić dumę z tego, że są Polakami i leży im na sercu przyszłość tego kraju _ - przekonywał.

bErHoQET

Pytany, czemu owi patrioci nie mogą wyrazić swej patriotycznej dumy razem z uczestnikami organizowanego przez prezydenta marszu _ Razem dla niepodległej _ odparł, że zdaniem MW jest to _ marsz urzędniczy _.

Podkreślił, że Młodzież Wszechpolska zarzuca klasie politycznej to, że nie realizuje w pełni interesu narodowego. _ Choćby podpisanie traktatu z Lizbony jest działaniem ograniczającym polską suwerenność. Jak w takiej sytuacji mielibyśmy wspierać urzędnicze marsze? _ - pytał.

Poza tym według niego prezydent zainicjował _ swój _ marsz zainspirowany Marszem Niepodległości. _ On przypomina inne wydarzenia państwowe, właśnie urzędnicze, które często dzieją się pod Grobem Nieznanego Żołnierza, czy to 3 maja pod kolumną Zygmunta _ - ocenił.

_ - I my zauważyliśmy w pewnym momencie to, że zwykły obywatel nie chce tam przychodzić, bo nie czuje się związany emocjonalnie czy w żaden inny sposób z tym, jak tam wyraża się polska niepodległość i jak one przebiegają _ - dodał.

bErHoQEZ

Jak mówił, szczególnie młodsze pokolenie _ potrzebuje wyrazić swój patriotyzm w sposób taki trochę uliczny, oddolny i niepolityczny _ oraz zamanifestować swój sprzeciw wobec _ kierunku, w jakim idzie ten kraj, a także całego establishmentu, który uwłaszczył się na dobrach pokomunistycznych _. Stąd właśnie - tłumaczył - wznoszenie podczas marszu okrzyków _ raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę _ czy _ precz z komuną _.

Pytany o hasła antysemickie i nawoływanie do przemocy np. poprzez umieszczone na koncie facebookowym marszu filmiki pokazujące bicie policjanta i jednocześnie zapraszające do udziału w marszu, powiedział, że MW _ stanowczo potępia stosowanie fizycznej przemocy _.

_ - Jeśli jest demonstracja organizowana przez kibiców albo mecz i kibice siedzą na trybunach, to trzeba zrozumieć, że to miejsce się rządzi swoimi prawami. Ja nie popieram bicia żadnymi pałkami, absolutnie. Ale wierzę, że pewne grupy - też te biorące udział w marszu - charakteryzują się swoim językiem, to nie jest teatr. Jeśli ci ludzie chcą po swojemu wyrażać swoje poglądy, to moim zdaniem nie należy im tego zabraniać _ - mówił.

Dziennikarze chcieli też wiedzieć, czym różni się MW od organizacji faszystowskich, bo - jak zauważyli - porównanie to bardzo ją oburza. _ Nie marzą nam się autorytarne rządy; widzimy możliwość realizowania polityki jedynie poprzez system demokratyczny _ - zaznaczył Pałasz. Dopytywany, jak w takim razie MW może współpracować z Obozem Narodowo-Radykalnym, który w statucie podważa ustrój demokratyczny i prezentuje hasła nacjonalistyczne, odpowiedział, że _ w demokracji można się przecież różnić poglądami _.

bErHoQFa

Pałasz mówił też o stosunku swojej organizacji do mniejszości narodowych w Polsce. _ Jestem absolutnie przeciwny przemocy wobec nich, szczególnie wobec tych zamieszkujących u nas od pokoleń _ - podkreślił. _ Ale kiedy meczety budują za obce pieniądze imigranci, to nie mogę powiedzieć, by mnie to napawało optymizmem _ - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl

bErHoQFu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)