Notowania

mateusz morawiecki
23.12.2016 21:30

Morawiecki: nasze działania są dla ludzi, a nie dla wskaźników

- Państwo w 2016 roku przeszło wielką metamorfozę - powiedział w piątek wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. - Dostrzegamy nie tylko elity, ale i przeciętnie zarabiającego i poniżej przeciętnej zarabiającego Polaka - zapewnił.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stefan Maszewski/REPORTER)

Morawiecki, pytany w TVP Info o dobre wskaźniki optymizmu konsumentów - przedstawione w czwartek przez Główny Urząd Statystyczny - odpowiedział: - "(Ludzie) widzą zmianę gospodarczą, którą my wdrażamy, dostrzegli atuty wdrażanego (...) przez nas planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, wiele inwestycji motoryzacyjnych, inwestycji nad morzem, stoczniowych, portowych, w transport kolejowy.

Według wicepremiera takie działania są wyraźnie odczuwane. - Jeżeli do powiatu jaworskiego, gdzie jest 17 proc. bezrobocia, czyli dwa razy więcej niż średnia w kraju, przyciągamy inwestycje i to nie prywatyzując, nie wyprzedając naszych sreber rodowych, to myślę, że każdy to dostrzega, że jest tu jakościowa zmiana - wyjaśnił.

- Państwo w 2016 roku przeszło wielką metamorfozę - podkreślił Morawiecki. - My dostrzegamy nie tylko elity, ale też przeciętnie zarabiającego Polaka i mniej niż przeciętnie zarabiającego. Naszą najprawdziwszą konstytucją jest solidarność. Legitymacją naszego państwa jest solidarność - dodał.

Przyznał, że gospodarka potrzebuje optymizmu konsumentów. - Warto podkreślić, że nasze działania są właśnie dla ludzi, a nie dla wskaźników i statystyk - zwrócił uwagę.

Zdaniem wicepremiera optymizm konsumentów przełoży się na większe zakupy, zakupy detaliczne, zakupy polskich produktów. - Mi, jako ministrowi odpowiedzialnemu za gospodarkę, jednak zależy najbardziej na tym, żeby się rozwijały polskie firmy zwłaszcza małe i średnie polskie firmy, dla nich właśnie zrobiliśmy te najlepsze rozwiązania pt. Konstytucja dla biznesu czy pakiet stu upraszczających zmian - powiedział.

- My patrzymy przede wszystkim na produkt narodowy brutto i co to oznacza dla kieszeni przeciętnego Polaka - podkreślił. Zachowany mechanizm kwoty wolnej od podatku - jak tłumaczył Morawiecki - przyczynia się do zwiększenia dochodu tych najmniej zarabiających.

- Nie warto podnosić do 8 tys., czyli dawać ulgę 400 zł temu, kto zarabia 200, 300 czy 400 tys. rocznie. My podnosimy dochody tym ludziom, którzy najbardziej potrzebują - powiedział. - Zmniejszamy nierówności - dodał.

Przypomniał, że nie będzie podatku liniowego w takim kształcie, w jakim był do tej pory analizowany. - Budujemy nowe rozwiązania, aczkolwiek tam było bardzo dużo ciekawych pomysłów - powiedział.

Rezygnację z proponowanego podatku liniowego Morawiecki wyjaśnił tym, że "w niektórych przedziałach przedsiębiorców opodatkowanie byłoby wyższe, a zwłaszcza w tych, które dotyczyły przedsiębiorców polskich". - Nie chcemy tego - podkreślił wicepremier.

- My koncentrujemy na uszczelnianiu systemu podatkowego - wskazał. Dodał, że podatek dochodowy będzie intensywnie usprawniany i uszczelniany, w odniesieniu do dużych firm polskich i zagranicznych.

- Jesteśmy taką formacją, ekipą polityczną, która dąży w kierunku zdecydowanego zmniejszenia nierówności i zwiększenia szans dla wszystkich - podsumował.

Według czwartkowych danych GUS w grudniu nastąpiło nieznacznie pogorszenie koniunktury konsumenckiej w porównaniu z listopadem, ale rok 2016 - według analityków - przejdzie do historii, ponieważ po raz pierwszy od blisko 20 lat konsumentów optymistycznie oceniających domowy budżet było więcej niż pesymistów.

Opr. Izabela Trzaska

Tagi: mateusz morawiecki, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-01-2017

Grzegorz_TOd dłuższego czasu mam wrażenie, że rząd myśli wyłącznie na JEDEN krok do przodu. Nie patrzą na skutki swoich decyzji. Ludzie BARDZO liczyli na … Czytaj całość

24-12-2016

OloCo odpowiedzialna zmiana ma wspólnego z totalnym rozdawnictwem ? Kiedy już zniszczycie tworzącą się klasę średnią i zmienicie ją na klasę socjalną … Czytaj całość

24-12-2016

jajanłże jak wszyści agenci komunisty kaczyńskiego.

Rozwiń komentarze (82)