Notowania

Polski wzrost gospodarczy. Ważna zapowiedź wicepremiera Morawieckiego

- Zakładam, że wzrost gospodarczy Polski w całym 2017 r. przekroczy założone w tegorocznym budżecie 3,6 proc. PKB. Deficyt budżetowy ma szansę być w 2017 r. na bardzo niskim poziomie, niższym niż w każdym roku budżetowym z lat 2008-2015 - mówi wicepremier Mateusz Morawiecki. GUS podał w środę dane za drugi kwartał 2017 r. Polska hamuje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maciej Luczniewski/REPORTER)

- Zakładam, że wzrost gospodarczy Polski w całym 2017 r. przekroczy założone w tegorocznym budżecie 3,6 proc. PKB. Deficyt budżetowy ma szansę być w 2017 r. na bardzo niskim poziomie, niższym niż w każdym roku budżetowym z lat 2008-2015 - mówi wicepremier Mateusz Morawiecki. GUS podał w środę dane za drugi kwartał 2017 r. Polska gospodarka hamuje.

W środę GUS opublikował szybki szacunek Produktu Krajowego Brutto, z którego wynika, że w II kwartale 2017 r. PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie o 3,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Jednocześnie PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) był wyższy niż przed rokiem o 4,4 proc.

- Dzisiejsze dane dotyczące wzrostu PKB po pierwszym półroczu, potwierdzają rosnącą siłę polskiej gospodarki. Odsezonowany wzrost gospodarczy wyniósł 4,4 proc. licząc rok do roku. Tym samym, Polska jest liderem wzrostu gospodarczego wśród dziesięciu największych krajów Unii Europejskiej i jak pokazują również dzisiejsze dane opublikowane przez Eurostat - rozwój gospodarczy Polski jest dwa razy szybszy od średniej wszystkich państw Unii Europejskiej - skomentował wicepremier, minister rozwoju i finansów.

Jak podkreślił, zakłada, że "wzrost gospodarczy Polski w całym 2017 roku przekroczy założone w tegorocznym budżecie 3,6 proc. PKB". - Za tak optymistyczną prognozą przemawia zarówno rosnący udział inwestycji, jak również dobre nastroje wśród polskich konsumentów oraz przedsiębiorców, a także, co szczególnie ważne - solidne wyniki polskiego eksportu - argumentował.

Morawiecki dla money.pl o PKB: jesteśmy po bezpiecznej stronie mocy i tęczy

- Również znacząca poprawa kondycji finansów publicznych przyczynia się do coraz lepszych wyników polskiej gospodarki. Prowadzony przez służby skarbowe Ministerstwa Finansów program uszczelnienia systemu podatkowego, w szczególności poprzez eliminację nieprawidłowości i patologii w podatkach VAT i CIT umożliwia wyższe wydatki publiczne bez powiększania deficytu budżetowego. Deficyt ten ma szansę być w roku 2017 na bardzo niskim poziomie, niższym niż w każdym roku budżetowym z lat 2008-2015 - wskazał Mateusz Morawiecki. Mówiąc o latach 2008-2015 wicepremier miał zapewne na myśli porównanie do czasów, kiedy rządziła PO.

W jego ocenie mocne fundamenty polskiej gospodarki to konsekwencja realizowanej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jej najistotniejszymi elementami są - jak wymienił - walka o odbudowę bazy podatkowej, uszczelnienie systemu fiskalnego, wzrost wynagrodzeń w gospodarce, korespondujący ze wzrostem produktywności, inwestycje w małych i średnich miejscowościach, nowa polityka prorodzinna oraz poprawa otoczenia biznesowego, w szczególności dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Tagi: pkb, dane gus, polska gospodarka, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-08-2017

TopI cała totalna opozycja wyje dziś ze złości: jak to możliwe ze im się udało? Wystarczy nie kraść 😀

17-08-2017

CBTO paskudna informacja dla TO (totalnej opozycji).

17-08-2017

PO.PSL.złodziejeWystarczy nie kraść...

Rozwiń komentarze (54)